Jaki sprzęt jest wykorzystywany podczas osuszania piwnicy po zalaniu?

Piwnica to pomieszczenie, które w największym stopniu narażone jest na zalanie. Bez względu na to czy przyczyną zalania są intensywne opady deszczu i związana z tym powódź, wylanie pobliskiej rzeki, uszkodzenie rury, zapchanie kanalizacji, czy błędy domowników to właśnie piwnica najczęściej w pierwszej kolejności ulega zalaniu i jej oczyszczenie oraz wysuszenia zajmuje najwięcej czasu i generuje znaczące koszty.

Aby uniknąć takiego scenariusza, należy odpowiednio wcześnie zadbać o zabezpieczenie piwnicy przed zalaniem. Jednak gdy już dojdzie do takiego zdarzenia, to niezbędna jest profesjonalna pomoc ze strony specjalistów, po to, aby szybko pozbyć się wody zalegającej w piwnicy i skutecznie osuszyć oraz zdezynfekować jej wnętrze.

Dlaczego osuszanie jest tak ważnym procesem?

Woda może wyrządzić wiele zniszczeń i każdy o tym wie. Jednak wiele osób zapomina, że często to nie sama woda, a wilgoć zgromadzona po zalaniu w strukturze ścian i innych elementach budynku, może być przyczyną najpoważniejszych i najbardziej kosztownych strat. Aby skutecznie się jej pozbyć, nie wystarczą domowe sposoby i wietrzenie pomieszczenia.

Szczególnie w przypadku piwnicy, która zazwyczaj jest dość ciemna, a dopływ powietrza z zewnątrz do jej wnętrza jest ograniczony, prawidłowe osuszenie ścian, podłogi i innych elementów konstrukcyjnych jest praktycznie niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu.

Pozostawienie piwnicy w takim stanie sprawi, że różnego rodzaju grzyby, pleśń i inne patogeny bardzo szybko zaczną się namnażać w jej wnętrzu. Kontakt z takimi drobnoustrojami może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie domowników, a ich usunięcie, jest dość ciężkie i wymaga profesjonalnej dezynfekcji.

Osuszanie piwnic po zalaniu

Gdzie szukać pomocy w osuszaniu piwnicy po zalaniu?

W przypadku gdy doszło do zalania piwnicy, nie warto podejmować bardziej zaawansowanych kroków samodzielnie, ponieważ nie będą one skuteczne. Jedynym dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm świadczących usługi w zakresie sprzątania, osuszania i dezynfekcji zalanych pomieszczeń. Tylko tego typu specjaliści dysponują odpowiednim sprzętem, dzięki czemu bardzo szybko i co ważniejsze skutecznie rozprawią się ze skutkami zalania.

Jaki sprzęt wykorzystywany jest podczas osuszania piwnicy po zalaniu?

Podczas osuszania piwnicy po zalaniu wykorzystywany jest profesjonalny sprzęt zaprojektowany specjalnie z myślą o tego typu zastosowaniach. Podstawą jest oczywiście pompa, która pozwala na usunięcie całej wody z zalanej piwnicy. Tego typu urządzenie charakteryzuje się większą średnicą przelotu wirnika oraz posiada dodatkowy filtr wstępny i rozdrabniacz, który pozwala na przepompowywanie zanieczyszczonej wody, w której znajduje się wiele elementów mogących uszkodzić lub zatkać przepływ. Pompy mogą występować w wersji elektrycznej lub spalinowej. Do podstawowych zastosowań pierwsza opcja będzie wystarczająca, ale w przypadku poważnego zalania piwnicy jedynie pompa spalinowa zagwarantuje odpowiednią wydajność.

Kolejnym ważnym urządzeniem wykorzystywanym podczas osuszania zalanej piwnicy jest osuszacz. Jest to urządzenie pozwalające na absorpcję wody i wilgoci, za sprawą środka o właściwościach higroskopijnych. Oprócz tego stosuje się także osuszacze kondensacyjne, które zasysają powietrze i następnie poprzez proces skraplania usuwają z niego wilgoć. Nagrzewnice to z kolei urządzenia pozwalające na bezpośrednie ogrzewanie ścian, przez co wilgoć w nich zgromadzona szybciej odparowuje.

Jak przebiega osuszanie piwnic po zalaniu?

Proces osuszania piwnicy po zalaniu jest bardzo czasochłonny, więc należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ aby dał on zamierzony efekt, niezbędny jest czas. Pierwszym etapem prac są zawsze oględziny zalanego miejsca, na podstawie których technicy określają przyczynę zalania, zakres niezbędnych prac i środki, jakie będą musiały zostać użyte w celu usunięcia skutków zalania piwnicy. Następnie rozpoczyna się proces osuszania, który może trwać kilka dni w zależności od poziomu wilgotności i skuteczności zastosowanych metod.

Jeśli wilgoć zdążyła wniknąć głęboko w strukturę ścian i fundamentów, proces ten będzie znacznie dłuższy i może trwać nawet kilkanaście dni. Podczas osuszania piwnicy po zalaniu wykorzystywane są różnego rodzaju specjalistyczne urządzenia znacząco przyspieszające cały proces i gwarantujące skuteczność.

Szukasz firmy zajmującej się profesjonalnym osuszaniem i sprzątaniem po powodziach? Skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!