Zdrowa pizza – czy taka istnieje?
Pizza i jej pochodne mają swoją historię, która sięga czasów starożytnych a dokładniej na terenach Grecji. Wiele państw próbowało przywłaszczyć sobie historię jej powstania. Prawda jest taka, że ciasto na pizzę przechodziło przemiany i zaczęto je modyfikować z ówczesnymi zwyczajami. Na samym początku było cienkie i przygotowywano je na zakwasie oraz wypiekano z dodatkiem ziół. Potem to się zmieniło, ale moda na minimalizm powraca jak bumerang. Może dlatego, że proste rzeczy są po prostu pyszne.
Ciasto na pizzę samo w sobie nie zawiera składników, które mogłyby przyczynić się do poważniejszych schorzeń czy powinniśmy traktować je jako niezdrowe. Wszystko zależy od ilości i wybieranych dodatków do ciasta. Czy zdrowa wersja pizzy zatem istnieje?
Historia pizzy
Ciasto na zakwasie czy na drożdżach ręcznie wyrabiane przez kucharza jest naturalnym, zupełnie nieszkodliwym produktem. Co prawda pizza nigdy nie była wykwintnym daniem od czasów jej wynalezienia, ale wszystko zależy od jej przyrządzenia. Na początku stanowiła zwykły posiłek dla ludzi uboższych, którzy w zasięgu ręki mieli właśnie mąkę i zioła. To dodatki uczyniły ją bardziej powszechną wersją dania każdego mieszkańca miasta. Jak to się zmieniało?
Gdy do Europy sprowadzono pomidory w XVII wieku, zaczęto je dodawać do wypieczonego ciasta. W XIX wieku przy odwiedzinach Neapolu przez królową Włoch Małgorzatę Sabaudzką z mężem, nadworny piekarz przygotował na ich cześć placek zdobiony dodatkami w narodowych barwach: z bazylią, mozzarellą i pomidorami. Od tego czasu pizzę zaczęto podawać z dodatkami. Później Amerykanie opatentowali swoją wariację na grubym cieście z jeszcze większą ilością składników.
Zdrowa pizza – jak taką wybrać?
Zdrowa pizza to znaczy jaka? Czy to stricte kwestia miejsca, w którym coś kupujemy czy tylko dodatków? Każdy szef kuchni ma swój własny przepis albo bazuje na klasykach, szukając swojego idealnego ciasta. Problemem nie jest więc spód, chociaż wiadomo, że dostępne w marketach gotowe ciasta do pizzy zawierają większą ilość konserwantów, by jak najdłużej przetrwać na półkach sklepowych. W tym wypadku wybór spodu jest ważny.
Wszystko spożywane w odpowiednich i rozsądnych ilościach nie szkodzi. Jeśli chodzi o ograniczenie nieco kaloryczności posiłków, warto przychylić się ku opcjom z większą ilością warzyw niż tą z ciężkimi i tłustymi sosami czy serami. Zresztą prawdziwa tradycyjna pizza ma ograniczoną ilość składników.
Alternatywą jest oczywiście wybór ciemniejszego pieczywa, które nie do końca jest tradycyjną pizzą. Można skusić się na przepyszne podpłomyki, focaccie czy chrupiące bagietki. A może warto po prostu spróbować tradycyjnej margherity z dobrej jakości oliwą? Postawić nie na ilość, ale jakość?
Gdzie można zamówić zdrową wersję pizzę?
Świadomość żywieniowa wzrasta i mimo że pizza kojarzona jest z fast foodem, nie musi tak być. Coraz więcej restauracji w tym pizzerii ma bogate menu, obfitujące w ciekawe opcje powracające właśnie do czasów, gdzie można było kupić pizzę na cienkim cieście. Łatwiej dostępne są też dania wegetariańskie, które bazują głównie na samych warzywach. Powrót to źródeł, do prostoty, świeżych i wysokojakościowych składników jest kluczem do sukcesu. Tym bardziej że dodatki zawsze można dowolnie wybierać. Często można je modyfikować. Możliwe jest więc stworzenie pizzy, która nie tylko będzie pyszna, ale i zdrowa. Wystarczy trochę chęci i poszukiwań w tym kierunku. Dworek Bobrza to pizzeria w Miedzianej Górze, która ma szeroką ofertę pizz. Można w niej znaleźć wiele produktów wegetariańskich bogatych w różne warzywa.