Uzależnienie od Internetu – jak je rozpoznać?

Uzależnienia to poważny problem dzisiejszych czasów już nie tylko przez wzgląd na dostępność alkoholu i innych używek, ale także różnych czynników mających wpływ na zachowania człowieka. Coraz częstszym nałogiem staje się siecioholizm, czyli uzależnienie od Internetu. Jest on dużo bardziej szkodliwy, ponieważ do sieci ma dostęp każdy i też praktycznie każdy może w ten nałóg wpaść, nawet dzieci. Sprawdźmy więc, jak przejawia się to uzależnienie, byśmy mogli je rozpoznać i skutecznie z nim walczyć.

Czym jest uzależnienie od Internetu?

Na samym początku warto zaznaczyć, że uzależnienie to nie wiąże się tylko ze zwykłym korzystaniem z przeglądarki. Mając dostęp do Internetu, czyli praktycznie do nieskończonej bazy danych można się uzależnić od wielu rzeczy, np.:

  • Pozyskiwania informacji
  • Gier
  • Oglądania filmów i seriali, również dla dorosłych
  • Śledzenia innych
  • Czatowania

To jedne z najbardziej popularnych działań, jednak mając Internet i nieograniczony czas z jego korzystania możemy się uzależnić tak naprawdę od wszystkich czynności, które dzięki niemu wykonujemy.

Jak rozpoznać internetoholizm?

Poprzez fakt, że z Internetu korzystają wszyscy, rozpoznanie kto ma z tym problem, nie jest takie łatwe. Wbrew pozorom korzystanie z Internetu nawet przez kilkanaście godzin dziennie nie świadczy o uzależnieniu. Można je przypuszczać, dopiero gdy:

  • Zaniedbuje się rodzinę, pracę i inne sfery życia, by korzystać z Internetu
  • Nie panuje się nad czasem spędzonym w sieci
  • Ten czas się wydłuża, gdy chcemy zaspokoić nasze potrzeby związane z korzystaniem z sieci
  • Potrzeb tych nie może zastąpić nic innego

Takie zachowania mają destrukcyjny wpływ na nasze życie i choć odbiegają od naturalnego sposobu korzystania z Internetu, to nie są jedynymi wyznacznikami uzależnienia.

Jakie są objawy siecioholizmu?

Powyższe zachowania są bardzo ogólne, jednak konkretnymi objawami świadczącymi już w 100% o uzależnieniu są:

  • Notoryczne przeglądanie portali społecznościowych
  • Stała kontrola sytuacji w grze
  • Poczucie dyskomfortu, zdenerwowanie i osłabienie, gdy dostęp do Internetu jest ograniczony (zespół abstynencyjny)
  • Wypieranie sugestii o zbyt długim czasie spędzonym w sieci
  • Planowanie dnia w oparciu o czas przeznaczony na korzystanie z Internetu
  • Zaniedbywanie codziennych czynności, nawet pierwszej potrzeby
  • Rezygnacja z wszystkich wcześniejszych hobbistycznych aktywności
  • Fizyczne wyniszczenie, tzn. zapalenie spojówek, ból pleców, bezsenność, migreny

Objawów tych można wymienić jeszcze więcej przez wzgląd na to, że są one bardzo podobne do objawów jakiegokolwiek innego nałogu, jednak te powyższe są najbardziej charakterystyczne, jeśli chodzi o siecioholizm.

Jak reagować w przypadku stwierdzenia uzależnienia?

Jeśli występują u nas powyższe objawy lub zachowania pomagające rozpoznać internetoholizm, wówczas warto czym prędzej zgłosić się do specjalistów. Profesjonalni terapeuci twierdzą, że uzależnienie od Internetu jest niezwykle zbliżone swoim destrukcyjnym wpływem do narkomanii, co znaczy, że w krótkim czasie może ono mieć naprawdę katastrofalne skutki zdrowotne i społeczne. Dlatego też warto działać jak najszybciej, ale pamiętając przy tym, żeby wszystkie czynności podejmować ze spokojem i rozwagą, gdyż zbyt duża panika lub natarczywa pomoc w przypadku bliskich może jedynie zaszkodzić w podjęciu leczenia.

Leczenie nie jest łatwe

Choć stwierdzenie to nie jest mobilizujące, to jednak warto mieć tego świadomość. Internet jest wszechobecny. Korzysta się z niego nie tylko w domu, ale i w pracy, dlatego z tego uzależnienia jest ciężej wyjść niż choćby z alkoholizmu. Podczas terapii uzależniony nie uwalnia się z nałogu, a raczej uczy się jak z nim żyć na co dzień, by nawet podczas zawodowych czynności Internet nim ponownie nie zawładnął.

uzależnienie

Podsumowanie

Jak można zauważyć, tak niesamowity wynalazek ludzkości, jak Internet jest również niebezpieczną pułapką. Popaść w uzależnienie może bardzo wiele osób, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej je rozpoznać i zacząć leczenie. Do specjalisty można się udać nawet profilaktycznie, by potwierdzić lub zanegować wystąpienie nałogu. Tak działa terapia uzależnień w Opolu i dzięki temu mieszkańcy wiedzą, jak skutecznie rozpoznać czy są uzależnieni, czy nie.