Żłobek – tak czy nie?

Obecnie żłobki wciąż cieszą się dużą popularnością. Zapisuje się tam dzieci mające około 2-3 lat. Jest to minimalny wiek na to, by posłać swoje dziecko do placówki. Najczęstszym powodem posyłania dzieci do żłobka jest brak zapewnienia im lepszej opieki – duża liczba osób pracuje, gdy dziecko jest jeszcze małe. Warto zwrócić uwagę na to, że nie każdy rodzic zapisuje swoje dziecko do żłobka. Jest to jednak ściśle związane z urlopami macierzyńskimi czy z pracą. Dzieci, które uczęszczają do żłobka, będą mogły szybciej przyzwyczaić się do przedszkola. Posłane dziecka do żłobka jest więc dobrym wyborem, zwłaszcza z uwagi na to, że w placówce dziecko zostanie nam nakarmione, przebrane i otoczone opieką. W żłobku maluchy mają zapewnione posiłki, leżakowanie i różne zabawy. Rodzice, którzy decydują się posłać swoje dzieci do żłobka, muszą jedynie wybrać odpowiednią placówkę i przygotować dziecko do przebywania w nowym miejscu.

Zapisy do żłobka

żłobek - opieka nad dziećmiObecnie, zapisanie dziecka do żłobka czasami jest trudne. Dość często musimy z rocznym wyprzedzeniem zapisać nasze dziecko do żłobka, by było dla niego miejsce. Jednak sytuacje takie nie zdarzają się w każdym mieście. Dużo zależy od tego, czy chcemy zapisać nasze dziecko do żłobka prywatnego czy publicznego. Poza tym, zapisy do żłobka mają zupełnie inny charakter na wsiach, w miasteczkach oraz w dużych miastach. Ilość żłobków jest adekwatna do liczby osób zamieszkujących dane miasto. Zapisanie dziecka do żłobka jest dobrą decyzją, ponieważ pozwalamy w ten sposób naszemu dziecku dość szybko nauczyć się przebywać w większej grupie. Żłobek i jego funkcje sprawiają, że nie musimy obawiać się o dalszy rozwój naszego dziecka.

Wpływ na dziecko

Dzieci, które uczęszczają do żłobka, zostają o wiele wcześniej zasymilowane z większą liczbą osób, która wokół niego przebywa. Dość często jednak pierwsze dni w nowym miejscu są dla dziecka powodem do płaczu i niechęci rozstania się z rodzicami. Jednak jest to najczęściej kwestia przyzwyczajenia.  Żłobki w dzisiejszych czasach pełnią dziś ważną funkcję dla wielu osób. Rodzice, którzy są pochłonięci pracą, zapisują swoje dzieci do różnych placówek, by zapewnić swojemu dziecku odpowiednią opiekę w ciągu dnia. Możemy zawsze liczyć na wykwalifikowany personel żłobków. Osoby pracujące w żłobkach mają bardzo dobre podejście do dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Maluchy wymagają bowiem stałej uwagi, zwłaszcza gdy ich liczba wynosi po 20 dzieci na grupę. Wpływ, jaki ma żłobek na dziecko, jest w największej mierze pozytywny. Dziecko uczy się przebywania z większą liczbą osób, poznaje różne zabawy oraz nawiązuje pierwsze znajomości z dziećmi. Warto jest pomyśleć o tej alternatywie, nawet jeśli nie jesteśmy do końca przekonani.