Rodzaje sadzonek truskawek

Truskawki są owocami, które dojrzewają najwcześniej, a ich soczysty pyszny smak sprawia, że zaliczają się one do najbardziej lubianych i zdrowych przekąsek. Oprócz lubianego smaku i aromatu owoce te są niezwykłym źródłem wartości odżywczych, witamin i minerałów.

Zalety truskawek

Truskawki zawierają więcej witaminy C niż inne owoce, a zawarte w nich pektyny i błonnik poprawiają przemianę materii i gwarantują oczyszczenie się organizmu z toksyn. Mogą być spożywane przez osoby z cukrzycą i te z problemami z trawieniem białek. Dzięki łatwości w uprawie tej rośliny, truskawki są chętnie hodowane w przydomowych ogródkach. Obecnie na rynku dostępne jest wiele odmian ich sadzonek, przy czym każda z nich charakteryzuje się innymi cechami. Warto zapoznać się z ich cechami, aby podczas zakupu wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj.

Jakie sadzonki możemy kupić? Sadzonki zielone stanowią podstawowy rodzaj sadzonek. Jeśli decydujemy się na zakup zielonych sadzonek, dokładnie przyjrzyjmy się oferowanym nam okazom. Powinny posiadać one dobrze rozwiniętą część nadziemną, pąk wierzchołkowy oraz dobrze wyglądając, zdrowe liście. Nie mogą być przesuszone ani zaparzone od worka foliowego. Należy zwrócić uwagę na ich zdrowy wygląd, powinny być one wolne od chorób i szkodników. Wybierając sadzonkę możemy kierować się jej wielkością, gdyż im większy okaz, tym prawdopodobnie wyda więcej owoców. Ich wielkość zależy od wielu czynników min. od metody uprawy, warunków, zadbania. O wysokości planu decyduje również silnie rozwinięty system korzeniowy i odpowiednia średnica korony, która powinna mieścić się w przedziale od 6 do 20 mm. Stosując się do uprawy tradycyjnej plany sadzone jesienną wydają około 30-35% plonu optymalnego, a w następnym roku mogą nawet osiągnąć poziom 100%. Sadzonki zasadzane wiosną rozwijają się nieco inaczej. Po umieszczeniu w ziemi zaleca się oberwanie kwiatów, by odciążyć roślinę co odpłaci się nam 100% plonem następnego roku.  Zielone sadzonki są pozyskiwane wiosną do rozpoczęcia wegetacji oraz jesienią do pojawiania się przymrozków.

sadzonki frigo

Sadzonki frigo

Odmiany truskawek frigo wykopywane są one w okresie spoczynku zimowego i przetrzymywane w chłodni w warunkach nie niższych niż –20 stopni Celsjusza. Niska temperatura w bezpieczny sposób konserwuje sadzonki i umożliwia ich przechowywanie przez długi czas sięgający nawet kilkunastu miesięcy. Sadzonki frigo charakteryzują się wieloma zaletami i wygodą podczas uprawy. Można je sadzić w dowolnym terminie w ogrodzie, na polu lub pod specjalnymi osłonami. Umożliwia to uzyskanie owoców w okresie gdy owocowanie tradycyjnie uprawianych roślin już się zakończyło. Po posadzeniu rośliny, do momentu owocowania mijają zaledwie średnio 2 miesiące. W latach następnych wysokość owocowania może sięgać już 100%. Warto wiedzieć, że z sadzonek typu frigo można przygotować sadzonki wielkokoronowe, których średnica korony ma powyżej 20 mm. Truskawki najkorzystniej sadzić w okresie letnim, gdyż zagwarantuje nam to dobre ukorzenienie się roślin przed pojawianiem się przymrozków. Późniejsze sadzenie sprawia, że plony nie są już tak obfite. Sadzonki frigo, są chętnie kupowaną odmianą, gdyż nawet po ręcznym sadzeniu, na małej głębokości, przyjmują się zazwyczaj w 100%, a tempo ich rośnięcia jest zadowalająco szybkie. Wybór rodzaju sadzonek zależy od nas, jednak odmiana frigo jest popularniejsza, z racji łatwości uprawy i bardzo dobrej odporności na czynniki zewnętrzne. Cechuje je także duża żywotność i silny wzrost niezależny od warunków.