Wpuść wiosnę do domu i ozdób swoje okna drewniane!

Wiosna to czas, gdy chętnie podejmujemy różnego rodzaju zmiany, od mniejszych dekoracyjnych po większe – remontowe. Rozpoczynają się domowe porządki, mające na celu wyrzucenie z domu zimowych smutków i nagromadzonego kurzu i bibelotów, zastępując to świeżym, wiosennym powietrzem. Jednak przygotowany na nowy, wiosenny sezon dom powinien być nie tylko czysty – powinien być także przytulny i udekorowany! Jak? Poniżej kilka ciekawych pomysłów na wiosenne aranżacje.

Wiosna w domu, czyli pomysły na dekoracje

Kolorowe kwiaty i jasne, pastelowe kolory to dominujące motywy w wiosennych dekoracjach. Wskazane są różnego rodzaju bukiety, wianki, jak najwięcej roślin doniczkowych – przy czym warto postawić na donice w jasnych kolorach lub stworzyć im naturalne osłonki, np. z patyczków, co pomoże stworzyć w pomieszczeniu przyjemny klimat. Lubisz zioła? Pomyśl o założeniu małego kuchennego ogródka na parapecie – wysiej rzeżuchę, kup doniczki z bazylią, oregano lub miętą. Zioła te nie tylko wspaniale smakują i idealnie ożywiają smak przygotowywanych potraw, lecz także pięknie pachną.

Myślisz o wymianie zasłonek? Postaw na te wykonane z lekkich, zwiewnych materiałów w jasnych kolorach – wiosenne aranżacje cechują się właśnie lekkością. Ciężkie kotary w mocniejszych kolorach zostaw sobie na zimę, jako lepszą izolację od chłodu. Kolejną ważną cechą charakterystyczną wiosennych aranżacji jest ich prostota. Doskonale skomponują się one zatem ze stylem rustykalnym.

Dobrym pomysłem będzie udekorowanie kanapy kolorowymi poduszkami. Wskazane są wspomniane już subtelne, pastelowe kolory, a jeśli lubisz, możesz pokusić się na delikatne wzorki. Dobrym pomysłem będzie motyw kwiatowy.

W wystroju wiosennym dobrze sprawdzą się wiklinowe dodatki. Stylowy gazetnik, kosz, półeczka przy łóżku… Spójrz także na przedmioty codziennego użytku – one też mogą być dekoracją! Zastawa w jasnych kolorach i wiosennych motywach, ozdobne puszki na sypkie produkty, stylowy kubeczek – praktycznie wszystko może być dekoracją.

Niezależnie od tego, jak udekorujesz swój dom, pamiętaj o tym, aby nie przesadzić. Dekoracje wiosenne są nawiązaniem do natury, a ta ceni sobie prostotę. W przeciwnym razie efekt może okazać się kiczowaty.

wiosenne dekoracje

Jakie dekoracje sprawdzą się na oknie drewnianym?

Nie ukrywajmy, że w wiosenny, lekki styl lepiej wpisują się okna drewniane. Naturalnie na parapecie stawiamy kwiaty. Doniczki niekoniecznie muszą być prosto ze sklepu, ciekawą alternatywą dla nich mogą być puszki. Po prostu zedrzyj z nich naklejkę, wyczyść z kleju i pomaluj na odpowiedni kolor. Możesz dobrać farbę o mniejszej zawartości chemii, współczesny asortyment jest bardzo szeroki. Jeśli dodatkowo wstawisz roślinki w eleganckie, drewniane skrzyneczki, efekt będzie jeszcze ciekawszy. Niektórzy wieszają na oknach różnego rodzaju girlandy.

Masz starą, metalową konewkę? Jeśli tylko ją doczyścisz i zasadzisz w niej roślinkę, uzyskasz niebanalną dekorację. Ustaw ją gdzieś przy parapecie, wpisując ją w estetykę wnętrza, a zyska ono niepowtarzalny charakter. Metalowy dodatek będzie idealnie współgrał z klasycznymi oknami drewnianymi.

Czasem geniusz tkwi w prostocie. Weź słoik, obwiąż go u góry jutowym sznurkiem, zawiąż na kokardkę. Do środka włóż kilka kwiatów – mogą być róże, tulipany lub inne kwiaty, jakie wybierzesz. Słoiki zawieś na sznurkach, a otrzymasz niebanalną

Spróbuj postawić na oknie piękny, stylowy świecznik lub same świeczki z podstawkami. Dobierz swój ulubiony zapach, dobrze, jeśli będzie on tworzył dodatkowe skojarzenie z wiosną. Dekorację tę docenisz szczególnie podczas ciepłych, wiosennych wieczorów. Nowa pora roku to idealny bodziec do zmiany w dotychczasowym wystroju wnętrza. Powyższe pomysły mogą okazać się ciekawą propozycją, lecz istnieje także nieskończenie wiele innych możliwości. Puść zatem wodze fantazji i przywitaj wiosnę w najlepszym wydaniu!