Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć planując potomstwo

Do narodzin maluszka trzeba się oczywiście dobrze przygotować. I nie chodzi tu wyłącznie o kwestie zdrowotne. By pierwsze dni i tygodnie były zorganizowane i poukładane (na tyle na ile to możliwe), warto zawczasu zastanowić się, czego nam potrzeba.

Ostatnie etapy ciąży, to dla wielu przyszłych mam obciążający czas. Nic dziwnego, że duże zakupy w sklepach stacjonarnych wydają im się wówczas niemożliwe do zrealizowania. Na szczęście z pomocą przychodzi Internet. W sieci prężnie funkcjonują sklepy, które oferują wszystko to, czego młoda mama i jej dziecko może potrzebować. Sklepy zapewniają na przykład ofertę bielizny do karmienia, kokonów dla niemowlaków czy akcesoriów do pokoiku lub wózka.

Przechodząc jednak do sedna…

Po pierwsze – wyprawka dla maluszka

Pierwsza na liście jest oczywiście wyprawka. A więc zestaw ubranek, kosmetyków i akcesoriów. Wśród tych pierwszych znaleźć musi się kilka sztuk body, kilka bawełnianych bluzeczek i śpioszków, skarpetki, pajacyki, czapeczki, a także śliniaki.

Z kolei wśród kosmetyków, które w wyprawce po prostu muszą się znaleźć wymienić trzeba krem ochronny, oliwkę dla dzieci, mydełko, proszek do prania dziecięcych ubranek, chusteczki jednorazowe, no i oczywiście waciki. Tak naprawdę zestaw kosmetyków powinien być dość skromny. Im mniej, tym lepiej – szczególnie jeśli wziąć pod uwagę delikatną skórę maluszka.

Akcesoria, które może nie są konieczne, ale na pewno przydatne, to natomiast: wkładki laktacyjne, ceratki do łóżeczka, odciągacz pokarmu, myjka, szczotka do włosków z miękkim włosem, plastikowy pojemnik na brudną bieliznę, a także gruszka do noska.

Po drugie – wyposażanie pokoiku

Równie ważne, co ubranka, kosmetyki i akcesoria dla maluszka, jest też wyposażenie samego pokoiku. Najważniejsze rzeczy w tym przypadku, to oczywiście łóżeczko, materac do łóżeczka, nosidełko, przewijak, głęboki wózek i torba do wózka, a także pościel, ręczniki oraz rożek dla dziecka.

Nie zaszkodzi dokupić również specjalistyczny sprzęt. Między innymi monitor oddechu i nianię elektryczną. Dzięki nim rodzic ma maluszka zawsze pod kontrolą. Nawet jeśli ten śpi lub przebywa w innym pomieszczeniu. To bardzo ważne, szczególnie jeśli mieszkanie jest duże.

macierzynstwo

Po trzecie – bielizna i ubrania dla mamy karmiącej

Choć wydaje się, że do narodzin dziecka trzeba przygotować się biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie potrzeby malca, nie do końca jest to prawdą. Równie ważne jest przygotowanie młodej mamy. Zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Pamiętajmy, że ciąża oraz połóg, a także nowa rola w którą po porodzie wciela się kobieta – jest z początku dość stresująca.

By ułatwić kobiecie pierwsze tygodnie, a nawet miesiące po narodzinach dziecka, warto zastanowić się nad specjalistyczną odzieżą. Bielizna do karmienia, koszulki i piżamki do karmienia, a także codzienne ubrania do karmienia. Wszystkie elementy garderoby, które młodej mamie pomagają w przystawianiu dziecka do piersi powinny być niezwykle wygodne i komfortowe. Specjalna bluzka czy biustonosz pozwala wówczas nakarmić je przy zachowaniu prywatności. Wystarczy odpiąć bowiem kawałek materiału.