Znaczenie zabawek kreatywnych w rozwoju dziecka

Kreatywność to umiejętność niezbędna w zmieniającym się świecie. Ludzie, którzy mają ją ukształtowaną na wysokim poziomie, dużo łatwiej znajdują wyjścia z sytuacji, szybciej podejmują decyzje, skupiają się na poszukiwaniu rozwiązań zamiast narzekania na problem. Warto od najmłodszych lat kształtować kreatywność u dziecka. Dzięki zabawkom do tego przeznaczonym najmłodsi nawet nie zauważą, że się uczą. 

Naturalne dążenie do poznawania świata

Dzisiaj dzieci otoczone są bodźcami z każdej strony, ich ciekawość świata i dążenie do poznawania go każdego dnia, jest naturalna. Dlatego najważniejsze dla nich, będzie swobodne rozwijanie się w stronę, która jest interesująca i związana z zainteresowaniami. Nie powinno się przeszkadzać, czy narzucać ram, w których dziecko ma funkcjonować. Ciągłe wyręczanie to najgorsze co można zrobić, wskazanie kierunku to co innego niż wykonanie po swojemu. Warto pozwolić dziecku na niedoskonałość i samodzielność. 

Znaczenie zabawek kreatywnych w rozwoju dziecka

Zabawa to nie tylko rodzaj spędzania czasu. Właściwie każda jej forma jest krokiem w rozwoju dziecka. Niezależnie od tego, czy maluch bawi się klockami, rysuje, organizuje wyścig autek lub odgrywa rolę, rozwija swoją kreatywność. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że dzieciństwo to okres, który ma nas jak najlepiej przygotować na dorosłe życie. Zabawa w sklep pokazuje, że nasza pociecha umiejętnie zaobserwowała zachowanie, które jest obecne w społeczeństwie i powiela je, by nauczyć się działań niezbędnych do poruszania się w dorosłości. 

Na rynku dostępnych jest sporo zabawek zręcznościowych, które trafnie wspierają rozwój kreatywności u dzieci na różne sposoby. Bardzo ciekawą propozycję stanowią przeplatanki i przewijanki — praca z nimi opiera się na przeplataniu kolorowych sznurków przez dziurki i tworzenie obrazków. Jest to oryginalne i ciekawe dla dziecka zajęcie, które oprócz kreatywności, wspiera również zdolności manualne.

zabawki zręcznościowe dla dzieci jakie wybrać

Jeśli dziecko nie przepada za rysowaniem i tworzeniem prac plastycznych, może zainteresować się klockami i puzzlami. Ten rodzaj zabawy pomoże w ćwiczeniu umiejętności planowania przestrzennego, spostrzegawczości i szukaniu rozwiązań. Dużą popularnością cieszą się też zabawki sensoryczne, takie jak panele ścienne, które można zamontować w pokoju dziecięcym. Aktywizują one różne obszary mózgu, a wesoła kolorystyka przyciąga maluchy i zachęca do zabawy.

Jakie dzieci najchętniej korzystają z zabawek kreatywnych?

Starsze dzieci w wieku szkolnym powyżej dziesiątego roku życia, rzadziej sięgają po zabawki niż ich młodsi koledzy i rodzeństwo. W dzisiejszym świecie, zdominowanym przez komputery i ekrany, to one często przejmują rolę zabawek i absorbują czas i uwagę dorastających chłopców i dziewczynek. Ważne jest, by dzieci te korzystały z technologii pod kontrolą i w ograniczonym przez dorosłego czasie. Nawet zabawa na tablecie może być pożyteczna dla rozwoju!

Zabawki kreatywne są najczęściej przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale nie brakuje też ciekawych zestawów i produktów dedykowanych starszym uczniom. Jest coraz więcej gier planszowych wspierających edukację o różnorakiej tematyce. Dobrym przykładem są też skomplikowane zestawy klocków czy puzzli, do których ułożenia potrzeba rozwijanych wcześniej umiejętności. 

Na szczególną uwagę zasługują dzieci, które borykają się z problemami w rozwoju, chorobami lub wymagające wsparcia terapeutycznego. Jest cała gama kreatywnych zabawek i pomysłów na ich wykorzystanie tak, by pomóc zniwelować problem i wesprzeć dorastanie. 

Zabawki kreatywne — jakie wybierać i gdzie kupować.

Zakup zabawki kreatywnej należy zacząć od wyboru jej rodzaju. Należy odróżnić zabawki rzeczywiście pobudzające rozwój, od tych, które kreatywność mają tylko w nazwie. Wybierajmy produkty przeznaczone dla dzieci w konkretnym wieku oraz związane z ich zainteresowaniami, nie licz, że dziecko zmieni swój gust na podstawie nowej zabawki, prędzej wyląduje ona w kącie, niż sprawi, że nagle przedszkolak ją pokocha. 

Zabawki kreatywne kupisz w sklepach z produktami dla dzieci, zarówno stacjonarnie, jak i w internecie. Warto zapoznać się z ofertą sklepu Liger. Wygodne menu i szereg towarów przeznaczonych dla dzieci w każdym wieku, i z różnego rodzaju problemami, sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.