Testy na przeciwciała koronawirusa

O koronawirusie słyszał każdy, a niektórzy już mieli z nim bezpośrednio do czynienia poprzez aktywne zakażenie. Jednakże nie każdy przechodzi zakażenie w sposób jednoznaczny – wiele osób nie wykazuje żadnych objawów, przez co trudniej jest spowolnić pandemię. Warto zatem zainwestować i przeprowadzić na sobie test na obecność koronawirusa w domowym zaciszu. Coraz częściej test przeprowadzane są w miejscach pracy.

Przeprowadzanie testów na przeciwciała koronawirusa jest coraz chętniej wybierane przez Polaków. Nic w tym dziwnego, to dzięki wynikom są w stanie dowiedzieć się jaką odporność na koronawirusa posiadają, a także czy już przeszli zakażenie – na przykład w sposób bezobjawowy. Testy na przeciwciała pozwalają również w bardzo szybki sposób sprawdzić, czy pacjent jest aktualnie zarażony.

Dlaczego badania na obecność koronawirusa są ważne? 

Wirus SARS-CoV-19 został wykryty już w każdym kraju na świecie. Rozprzestrzenia się on bardzo szybko drogą kropelkową, przez co ilość zakażonych osób jest już liczona w miliardach. Niestety, laboratoria, które przeprowadzają testy na obecność wirusa są przepełnione próbkami, a pacjenci muszą czekać na wyniki nawet kilka dni, przebywając w izolacji. Jednocześnie nie każda osoba, która ma wszystkie objawy koronawirusa jest kierowana na bezpłatny test. Dlatego też z pomocą przychodzą testy na przeciwciała, które można wykonać szybko pod okiem lekarza czy pielęgniarki, bez konieczności oczekiwania na wynik prac laboratorium. 

Dlaczego przeprowadzanie badań na obecność koronawirusa jest tak istotne? Wynika to przede wszystkim z tego, że znaczna część osób przechodzi przez zakażenie zupełnie bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Niekiedy nie zdają sobie sprawy z tego, że są zakażeni i w dalszym ciągu uczęszczają do szkoły lub pracy. Im większa ilość przeprowadzonych badań, tym łatwiej jest wyizolować osoby, które przechodzą zakażenie właśnie w taki sposób. 

Możliwość przeprowadzania testów, które dają wynik w ciągu kilkunastu minut daje szansę zmniejszenia ilości osób zarażonych przemieszczających się po ulicach czy środkami komunikacji miejskiej. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie badań w każdy możliwy sposób. 

Rodzaje testów na przeciwciała koronawirusa 

Obecnie na rynku medycznych wyróżnia się kilka rodzajów testów na przeciwciała koronawirusa. Wśród nich warto zwrócić uwagę testy na przeciwciała anty-SARS-Cov-2 typu: IgG, IgM oraz IgG+IgM

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny test warto wiedzieć, że przeciwciała IgM są produkowane przez organizm jako pierwsze, a ich stężenie jest największe w pierwszych dniach infekcji. Z biegiem czasu ich ilość maleje. Wynik IgM na teście pozwala na stwierdzenie, iż pacjent przechodzi dopiero wczesny etap COVID-19

testy na przeciwciała koronawirusa

W przypadku przeciwciał IgG, występują one w późniejszej fazie infekcji i nierzadko wskazują, iż pacjent przechodził przez chorobę kilka tygodni wcześniej. Obecność obu przeciwciał utwierdza lekarzy w przekonaniu, że infekcja wystąpiła w ostatnim, nieodległym czasie. 

Badanie aktywnych zakażeń a przeciwciała IgG 

Badanie aktywnych zakażeń koronawirusa pozwala na wykrycie jak największej liczby zainfekowanych osób. W pierwszych dniach infekcji przeprowadza się testy IgM, które wskazują początkową fazę zakażenia. To po nich wiadomo, że w przeciągu kilku następnych dni pacjent będzie zarażał innych i należy go wyizolować od osób zdrowych. Natomiast badanie przeciwciał IgG ma sens w momencie, kiedy podejrzewamy, iż jakiś czas temu my lub nasi bliscy przeszliśmy infekcję bezobjawowo. Przeciwciała IgG utrzymują się w organizmie najdłużej, dlatego wiele osób decyduje się na ich zbadanie później, niezależnie od tego, czy przebywali na przymusowej lub dobrowolnej kwarantannie. 

Szybki test na koronawirusa w Szczecinie wykonywany jest w formie kasetowego testu chromatograficznego i doskonale sprawdza się w wygrywaniu przeciwciał w fazie IgG oraz IgM. Obecność wirusa jest wykrywana w pełnej krwi, surowicy lub w osoczu, pobieranego z opuszka palca. Co ciekawe – wynik testu pojawia się między 15 a 30 minutami. Mimo, że już szczepionki są ogólno dostępne na całym świecie, osoba zaszczepiona również może zarazić się koronawirusem. Objawy nie będą tak ciężkie w przypadku osób niezaszczepionych, jednak zarazić drugą osobę można tak samo.