Jakie terapie działają na ból kręgosłupa?
Wszelkiego rodzaju dysfunkcje i schorzenia kręgosłupa są we współczesnych czasach dość często spotykanym zjawiskiem. Związane są one bowiem z narządem bardzo narażonym na przeciążenia i często ulegającym urazom podczas na przykład kolizji lub wypadków samochodowych.
Leczenie bólu u fizjoterapeuty
W niektórych sytuacjach, kiedy ból utrzymuje się bardzo długo lub jest intensywny niezbędna będzie pomoc fizjoterapeuty lub rehabilitanta, którzy pomogą nam powrócić do pełnej sprawności. Nie należy się obawiać skorzystania z nich pomocy. Specjaliści dobiorą indywidualnie terapie leczenia tak by wszelkie dolegliwości bólowe znikły jak najszybciej.
Najczęściej wykorzystywane są terapie manualne w postaci masażu, leczenie ruchem lub fizykoterapia obejmująca między innymi naświetlanie promieniami lasera w odpowiednich miejsce na ciele człowieka, w których doszło do schorzeń lub dolegliwości. Masaże w szybki sposób złagodzą dolegliwości i rozluźnią spięte mięśnie.
Dzięki nim chory może poczuć ulgę już po kilku zabiegach. Normalizacja napięcia mięśni daje doskonałe efekty w likwidowaniu bólu. Niekiedy wdrażana jest również magnetoterapia, polegające na oddziaływaniu silnym polem magnetycznym na dane partie. Bardzo często fizjoterapeuci jak i rehabilitacji polecają leczenie ruchem, z racji, że jest to całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne.
Proste ćwiczenia można wykonać w dowolnym momencie dnia, a ich długość trwania jest niewielka i przeważnie mieści się w granicach 20 do 30 minut. Pojawienie się pierwszych efektów zależy od indywidualnego pacjenta. Warto jednak pamiętać że zarówno rehabilitacja i fizjoterapia są procesami rozciągniętymi w czasie dlatego pojawienie się pozytywnych efektów lub zmniejszenie bólu może nastąpić w bardziej odległym terminie.
Efekty leczenia
Efekty zależą również w dużej mierze od samych pacjentów, którzy muszą stosować się do zaleceń kierowanych ze strony rehabilitanta lub fizjoterapeuty. Warto pamiętać, że rodzaj terapii jest indywidualnie dobierany ze względu na:
- schorzenie lub dysfunkcję kręgosłupa,
- na choroby,
- nałogi,
- wiek,
- patologiczne zmiany rozwojowe.
Wszystkie te cechy mają znaczący wpływ na rezultaty rehabilitacji, dlatego efekty mogą pojawić się zarówno bardzo szybko, a niekiedy będzie na nie trzeba poczekać dłużej. Wiele osób obawia się że będą odczuwali ból podczas zabiegów. Niekiedy jest on reakcją organizmu na dany zabieg, jednak nie jest nie do wytrzymania i bardzo intensywny. Pacjenci odczuwają jedynie dyskomfort związany na przykład z działaniem pola magnetycznego na dane odcinek.
„Zarówno fizjoterapeuci i rehabilitanci zalecają profilaktyczne zapobieganie dysfunkcji kręgosłupa”
Należy zadbać o prawidłową postawę już od najmłodszych lat. Gdy nasza pociecha garbi się lub zaobserwujemy u niego np. nie równo ułożone ramiona, niezbędna będzie szybka konsultacja ze specjalistą. Im szybsze podjęcie leczenia lub wdrożenia ćwiczeń tym bardziej widoczne efekty i krótszy czas terapii.
Niekiedy dysfunkcje kręgosłupa objawiają się u osób dorosłych i są spowodowane między innymi siedzącym trybem życia lub nadwyrężeniem danego odcinka kręgosłupa chociażby przez nienaturalne wygięcie szyi podczas pracy przy komputerze.
Warto zadbać o prawidłowe ułożenie krzesła podczas pracy, wysokość biurka tak, aby jednocześnie czuć się maksymalnie komfortowo, a nasz kręgosłup żeby znajdował się w odpowiednim ułożeniu. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że sobie nie szkodzimy. Aby profilaktycznie zapobiec wadom kręgosłupa możemy wykonywać ćwiczenia rozciągające lub wzmacniające mięśnie pleców. Dobrym pomysłem jest regularne uczęszczanie na basen ponieważ kręgosłup może wtedy zregenerować się i odciążyć.