Rodzaje kwasów kosmetycznych

Na rynku wyrobów kosmetycznych coraz większym zainteresowaniem cieszą się substancje złuszczające, do  których należą między innymi profesjonalne kwasy. Są to surowce kosmetyczne wykorzystywane do przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki dużej dostępności tego rodzaju produktów można eksfoliację wykonywać w zaciszu domowym, gdyż jest to zabieg bezpieczny przy zachowaniu określonych zasad. 

W jaki sposób wykorzystuje się kwasy kosmetyczne?

Kwasy kosmetyczne wykorzystuje się do oczyszczania skóry przez eksfoliację, polegającą na złuszczaniu naskórka i usuwaniu w ten sposób martwych komórek. Dzięki temu proces odnowy komórkowej ulega przyspieszeniu. Poza tym niwelowane są wtedy przebarwienia skóry, trądzik, a także regulowane wydzielanie sebum. Tak przygotowana skóra łatwiej poddaje się wszelkim zabiegom, gdyż chętniej przyjmuje składniki aktywne, podnosząc w ten sposób ich skuteczność. Do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych po złuszczaniu należy między innymi pielęgnacja przeciwzmarszczkowa i nawilżanie. Rynek oferuje różne rodzaje kwasów kosmetycznych stosowanych w procesie eksfoliacji. Są to:

  • kwas migdałowy,
  • kwas laktobionowy,
  • kwas azelainowy,
  • kwas kojowy,
  • kwas salicylowy,
  • salicylan betainy,
  • kwas kofeinowy,
  • kwas ferulowy,
  • dipalmitynian kwasu kojowego,
  • kwas traneksamowy,
  • kwas glikolowy.

Co to są hydroksykwasy?

Hydroksykwasy należą do najpopularniejszej grupy kwasów kosmetycznych. Są to związki organiczne składające się z grupy karboksylowej i hydroksylowej. W zależności od umiejscowienia grupy hydroksylowej wyróżnia się: alfa – hydroksykwasy, beta – hydroksykwasy, polihydroksykwasy, kwasy dikarboksylowe. Naturalnego pochodzenia alfa – hydroksykwasy nazywane są owocowymi dlatego, że znajdują się w owocach. Najczęściej w kosmetyce stosuje się kwas glikolowy i mlekowy z powodu małego rozmiaru cząsteczek, co sprzyja jego większej aktywności wobec skóry. Stąd alfa – hydroksykwasy to kwasy kosmetyczne, które cechują się największą mocą złuszczania. Dzięki temu proces odnowy komórkowej ulega przyspieszeniu, niwelowany jest trądzik, przebarwienia i regulowane jest wydzielanie sebum.

kwasy - surowce kosmetyczne

Jak działają kwasy kosmetyczne?

Kwasy ze względu na swoje złożone i aktywne działanie stanowią istotny składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Część z nich ma pochodzenie naturalne i posiada certyfikat COSMOS. Jako surowce kosmetyczne działają one w następujący sposób:

  • stymulują procesy odnowy,
  • rozjaśniają skórę,
  • redukują przebarwienia i zmiany trądzikowe,
  • działają przeciwstarzeniowo,
  • regulują wydzielanie sebum,

Kwas glikolowy w kosmetyce

Kwas glikolowy jest najmniejszym i najmocniej działającym alfa – hydroksykwasem, zapewniającym intensywne złuszczanie. Z tego powodu te o wyższych stężeniach wykorzystywane są tylko i wyłącznie przez profesjonalistów w gabinetach kosmetycznych. Działa antybakteryjnie i przeciwtrądzikowo.

Kwas migdałowy w kosmetyce

Kwas migdałowy jest aromatycznym alfa – hydroksykwasem o łagodniejszym działaniu. Pozyskuje się go z gorzkich migdałów. Stanowi alternatywę dla sterydów i hydrochinonu w leczeniu melasmy, czyli przebarwień twarzy. Kwas migdałowy łagodzi problemy skórne, zmiany trądzikowe, hiperpigmentację i zmarszczki, działając przeciwstarzeniowo, a także  przeciwbakteryjnie. Z powodu wolniejszej penetracji w głąb skóry jego działanie jest łagodniejsze, dlatego nie powoduje podrażnień, zapewniając komfort stosowania osobom o wrażliwej skórze. 

Kwas laktobionowy w kosmetyce

Kwas laktobionowy jest polihydroksykwasem, który należy do kwasów trzeciej generacji o wielofunkcyjnym działaniu, które polega na tym, że oprócz złuszczania naskórka pielęgnuje skórę. Niweluje jej szorstkość, poprawia jędrność, elastyczność, teksturę i stopień nawilżenia. Nie powoduje żadnych podrażnień i wspomaga proces gojenia ran. Poza tym redukuje zmarszczki, wielkość porów, poprawia koloryt skóry, likwiduje zmiany pigmentacyjne. 

Kwas salicylowy w kosmetyce

Kwas salicylowy należy do beta – hydroksykwasów słabiej złuszczających naskórek w stosunku do alfa – hydroksykwasów. Jego zaletą jest rozpuszczalność w tłuszczach, dlatego łatwo przenika przez barierę lipidową skóry. Stąd doskonale odblokowuje pory i umożliwia czyszczenie zaskórników z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Poza tym ma działanie złuszczające i przeciwtrądzikowe. Pochodną kwasu salicylowego jest salicylan betainy, który łączy w sobie właściwości kwasu salicylowego z łagodnym nawilżaniem. 

Kwas ferulowy w kosmetyce

Kwas ferulowy należy do aromatycznych hydroksykwasów jako pochodna kwasu cynamonowego. Występuje on w ryżu, pszenicy, kukurydzy, życie, ziarnach kawy, pomidorach. Jest antyoksydantem, gdyż skutecznie usuwa wolne rodniki. Jego zaletą jest ochrona skóry przed uszkodzeniami z powodu promieniowania UVB, a także ich redukcja z powodu  promieniowania UV. Poza tym poprawia jej jędrność i odbudowuje warstwę lipidową naskórka. 

Kwas azelainowy w kosmetyce

Kwas azelainowy należy do kwasów dikarboksylowych. Od wielu lat stosuje się go jako dodatek do maści przeciwtrądzikowych. Jego wysoka efektywność w tym zakresie polega na tym, że działa wielokierunkowo, czyli nie tylko reguluje działanie gruczołów łojowych, normalizuje proces keratynizacji naskórka, zapobiegając jego nadmiernemu rogowaceniu, ale również działa przeciwbakteryjnie wobec bakterii beztlenowych i tlenowych, odpowiedzialnych za trądzik, a także zapobiega zatykaniu porów i powstawaniu zaskórników. Poza tym hamuje produkcję wolnych rodników tlenowych, działa przeciwzapalnie i likwiduje przebarwienia pozapalne, jako efekt występowania trądziku. 

Zalety kwasu kojowego wykorzystywane w kosmetyce

Kwas kojowy wytwarzany jest w procesie fermentacji tlenowej przez grzyby takie jak: Aspergillus, Acetobacter, Penicillium. Jest przeciwutleniaczem, rozjaśnia skórę, dlatego jest wykorzystywany w leczeniu melasmy, a także wspomaga syntezę kolagenu i działa przeciwbakteryjnie.