Jak pomóc dziecku w nauce mówienia „r”?

174 views
0

Od jakiegoś czasu widzę, że synek miewa kłopoty z wypowiadaniem „r”. Z doświadczenia wiem, że w przyszłości może to przysporzyć trochę problemów, dlatego zależy mi, aby się tym zająć jak najszybciej. Próbowałam na razie łamańców słownych i wierszyków, ale może są jakieś inne pomoce do logopedii?

zuza Changed status to publish 21 lipca, 2023
0

Wykonujcie razem różnorodne ćwiczenia artykulacyjne, które skupiają się na wzmacnianiu mięśni ust i języka. Na przykład, dmuchajcie na małe piłeczki papierowe, głośno syczcie jak wąż, dmuchajcie bańki mydlane itp. Stwórzcie wspólnie zabawę z językiem, np. udawanie, że język jest wężem, który wychodzi z jaskini (ust), lub że jest to samolot, który startuje z lotniska (podniebienie). Takie ćwiczenia pomogą dziecku kontrolować ruchy języka. Pamiętaj, że warto też wybrać się do logopedy, który pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia.

zuza Changed status to publish 21 lipca, 2023
0

Zajmowanie się problemem z wymawianiem dźwięku „r” u dziecka to świetny krok, ponieważ im wcześniej podejmiesz działania, tym łatwiej można poprawić wady wymowy. Oprócz łamańców słownych i wierszyków, możecie razem wykonać lustrzane ćwiczenia. Poproś dziecko, aby patrzyło w lustro podczas ćwiczeń. Pokaż mu, jak powinny wyglądać ruchy języka i warg podczas wymawiania „r”. Wspólne ćwiczenia w lustrze mogą być zabawne i pomocne. Pomocny może być również wibrator logopedyczny z vibe, który wprowadzając język i podniebienie w drgania ułatwi dziecku wydobycie dźwięku „r”.

zuza Changed status to publish 21 lipca, 2023