Rodzaje rehabilitacji sportowej

Urazy tkanek mięśniowych i ciężkie kontuzje są nieodłącznym ryzykiem u osób aktywnych fizycznie.

A bez odpowiedniego przygotowania się przed treningiem, mogą zdarzyć się nadzwyczaj często. Najczęstsze kontuzje to zwichnięcia, skręcenia, złamania lub mocne stłuczenia. W zależności od rodzaju urazu i jego nasilenia, stosowane są różne techniki rehabilitacji, których zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia się mięśni oraz kości.

Fizjoterapia przyczynia się do likwidacji bólu i wspomaga pełną regenerację miejsca urazowego. Przy kontuzjach nieskomplikowanych potrzebna jest rehabilitacja poprawiająca ruchliwość stawów i rozciągliwość mięśni. Podstawowa rehabilitacja składa się na szeregu odpowiednio dobranych ćwiczeń i kilku tygodniach odpoczynku. Co jednak w przypadku, kiedy urazy są przewlekłe? Zerwanie ścięgna lub uszkodzenie rzepki są kontuzjami poważnymi i należy czym prędzej zgłosić się do lekarza, który po dokładnej diagnozie, wybierze metodę rehabilitacji. Najczęściej stosowane są:

Rehabilitacja laserowa

Nowoczesna terapia zwana MLS polega na zastosowaniu lasera wysokoenergetycznego. Szczególnie zalecana jest przy skręceniach stawów, naderwaniu więzadeł lub innych dolegliwości mięśniowych. Laser emituje fale podczerwieni, które głęboko przenikają do tkanek, likwidując ból i obrzęki wywołane stanem zapalnym.

Masaże lecznicze i klasyczne

Lecznicze działanie masażu znane jest w medycynie już od wieków, a jego skutki wciąż są tak samo satysfakcjonujące. Masaż polega na pobudzaniu tkanek poprzez precyzyjny ucisk na mięśniach i stawach pourazowych. Ta metoda rehabilitacji wspomaga układ ruchu oraz tkankę łączną, która podczas kontuzji sportowych często bywa uszkodzona lub całkiem zerwana. Systematyczne zabiegi masujące przyśpieszają sprawność fizyczną i szybko łagodzi bóle stawów oraz mięśni.

Rola masażu w fizjoterapii jest kluczowa, ponieważ dzięki niemu możemy pozbyć się nie tylko dolegliwości pleców, ale i napięcia mięśni brzucha. Masaż klasyczny i leczniczy powinien odbywać się według ściśle określonych zasad opisanych na blogu Body Travel.

Kinezyterapia

Szczególnie ważna metoda lecznicza w przypadku urazów nóg, bądź rąk, ponieważ kinezyterapia polega na gimnastyce korekcyjnej, czyli inaczej leczeniu poprzez ruch ciała. Ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na stan zdrowia, regulują ciśnienie krwi, dodają energii i przywracają siłę w mięśniach. Zwiększa się także ich wytrzymałość poprzez stymulację układu nerwowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego. Kinezyterapia wymaga współpracy z rehabilitantem, który przeprowadza z pacjentem ćwiczenia bierne, izometryczne, samowspomagające oraz synergistyczne. W niektórych przypadkach zastosowanie mają także ćwiczenia w wodzie lub specjalistyczne z obciążeniami.

Fizjoterapia

Fizjoterapia i rehabilitacja znacznie pomagają w odzyskaniu pełnej sprawności

Akupresura

Starożytna metoda lecznicza pochodząca z Chin. Polega na uciskaniu, dotykaniu, bądź ostukiwaniu bardzo precyzyjnie wybranych miejsc. Do przeprowadzenia skutecznej akupresury niezbędny jest ogromny zasób wiedzy o ludzkim ciele. Na przykład na ręku znajduje się co najmniej kilka niewielkich miejsc, których ucisk wpływa na nasze samopoczucie, m.in zmniejsza ból i koi nerwy. Jest to jedna z metod rehabilitacji, ponieważ w szybki, prosty i bezbolesny sposób pomaga zwalczyć niedogodności i poprawia funkcjonalność całego organizmu.