Sprzątasz co tydzień, a w Twoim domu nadal unosi się kurz? Skorzystaj z naszych porad!

Szczególnie, gdy mamy dzieci, lub gdy spędzamy wiele godzin w biurze, to normalne, że w naszym domu nie panuje porządek. Zaraz po przyjeździe zostawiasz torebkę, kurtkę i klucze. Ponadto dzieci nie odkładają zabawek na miejsce, a naczynia godzinami zalegają w zlewie.

Oczywiście, nikt nie lubi tak żyć. Nie zawsze jednak mamy czas, aby zadbać o porządek i czystość w domu. Czy porządek w domu to mission impossible?

Kilka tricków

Czy wiesz, że posiadanie schludnego domu tylko początkowo wymaga wysiłku, a potem minimalnego zaangażowania? Wystarczy zastosować kilka prostych zasad tak, by już na zawsze wygrać z panującym w Twoim domu chaosem.

  1. Nie pozwól, aby bałagan rozprzestrzeniał się po domu

Bałagan przyciąga więcej bałaganu. Oznacza to, że jeśli np. w Twoim pokoju leżą rzeczy na podłodze i inne w niewłaściwych miejscach, to niemal jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki taki stan rzeczy „rozprzestrzeni się” na inne pomieszczenia.

Oczyszczanie pomieszczeń

  1. Dotkniesz – zrobisz

Kiedy robisz zakupy, wyjmuj wszystkie produkty z toreb i włóż je odpowiednio do lodówki lub szafki. Ponadto, złóż reklamówki torby i włóż je do przeznaczonej na nie szuflady.

Kiedy skończysz jeść, zawsze zbieraj naczynia ze stołu i zanoś je prosto do zmywarki.

Jeśli przymierzyłaś spódnicę, której nie chcesz dziś założyć, odłóż ją z powrotem do szafy.

  1. Nie gromadź

Im mniej rzeczy masz w domu, tym łatwiej będzie Ci utrzymać porządek w domu.

Wycieranie pustego stołu to nie to samo, co wycieranie mebla pełnego ozdób, ramek na zdjęcia, przedmiotów dekoracyjnych itp. Jeśli czegoś nie używasz, po prostu się tego pozbądź.

  1. Nie wszystko na raz

Czy Twój dzień sprzątania przypada na sobotę? Zapewne nie chcesz wtedy spędzić całego ranka na szorowaniu i sprzątaniu. Dobrym sposobem jest określenie czasu, jakiego potrzebujesz na posprzątanie każdego pomieszczenia. Na przykład, 15 minut na łazienkę, 20 minut na kuchnię, itd.

  1. Uporządkuj najpierw to, czego używasz

Jakie pomieszczenia są „najbardziej widoczne” lub w których z nich spędzasz najwięcej czasu? Zacznij właśnie od nich. Jeżeli te podstawowe miejsca są schludne, będziesz mieć więcej energię, by wyczyścić inne.

  1. Baw się dobrze

Kto powiedział, że sprzątanie i porządkowanie domu musi być nudne i żmudne? Możesz sprawić, że będzie to dobra rozrywka. Stwórz playlistę rytmicznych utworów, aby tańczyć i śpiewać podczas sprzątania.

  1. Stwórz plan organizacji i sprzątania

Jeśli każdego dnia zrobisz trochę, w weekend nie będziesz musiał spędzać godzin na szorowaniu i myciu. Na przykład w poniedziałki sprzątamy kuchnię, we wtorki zamiatamy, w środy zajmujemy się łazienką, itd.

  1. Dezynfekuj i korzystaj z profesjonalnych usług

Dla lepszego “ogarnięcia” domu, pozwól sobie na skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Specjalistyczne oczyszczanie pomieszczeń oraz ich dezynfekcja to usługi, które są coraz bardziej popularne w naszych domach. Jeśli raz na miesiąc skorzystasz z usługi profesjonalnego sprzątania, kolejne sprzątanie domu będzie dla Ciebie czystą przyjemnością.

Oczyszczanie pomieszczeń

  1. Oczyszczaj powietrze

Szczególnie mieszkając w mieście, jesteśmy narażeni na kontakt z kurzem, którego źródłem jest słabej jakości powietrze. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza, a w sezonie grzewczym postaw także na nawilżacz. Ta para sprawi, że nie tylko zrobisz krok dla Twojego zdrowia, lecz także zmniejszysz czas konieczny na ścieranie kurzu z półek lub szafek.