Rodzaje licówek – jakie wybrać?

Licówki to jeden z coraz popularniejszych sposobów poprawiania estetyki uśmiechu i usuwania niedoskonałości, jakie mogą pojawiać się nieodwracalnie na powierzchni szkliwa. Dzięki drobnemu zeszlifowaniu powierzchni zęba oraz nałożeniu specjalnych, porcelanowych, ceramicznych lub kompozytowych nakładek, stomatolog jest w stanie zatuszować drobne pęknięcia, przebarwienia, a nawet nierówności zgryzu, nieestetycznie duże zęby czy przerwy pomiędzy zębami. Jakie rodzaje licówek są dziś stosowane i który z nich warto wybrać?

Cztery rodzaje licówek. Które wybrać?

Stomatolodzy stosują współcześnie trzy podstawowe warianty licówek – porcelanowe, ceramiczne i kompozytowe. Zależnie od wybranego materiału oraz potrzeb pacjenta, licówki mogą być grubości od 0,2 do 1 mm, dzięki czemu wymagają minimalnego jedynie szlifowania powierzchni zęba. Wszystkie rodzaje licówek mocowane są do zębów z użyciem specjalnego cementu lub kleju, utwardzanego pod lampą i osiągającego pełną twardość i trwałość po maksymalnie kilku godzinach od zakończenia zabiegu. Dobrze wykonane licówki nie powinny odróżniać się na tle naturalnego uzębienia – mogą być bielsze, równiejsze i wyglądać zdrowiej, niż zęby przed zabiegiem, ale w dalszym ciągu powinny przypominać naturalne szkliwo.

zabieg stomatologiczny

Licówki kompozytowe powstają z tworzywa, którego w stomatologii używa się do wypełniania ubytków w zębach. Są dość trwałe i dają możliwość dobrania barwy licówki do naturalnych zębów pacjenta. Niestety, ze względu na zużywanie się kompozytu, licówki tego typu muszą być wymieniane co kilka lat, ale dzięki temu są tańsze od pozostałych rozwiązań.

Licówki ceramiczne, wykonane z ceramiki skaleniowej, dają po zabiegu efekt naturalnego, pięknego uzębienia. Ich przygotowanie wymaga wykonania wycisków, a następnie wypalenia licówek w specjalnym piecu utwardzającym surową ceramikę. Ich trwałość jest wyższa, niż w przypadku licówek kompozytowych, dlatego przy odpowiedniej higienie jamy ustnej i zdrowych zębach licówki ceramiczne bez problemu przetrwają kilka lat bez konieczności ich zdejmowania czy poprawiania.

Licówki porcelanowe są najdroższym, ale i najtrwalszym rozwiązaniem wśród wszystkich licówek dostępnych w gabinetach stomatologicznych. Wykonane z porcelany nakładki są odporne na uszkodzenia i przebarwienia, nie osadza się na nich kamień nazębny, a dzięki dokładnie wykonanemu odlewowi zębów możliwe jest odtworzenie w porcelanie delikatnie nierównej, naturalnej faktury zęba.

licówki

Porównanie trwałości licówek

Ze względu na rodzaj wykorzystanego materiału oraz grubość licówek, ich trwałość może być różna i po czasie wymagać założenia nowego zestawu nakładek. W teście trwałości wypadają najgorzej licówki kompozytowe, które często wymagają wymiany po ok. 3-4 latach ze względu na większą tendencję do odbarwiania się i żółknięcia kompozytu. Problemem licówek kompozytowych jest też często ich nienaturalny wygląd – materiał jest dość jednolity, przez co nie wygląda tak korzystnie jak licówki ceramiczne czy porcelanowe.

uśmiechnięta kobieta

W porównaniu do licówek kompozytowych, nakładki ceramiczne i porcelanowe są w stanie przetrwać na zębach znacznie dłużej nie wymagając wymiany na nowe. Zależnie od tego, czy pacjent dobrze zadba o higienę jamy ustnej i stan swoich licówek, trwałość porcelanowych i ceramicznych nakładek można szacować pomiędzy 10 a 20 lat. Licówki porcelanowe będą wyglądały najbardziej naturalnie, ale będą też najdroższe, dlatego jeśli pacjent nie może pozwolić sobie na najlepsze dostępne rozwiązanie, licówki ceramiczne powinny być w zupełności wystarczającym, słusznym wyborem.

Koszt założenia licówek – na który rodzaj warto się zdecydować?

Wyboru materiału na licówki nie należy uzależniać wyłącznie od ceny, bo ta przekłada się bezpośrednio na jakość i trwałość wykonanych nakładek. Najtańsze licówki kompozytowe mogą po 3 latach wymagać wymiany, a ze względu na konieczność szlifowania zęba do założenia licówki, pacjent nie może zdecydować by całkowicie zdjąć nakładki i pozostawić zęby w stanie naturalnym. Na przestrzeni czasu licówki kompozytowe mogą okazać się droższym i bardziej kłopotliwym wyjściem, niż droższe, ale znacznie trwalsze nakładki ceramiczne lub porcelanowe.

Jeśli oczekujesz naturalnego wyglądu uzębienia, możliwości delikatnej zmiany kształtu zębów, ukrycia przebarwień i niedoskonałości oraz wieloletniej trwałości, stomatolodzy z centrum stomatologicznego Stomatologia Podralscy zdecydowanie polecają wybór licówek ceramicznych, a optymalnie porcelanowych lub tzw. pełnoceramicznych. Te ostatnie gwarantują najlepszy efekt estetyczny, mogą zostać wykonane w krótkim czasie, a po założeniu i utwardzeniu cementu zapewniają skuteczną ochronę naturalnej tkanki zębowej przed uszkodzeniami i przebarwieniami.