Zabawki sensoryczne dla niemowląt

Każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha rozwijała się harmonijnie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na kupno specjalistycznych zabawek już dla najmłodszych dzieci. Ze względu na cechy osobnicze niemowląt, polecane są im zabawki sensoryczne, które mają za zadanie stymulować ich rozwój, a przez to dostarczać wiedzy o świecie. Wybierając, stajemy przed wieloma dylematami. Czym kierować się w wyborze? Jakie zabawki wybrać? Spróbujmy przyjrzeć się dokładniej tym zagadnieniom.

O czym warto pamiętać przy wyborze zabawek sensorycznych?

Na rynku pojawiło się wiele zabawek sensorycznych, mających sprzyjać rozwojowi niemowląt. Jednak wybierając odpowiednie zabawki, warto pamiętać o tym, aby kierować się rozsądkiem. Przypomnijmy o tym, że niemowlę nie ma jeszcze nawet podstawowej wiedzy o sobie samym, a co dopiero o świecie. Zdobywa ją, posługując się metodą organoleptyczną. Kilkumiesięczny człowiek, kiedy wykonuje nieskoordynowane ruchy ręką, nie wie jeszcze, że to coś nad jego głową to część jego własnego ciała. Miejmy tę świadomość, aby uniknąć (jakże częstego) przebodźcowania niemowlęcia i wywoływania w nim niepotrzebnego napięcia. Zalewając swoje dziecko nadmiarem stymulatorów, możemy przyczynić się nie do jego rozwoju, lecz regresu.

 

Najważniejsze przy takich produktów jak pomoce terapeutyczne i edukacyjne jest bezpieczeństwo naszego dziecka. Dlatego zastanówmy się kilka razy, nim damy naszej pociesze zabawki pochodzącego z niepewnego źródła. Pamiętajmy: bez względu na typ zabawki i jej przeznaczenie, prędzej niż później trafi ona do buzi dziecka. Z tego względu jakość kupowanych produktów jest niezwykle istotna. Wielu rodziców bierze to pod uwagę i wybiera zabawki świadomie, np. decydując się na te, które są wykonane z naturalnych materiałów. Nie bez znaczenia jest także państwo, w którym zabawka została wyprodukowana. Czytajmy etykiety, sprawdzajmy, jakim standardom i kontrolom podlegają producenci. Bądźmy czujni, ponieważ to od nas głównie zależy zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci.

Jak to wygląda w praktyce?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zabawek sensorycznych dla niemowląt, które mają stymulować zmysł wzroku, słuchu, dotyku czy smaku. Niektóre z nich wpływają na kilka zmysłów jednocześnie. W sklepach znajdziemy wiele produktów: kolorowe, pluszowe książeczki, różnego typu gryzaki, pozytywki, zabawki do nakręcania, grzechoczące pluszaki… Nie zapominajmy jednak, że czasami mniej znaczy więcej. Bardzo popularne na rynku zabawek dziecięcych są mobile, czyli kręcące się nad głową dziecka karuzele, przymocowywane do brzegu łóżeczka. Jest to wręcz nieodzowny element każdego dziecięcego pokoju. Dlatego zastanówmy się, czy połączenie ruchu, kontrastowych kolorów, różnorodnych materiałów i głośnej muzyki – czy to nie będzie za dużo dla mojego dziecka? Sprawdźmy, na pewno są dostępne produkty o bardziej stonowanej kolorystyce, z ciszej grającą melodią lub z możliwością jej wyłączenia.

Już wiesz, czym kierować się przy wyborze zabawek. Będąc w sklepie, nie bój się zadawać pytań sprzedawcy. Czytaj opisy produktów, sprawdź miejsca, w których zostały wyprodukowane. A przede wszystkim ciesz się wspólnym czasem spędzonym ze swoim maluchem!