Skutecznie pozbądź się trądziku
Trądzik, to utrapienie wielu nastolatków, a nawet poniektórych dorosłych. Nieestetyczne wykwity pojawiają się, gdy człowiek przechodzi fazę dojrzewania, by w dorosłości ustąpić. Niekiedy jednak, trądzik pozostawia po sobie niechciane pamiątki w postaci blizn, które o nim przypominają. I mimo, że w większości mowa o trądziku pospolitym dotykającym ludzi młodych, to ma on także inne odmiany. Może pojawić się na twarzy osoby dorosłej lub wręcz przeciwnie – niemowlęcia.
Rodzaje trądziku – trądzik młodzieńczy
Jak już zostało wspomniane, trądzik młodzieńczy, to najczęściej występujący jego rodzaj. Dotyka ludzi młodych w okresie dojrzewania, kiedy w ich organizmach buzują hormony. Jest on wynikiem zwiększone stężenia androgenów, a więc hormonów płciowych, które w szczególności odpowiedzialne są za rozwój cech męskich. Skupia się na obszarach skóry bogatych w gruczoły łojowe, by dać o sobie znać w postaci zaskórników otwartych, zamkniętych krostek i grudek zapalnych. Pospolity trądzik młodzieńczy ma jednak pozostałe, przykre typy kliniczne.
Wśród nich wymienić można trądzik ropowniczy, trądzik skupiony, trądzik bliznowaty i trądzik piorunujący. Pierwszy z nich objawia się torbielami i krostami ropnymi, które zagojone pozostawiają po sobie nieestetyczne blizny. Trądzik skupiony, to z kolei bardzo duże zaskórniki i głębokie nacieki, które lokalizują się pod pachami oraz w okolicy pachwin i pośladków. Bliznowaty trądzik przejawia się natomiast bliznowcami – twardymi guzami o nieregularnym kształcie. Najczęściej pojawiają się one na karku. Ostatni, trądzik piorunujący, to najprawdopodobniej najcięższa postać trądziku. Występuje głównie u chłopców, zaczynając się dość gwałtownie. Zmiany skórne przypominają tutaj zlewające się nacieki i ropnie, które prowadzą do powstania martwicy krwotocznej. Towarzyszyć jej mogą również inne, bardzo przykre objawy, jak gorączka czy spadek masy ciała.
Rodzaje trądziku – trądzik niemowlęcy
Niemowlęca odmiana trądziku, to dolegliwość która pojawia się u bardzo małych dzieci w pierwszych miesiącach ich życia. Na szczęście jest bezbolesna i utrzymuje się zaledwie kilka dni lub kilka tygodni. Przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego nie są poznane, jednak szacuje się, że dotyka on około 20 procent niemowlaków. Zmiany występują tutaj w obrębie twarzy dziecka, zwłaszcza na czole i policzkach.
Rodzaje trądziku – trądzik wywołany
Trądzik wywołany, to z kolei trądzik który powstaje w odpowiedzi na konkretne czynniki. Pierwszy z nich, trądzik zawodowy, to oczywiście zmiany skórne występujące pod wpływem szczególnego środowiska pracy. Drugi, polekowy wywołany jest przyjmowaniem poszczególnych lekarstw. Między innymi przeciwtarczycowych, przeciwgruźliczych czy przeciwpadaczkowych. Ostatni, trądzik wywołany kosmetyczny, to trądzik który wywołują kosmetyki – nieodpowiednie pudry, fluidy czy bronzery. Na pojawienie się trądziku może być odpowiedzialnych wiele czynników tj. styl życia, sposób odżywiania, aktywność fizyczna, alergie pokarmowe i wiele innych.
Skutecznie pozbądź się trądziku
Każdy, kto w swym życiu walczył z trądzikiem z pewnością próbował wszelkich możliwych metod, by się go skutecznie pozbyć. Od kremów, maści po tabletki i suplementy diety. Niestety, trądzik to ciężki przeciwnik. Bardzo często okazuje się, że jest on odporny na wszelkie stosowane przez nas metody. Nie należy jednak się poddawać i rozkładać rąk. Kosmetologia idzie do przodu, oferując swym klientom coraz to nowe rozwiązania starych problemów. Nie inaczej jest w przypadku trądziku.
Jednak jeśli po pozbyciu się czynników korzystnie wpływający na pojawienie się trądziku, warto niezwłocznie udać się do specjalisty, który zna się na wszelkiego rodzaju chorobach skórnych. Takim specjalistom jest dermatolog w Szczecinie. Taki lekarz ma wszelkie uprawnienia i kwalifikacje, które pomogą zwalczyć wypryski na twarzy oraz przepisać specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne lub leki, które pomogą zahamować rozwój trądziku.