Jak długo nosić pas pooperacyjny po usunięciu przepukliny?
Operacje brzucha są zwykle rozległe, inwazyjne i mają spore ryzyko powikłań pooperacyjnych, jeśli pacjent nie zastosuje się do zaleceń lekarza. Największe zagrożenie dla pacjentów po operacji stanowi nadmierny ruch i przeciążenie, które w połączeniu z osłabieniem ścianek jamy brzusznej mogą doprowadzić do pojawienia się przepukliny. Pasy pooperacyjne zalecane są dla pacjentów jako wsparcie ścian brzucha podczas okresu rekonwalescencji, także po usunięciu przepukliny. Okres ich noszenia może wynieść ponad 3 miesiące. Jak działają i jak długo trzeba je nosić?
Dlaczego noszenie pasa jest konieczne po operacji brzucha?
Pas przepuklinowy lub pas pooperacyjny to specjalnie zaprojektowana opaska stabilizująca, której zadaniem jest wspieranie powłok brzucha i zapobieganie przemieszczaniu się narządów w jamie brzusznej podczas gojenia się ciała po operacji. Pasy pooperacyjne stosuje się m.in. po operacjach przepukliny, gdy z powodu osłabienia ścian jamy brzusznej jelita zaczęły przedostawać się w okolice pachwiny, uda lub pępka. Po operacyjnym umieszczeniu ich we właściwym miejscu i zaszyciu pęknięć w obrębie ścian jamy brzusznej, opaska noszona na zewnątrz ma zapobiec nawrotowi przepukliny, gdy ciało goi się i powraca do pełnej sprawności.
Wskazania do stosowania pasa przepuklinowego obejmują nie tylko okres pooperacyjny, ale także sytuacje, w których ze względu na stan zdrowia pacjenta nie ma możliwości wykonania leczenia operacyjnego, będącego jedyną skuteczną metodą pozbycia się przepukliny. O ile stan samej przepukliny nie zagraża życiu, odroczenie operacji i tymczasowe wsparcie pasem przepuklinowym może być uznane za bezpieczniejsze rozwiązanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ze względu na rolę w okresie pooperacyjnym, pasy przepuklinowe są stosowane przede wszystkim u pacjentów po przebytej operacji w celu uniknięcia powiększania się worka przepuklinowego.
Jak działa pas pooperacyjny?
Działanie pasa pooperacyjnego po usunięciu przepukliny można porównać do opaski uciskowej, która ma podtrzymywać struktury jamy brzusznej w odpowiedniej pozycji. Tworzywa, z jakich buduje się pasy przepuklinowe są przewiewne i elastyczne, dzięki czemu zapewniają komfort, ale jednocześnie odpowiednią siłę ucisku na operowane miejsce. Metoda ucisku umożliwia wsparcie ciała w procesie rekonwalescencji i gojenia wewnętrznych ran pooperacyjnych, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu przeciążeniu miejsc operowanych, które mogłyby ulec uszkodzeniu nawet podczas wykonywania codziennych czynności.
Zalecenia po operacji przepukliny – noszenie pasa pooperacyjnego
Pacjenci, którzy przeszli operację przepukliny, czy to zaraz po jej zdiagnozowaniu czy już w momencie bezpośredniego zagrożenia dla życia pacjenta, muszą zachować po operacji szczególną ostrożność i stosować się ściśle do zaleceń lekarza, nawet przez kilka miesięcy po zakończonej operacji. Ze względu na długi proces zrastania się powięzi i tkanek w ścianie jamy brzusznej, pacjent nie powinien przeciążać się i narażać na uszkodzenia miejsc operowanych – ewentualne powikłania to między innymi nawrót przepukliny i powiększenie się worka przepuklinowego, prowadzące do jeszcze większego zagrożenia życia i znacznie trudniejszej operacji.
Pas pooperacyjny należy założyć w odpowiedni sposób, właściwy dla miejsca, w którym odbyła się operacja i rodzaju zastosowanego pasa – inaczej będą wyglądały te w przypadku przepukliny pachwinowej, a inaczej te noszone po operacji przepukliny pępkowej. Pas pooperacyjny usztywnia okolice brzucha i tułowia, pozwalając na to, by pacjent mógł podczas rekonwalescencji bez obaw się poruszać, wykonywać codzienne czynności, a w miarę upływu czasu wprowadzać zalecone ćwiczenia rehabilitacyjne pozwalające odbudować siłę i sprawność ruchową. Po tak skomplikowanej operacji pacjent może mieć wrażenie, że nawet utrzymanie ciała w pionie podczas stania jest sporym wyzwaniem. Usztywniający ciało pas pooperacyjny zwiększa także szanse na szybsze leczenie się tkanek i zrastanie miejsc zabezpieczonych szwami – jeśli pacjent nie ma możliwości nadwyrężać zoperowanego obszaru, tkanki mogą skupić się na regeneracji, a nie rozciąganiu.
Oprócz noszenia pasa pooperacyjnego, po operacji przepukliny należy stosować dietę nie powodującą zaparć oraz unikać wysiłku fizycznego, ciężkiej pracy i dźwigania. Dla pacjenta podczas rekonwalescencji niebezpieczne mogą być nawet kichanie i kaszel – noszenie pasa pooperacyjnego podtrzymującego struktury brzucha we właściwym miejscu może zapobiec powikłaniom pooperacyjnym, ale nie uchroni pacjenta przemęczającego się i nie stosującego do zaleceń lekarza.