Wyjazd w góry zimą – jak się przygotować

Górskie wyprawy są niezwykle pasjonującą aktywnością i nic w tym dziwnego. Wielogodzinne wędrówki po malowniczym, jednakże często wymagającym terenie wspaniale wyciszają, dotleniają i przede wszystkim wyrabiają kondycję. Zazwyczaj wystarczy tylko jeden spontaniczny wypad w góry, aby zdobywanie szczytów stało się pasją na całe życie.

Górskie wyprawy zimą – dlaczego odpowiednie przygotowanie to podstawa?

Każdy miłośnik górskich wędrówek wie, jak aktywność ta może być uzależniająca. Górskie wędrówki bez wątpienia są wspaniałym doświadczeniem, pozostawiającym niezapomniane wspomnienia. Marsze po górach pozwalają na bezpośredni kontakt z dziką przyrodą, która na szlakach naprawdę jest zachwycająca. W sezonie letnim wyjście na szlak bez wątpienia jest dużo łatwiejsze i o wiele bezpieczniejsze, przez co wiele osób zdobywanie szczytów traktuje jako aktywność sezonową. Jest w tym sporo racji, ponieważ początkujące osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia powinny przede wszystkim dbać o swoje bezpieczeństwo. Zimowe wędrówki i zdobywanie szczytów zarezerwowane jest dla “starych wyjadaczy”, którzy góry znają od podszewki. Mimo to, nawet doświadczeni piechurzy powinni pamiętać, że w sezonie zimowym fundamentalne jest zachowanie ostrożności i odpowiednie przygotowanie. 

wyposażenie na wyjazd w góry zimą

Zima w górach – jakie jest jej prawdziwe oblicze?

Górskie zimowe widoki zachęcają do spontanicznego wypadu, jednakże w tym przypadku pozory mylą. Oszałamiające słońce, błękitne niebo i piękny, biały puch bez wątpienia zapierają dech w piersiach. Niestety widok ten przyjemny jest tylko dla oka i w dodatku wyłącznie na zdjęciach, ponieważ prawdziwe realia górskie są zgoła zupełnie inne. W okresie zimowym zdobywanie szczytów jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ na szlakach panują ekstremalne warunki pogodowe, jakich na co dzień nie doświadczamy. Zimą w górach temperatura spada do nawet –30/40 stopni, zaś wiatr silny wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna może wydawać się na dużo niższą. Oprócz tego, w sezonie zimowym zdobywanie szczytów jest też bardzo niebezpieczne, ponieważ szlaki często są odpowiednio nieprzygotowane. Wówczas nietrudno jest się poślizgnąć lub przewrócić, co w zimowych warunkach górskich może być naprawdę niebezpieczne.

Ponadto zimą sztuką jest się nie zgubić – zimowa aura całkowicie odmienia wygląd tras, które znamy z sezonu letniego. Ważne zatem, aby przed zimowym wypadem w góry odpowiednio się do niego przygotować. Bez należytego ekwipunku wyprawa w ekstremalnych górskich warunkach może być skrajnie niebezpieczna. Nasuwa się zatem pytanie, co należy zabrać na szlak zimą i jakie akcesoria są niezbędne?

wędrówka zimą w górach

Wyjazd w góry zimą – jak się przygotować?

Zimą odpowiednie przygotowanie przed wyjściem na szlak jest sprawą pierwszorzędną i fundamentalną. W pierwszej kolejności bardzo istotne jest zakupienie odpowiednich butów trekkingowych, przeznaczonych na zimowe wędrówki. Specjalistyczne obuwie powinno być przyczepne i wodoodporne, przez co pozwoli na komfortowy marsz nawet w wymagających warunkach. Oprócz tego, istotny jest również należyty ubiór. Odzież trekkingowa to podstawowe wyposażenie każdego miłośnika górskich wędrówek. W sezonie zimowym należy przede wszystkim zainwestować w bieliznę termoaktywną, która zapewnia odpowiednią termoregulację. Warto również wyposażyć się w polar, bluzę, kurtkę i spodnie. Spodnie trekkingowe powinny być wytrzymałe, wodoodporne i posiadać równocześnie wysokie właściwości izolacyjne, jak również oddychające. Te same cechy powinna posiadać kurtka trekkingowa, która również jest fundamentalnym wyposażeniem każdego górskiego piechura. W przypadku zimowych wędrówek strój gra główną rolę, ponieważ bez odpowiedniej odzieży wypad w góry nie będzie możliwy.