Przegląd popularnych modeli rowerów górskich 2018

Jeszcze kilka lat temu rowery górskie, czyli popularne „górale” królowały nie tylko w tytułowych górach. Uznawane za rowery uniwersalne pojawiały się często na ulicach miast, w parkach i jako prezenty komunijne dla najmłodszych. Dziś jednak rowery MTB to obok wielofunkcyjnych klasyków również specjalistyczne sprzęty dla wielbicieli enduro, downhillu i trailu, przystosowane do amortyzowania uderzeń na twardych szlakach i jazdy po błocie. Producenci ścigają się o koronę lidera rynku, proponując coraz to nowocześniejsze rozwiązania i odpowiadając na wymagania swoich klientów przez coraz bogatsze oferty. Na jakie modele warto zwrócić uwagę w 2018?

Czym właściwie jest rower górski?

Rowery górskie, branżowo znane jako MTB to bardzo ogólne określenie rowerów wytrzymałych, o stosunkowo zwartej geometrii, dobrej zwrotności i całkiem przyzwoitych możliwościach prędkościowych. Nie bez powodu mówi się, że tradycyjny „góral” poradzi sobie w każdych warunkach i może być z powodzeniem wykorzystywany jako rower codzienny. To, co wyróżnia poszczególne rodzaje rowerów MTB i powoduje, że nadają się one do różnych wariantów jazdy to przede wszystkim sztywność ramy i skok amortyzatora.

Rowery downhillowe to modele przeznaczone dla osób uwielbiających skoki adrenaliny, szybkość i niebezpieczne zjazdy na wyboistym terenie. Amortyzator w tego typu rowerach może oferować skok do nawet 200 mm, a zastosowany damper (czyli amortyzator tylny) gwarantuje dobrą przyczepność. Niestety, na rowerach tych trudno poruszać się pod górkę, dlatego też nie trudno spotkać downhillowca wprowadzającego swój rower na pieszo.rower-1

Kolejnym wariantem rowerów MTB są rowery Enduro, różniące się od poprzedników przede wszystkim lepszym przełożeniem siły na prędkość, dzięki czemu podjazd pod górę nie jest już tak trudny. Amortyzatory w rowerach enduro mają zwykle nieco mniejszy skok, ale wciąż posiadają pełne zawieszenie. Ich najważniejsza cecha to zdecydowanie odporność na nawet najbardziej wyboiste trasy. Korzenie, kamienie czy dołki nie są im straszne, dzięki czemu rowery enduro wspaniale sprawdzają się podczas szaleństw w górach. Jednym z dobrych przykładów roweru enduro z wyższej półki cenowej jest model TREK Slash 9.7 (https://www.pmbike.pl/pl/p/TREK-SLASH-9.7-29-17.5-29-2018/4870) oferujący skok na poziomie 160 mm i w pełni karbonową ramę dla lekkiej i dynamicznej jazdy.

Rowery trailowe

Traile to doskonały złoty środek pomiędzy enduro a rowerami MTB XC, czyli cross country. Konstrukcja rowerów trailowych pozwala na pokonywanie podjazdów, zjazdów i płaskich szlaków górskich z łatwością i przyjemnością. Traile występują dziś na rynku zarówno w wersji z pełnym zawieszeniem, jak i w wersji hardtail, bez tylnego amortyzatora. Tym, co jednak wyróżnia je spośród innych wariantów MTB to geometria gwarantująca bardzo wysoką stabilność i zwrotność roweru.

Przegląd najpopularniejszych modeli na rok 2018

Na początek zajmiemy się ofertą naszej największej rodzimej marki KROSS. Tu wybór MTB jest naprawdę szeroki, obejmujący wszystkie wspomniane warianty rowerów. W roku 2018 pojawiło się oczywiście wiele ciekawych modeli, jednak kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę.

Hexagon 7 (https://www.pmbike.pl/kross-hexagon-7.0-rower-MTB-meski-2018) to przede wszystkim rower uniwersalny, stworzony dla wielbicieli górskich wypraw i przystosowany zarówno do zjazdów, jak i podjazdów. Silna, aluminiowa rama wytrzymała na wstrząsy i uderzenia doskonale chroni rower, jednocześnie nie będąc dla kolarza nadmiernym obciążeniem. Widelec przedni SR Suntour XCM RL o skoku 100 mm i hardtail gwarantują przyczepność pozwalającą na jazdę w nawet najtrudniejszych warunkach pogodowych, bez względu na dziury, kamienie i wystające konary napotykane po drodze.rower-2

Dla kontrastu, kolejnym doskonałym wariantem marki KROSS i typowym modelem XC jest rower Level 8 (https://www.pmbike.pl/pl/p/KROSS-Level-8.0-2018/4803). Z ramą wykonaną w technologii Aluminium Superlite i wagą 13,23 kg, rower ten wybacza naprawdę wiele. Zastosowany widelec RockShox Recon RL ze skokiem 100 mm i stożkową rurą sterową z pewnością ułatwia jazdę po niewygodnych wybojach i nierównościach, jednocześnie oferując całkiem przyzwoite przełożenie siły na prędkość.

Kolejną marką wartą uwagi z punktu widzenia rowerów MTB jest oczywiście amerykański TREK, który w swojej ofercie posiada bardzo dużą gamę rowerów górskich. Jednym z nich jest Fuel EX 7 (https://www.pmbike.pl/trek-fuel-ex-7-rower-gorski-trail-2018), będący doskonałym rowerem trailowym. Zarówno przedni i tylni amortyzator oferują 130 mm skok, dzięki czemu żadna przeszkoda nie powinna stanowić większego problemu. Ramę roweru dostosowano zarówno do kół 27,5” jak i 29”, dając możliwość wyboru pomiędzy większą prędkością, a lepszą zwrotnością. Bardziej zaawansowaną i uniwersalną opcją od TREK jest model Procaliber 6 (https://www.pmbike.pl/trek-procaliber-6-2018), który sprawdzi się zarówno w terenie, jak i podczas codziennej jazdy po mieście.

Rozmawiając o rowerach MTB nie można zapomnieć też o marce HAIBIKE, której Seet Hardnine 3.0 (https://www.pmbike.pl/pl/p/HAIBIKE-Seet-HardNine-3.0-2018/4995) z pewnością trafi do niejednego amatora jazdy górskiej. Z ramą Aluminium 6061, widelcem SR Suntour XCT HLO-DS o skoku 100 mm i wadze 14,8 kg, rower ten prezentuje się na tle konkurencji naprawdę dobrze.

Na koniec mamy jeszcze dwa modele nieśmiertelnej marki CUBE, która wśród wielbicieli MTB cieszy się naprawdę dobrą sławą. Model CUBE REACTION C62 CARBON 2018 (https://www.pmbike.pl/pl/p/CUBE-Reaction-C62-carbon-2018-/5209) oferujący aż 5 różnych rozmiarów ultralekkiej ramy C:62 Monocoque Advanced Twin Mold Technology,  widelec RockShox Recon Silver TK AIR ze skokiem 100 mm i bardzo drapieżną geometrię nie może się nie podobać. Dla pań proponujemy natomiast model Access EAZ (https://www.pmbike.pl/cube-access-eaz-rower-mtb-damski-2018), czyli średnią półkę dla początkujących wielbicielek MTB poszukujących roweru, który z powodzeniem zabierze je do pracy, ale i na weekendowy wypad w góry.