Przegrywanie filmów 8 mm – jak to działa?

Możliwość rejestrowania wydarzeń z życia w formie filmu to jeden z tych wynalazków, który niewątpliwie ukształtował sposób postrzegania świata przez ludzi. Od czasu wynalezienia pierwszej kamery minęło już wiele lat, w trakcie których ludzie doskonalili sztukę rejestracji obrazów za pomocą ruchomych klatek, dając tym samym szansę, by niektóre wydarzenia pozostały z nami na zawsze. Wszelkiego rodzaju rodzinne spotkania, komunie, wesela, czy urodziny nie obejdą się dziś bez choć jednej osoby upamiętniającej całe wydarzenie. To jedyna i niepowtarzalna pamiątka, która pozostaje w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Film jest znacznie silniejszym niż zdjęcie środkiem przekazu. Niestety, postęp technologiczny sprawia, że odtwarzanie dziś filmów nagranych kilkanaście lat temu nie jest już takie proste. Zamiast kaset VHS czy filmów 8 mm mamy dziś nośniki DVD i Blue-Ray oraz wszelkie formaty cyfrowe przechowywane na komputerach i dyskach przenośnych. Jak przenieść wspomnienia z przeszłości do czasów zaawansowanej technologii? Specjaliści od przegrywania filmów wiedzą to najlepiej.

Przegrywanie filmów 8 mm dawniej

przegrywanie filmów 8mmPierwszą i podstawową metodą przegrywania filmów 8 mm była oczywiście rejestracja obrazu za pomocą nowocześniejszej kamery. Sprawa odbywała się w dość łatwy sposób – film 8 mm był odtwarzany na ekranie, który z kolei nagrywano kamerą. Obraz z nowej kamery można było oczywiście edytować, jednak to i tak nie sprawiało, że odwzorowanie pierwotnego filmu było idealne. Rejestracja obrazu z ekranu to bowiem mała ilość detali, słabe odwzorowanie kolorów i tonów oraz częste zniekształcenia geometryczne spowodowane krzywizną ekranu czy też złym kątem ustawienia kamery. W rezultacie filmy zostawały zapisane na nowych nośnikach tak, że nawet najlepiej wykonana praca pozostawiała wiele do życzenia. Do głosu dostąpiła więc nowocześniejsza technika.

Technika skanowania

Skanowanie jest niewątpliwie najlepszą opcją przegrywania starych filmów 8mm na nowsze, trwalsze i pojemniejsze nośniki cyfrowe. Podczas skanowania każda klatka filmu jest zapisywana jako oddzielny obraz. Zapisany w ten sposób film zostaje następnie przepuszczony przez odpowiedni program, który z zebranych klatek generuje jeden płynny plik wideo. Dzięki skanowaniu filmów 8mm możliwe jest uniknięcie wszelkich zniekształceń geometrycznych, przy jednoczesnym uzyskaniu wysokiej rozdzielczości, dobrego odwzorowania tonalnego i kolorystycznego filmu. Obraz nie migocze i idealnie odzwierciedla ostrość uzyskaną na pierwowzorze. To jednak nie koniec cudów techniki.

Jakość filmów 8 mm nie dorównuje dzisiejszym standardom rejestracji obrazu. Jako materiał dość czuły, film 8 mm jest podatny na działanie warunków środowiskowych. Źle przechowywany może szybko tracić na jakości, co w konsekwencji może prowadzić do ubytków w obrazie. Wiele zależy też od tego, jak sam obraz został nakręcony – umiejętności operatora, rodzaj kamery, czy materiału światłoczułego. Cyfryzacja, czyli przegrywanie filmów na nowoczesne nośniki techniką skanowania pozwala na uzyskanie możliwie najwyższej jakości z filmu, który już ze względu na wiek może nie zachowywać się idealnie.

Na to jednak też jest rada. Specjaliści od cyfryzacji starych filmów doskonale wiedzą, jak cenne są dla ich klientów pamiątki w postaci zdjęć i filmów. Ich zadaniem jest więc taka obróbka filmu, by bez większej ingerencji w materiał poprawić jakość przegranego filmu. Wyostrzanie, poprawa kontrastów, usuwanie ziarna i drobnych defektów pozwala na poprawę widoczności detali, które na starym filmie mogły być niezauważalne. Film zdaje się więc ożywiać wspomnienia klientów, nie tracąc przy tym swojego archiwalnego uroku.


Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Meritum.