Zatrucie alkoholowe – czym jest?

Zatrucie alkoholowe może dotknąć osoby, które spożyły zbyt dużą ilość alkoholu, z którego metabolizowaniem organizm nie może sobie poradzić. Zatrucie alkoholowe wywoływane jest wskutek toksycznego działania etanolu będącego składnikiem napojów alkoholowych.

Po jego spożyciu w dość szybkim tempie, jest on wchłaniany z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, wywołując wiele niepożądanych objawów, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Mimo tak tragicznych w skutkach konsekwencji wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy zatrucia alkoholowego i myli je ze stanem upojenia. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę, aby możliwie jak najszybciej podjąć leczenie? Jak leczyć zatrucie alkoholowe? Artykuł ten rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Jakie objawy wywołuje zatrucie alkoholowe?

Ilość spożytego alkoholu, która może spowodować zatrucie alkoholowe, to kwestia bardzo indywidualna i nie da się jej ściśle określić, trzeba jednak umieć rozpoznać objawy wskazujące na stan zatrucia organizmu. Intensywność objawów zależy od ilości i tempa spożytego trunku, jego rodzaju, ilości jedzenia spożytego podczas picia, wieku, płci i masy ciała, stanu organizmu i przyjmowanych leków. Z biegiem czasu i w zależności od ilości spożytych kolejnych dawek trunku, niektóre objawy mogą słabnąć, w ich miejsce mogą pojawiać się kolejne, a jeszcze inne znacznie przybierać na sile. Dzieje się tak dlatego, że alkohol wywiera szkodliwe oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy i nie można tego w żaden sposób lekceważyć!

Objawami zatrucia alkoholowe są:

  • nudności,
  • częste wymioty,
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia świadomości,
  • dreszcze i drgawki,
  • osłabienie lub nadpobudliwość ruchowa,
  • przyspieszone bicie serca,
  • bełkotanie,
  • zmiana zachowania,
  • spadek ciśnienia,
  • spadek temperatury ciała.

 

Zaawansowany stan zatrucia alkoholowego może doprowadzić do śpiączki, niewydolności krążenia, zaburzenia procesów oddechowych, a w konsekwencji do śmierci. Następstwem zatrucia alkoholowego może być groźna dla życia zapaść alkoholowa.

Zatrucie alkoholowe, a kac

Nie należy mylić ze sobą tych dwóch stanów. Kac występuje zazwyczaj na drugi dzień po spożyciu alkoholu, a jego objawy związane są z ustaniem szkodliwego oddziaływania alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.  Kac objawia się najczęściej zmęczeniem i złym samopoczuciem, bólem głowy i mięśni, suchością w jamie ustnej i objawami żołądkowo-jelitowymi. W tym przypadku najczęściej wystarczy odpowiedni odpoczynek, nawodnienie organizmu i uzupełnienie niedoboru elektrolitów.

Zatrucie alkoholowe jest stanem o wiele poważniejszym, wynikającym z toksycznego działania etanolu na tkanki i narządy organizmu w wyniku jego nadmiernego spożycia i wymagającym podjęcia pilnej interwencji lekarskiej.

Jak leczyć zatrucie alkoholowe?

Leczenie zatrucia alkoholowego powinno poprzedzić badanie określające stężenie alkoholu we krwi, dzięki któremu możliwe będzie podjęcie decyzji o kolejnych etapach leczenia.

Trzeba wiedzieć, że spożycie alkoholu etylowego w dawce 300 ml w przeciągu godziny może spowodować śmierć! Kobiety w ciąży powinny całkowicie zaniechać spożywanie alkoholu, ponieważ nawet jego małe ilości mogą przyczynić się do powstania FAS określanego jako alkoholowy zespół płodowy.

W zależności od stopnia zatrucia postępowanie wobec osoby chorej powinno wyglądać następująco:

  1. Jeżeli osoba jest przytomna i mamy do czynienia z lżejszym zatruciem, powinniśmy zadbać o nawodnienie jej organizmu, zapewnić ciepło i uważnie obserwować chorego. Trzeba wiedzieć, że kiedy organizm jest odwodniony, traci nie tylko wodę, lecz cenne dla organizmu jony soli- elektrolity, o których podaż, oprócz wody, również warto zadbać.
  2. Jeżeli stopień zatrucia jest zaawansowany, nie powinniśmy zwlekać z wezwaniem pogotowia ratunkowego. Jeżeli osoba nietrzeźwa, jest przytomna lub nieprzytomna, ale oddycha, do przyjazdu karetki, powinna przebywać w pozycji bocznej ustalonej, która udrażnia drogi oddechowe i zapobiega zachłyśnięciu się wymiocinami. Chory przez ten cały czas nie powinien pozostawać sam. Po przybyciu karetki zostanie on objęty profesjonalną opieką lekarzy, którzy z pewnością oznaczą stopień stężenia alkoholu we krwi i wykonają dodatkowe badania wykluczające urazy głowy, np. wstrząśnienie mózgu. Po zabraniu do szpitala personel medyczny uzupełni niedobory witaminowe i wodno-elektrolitowe organizmu oraz poda glukozę. Niewykluczone będzie również wykonanie płukania żołądka. W przypadku problemów z oddychaniem taka osoba może zostać podłączona do respiratora.

Jak powinno wyglądać dalsze postępowanie?

Wyjście osoby uzależnionej ze szpitala po przebytym zatruciu alkoholowym nie oznacza końca problemu. Zwiastuje jedynie, że uzależniony potrzebuje pomocy, której celem powinno być całkowite wyzwolenie od picia alkoholu i nauczenie radzenia sobie z problemami bez jego udziału. Aby leczenie było efektywne i przyniosło pożądane skutki, osoba uzależniona musi być przekonana o konieczności jego wdrożenia i musi wyrażać na nie całkowitą zgodę.

alkohol

Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia, oprócz podstawowej metody, jaką jest terapia alkoholowa, jest podskórne zaimplementowanie esperalu. Zabieg ten odbywa się w przychodni Nasz Gabinet we Wrocławiu i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, w sposób całkowicie bezbolesny.

Wszczepienie esperalu we Wrocławiu- skuteczna metoda walki z alkoholizmem

Esperal zawiera substancję czynną- disulfiram, która implementowana jest podskórnie w postaci 8-10 tabletek. Po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, których celem jest wywołanie awersji osoby uzależnionej do alkoholu. Metoda ta stosowana jest z powodzeniem w połączeniu z podstawową metodą leczenia-terapią alkoholową.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą leczenia za pomocą esperalu we Wrocławiu w przychodni Nasz Gabinet!