Prawnik osób publicznych – o czym musi pamiętać

Osoby publiczne, choć na co dzień obecne w mediach i magazynach, pod wieloma względami przypominają zwyczajnych ludzi. Podobnie jak wszyscy muszą więc zarabiać, płacić podatki czy zakładać rodziny, ale także korzystać z pomocy prawnika kiedy to konieczne.

Adwokat gwiazd nie może być jednak pierwszym prawnikiem znalezionym w kancelarii – choć sprawy celebrytów wyglądają w pigułce tak, jak sprawy cywilne, w rzeczywistości sytuacja wymaga znacznie większego doświadczenia. Kiedy jednak osoby publiczne potrzebują wsparcia adwokatów?

 

Prawnik osób publicznych

Prawnik, który podejmuje się reprezentowania celebryty lub innej osoby publicznej musi przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że ich życie w zupełności odbiega od codzienności, do jakiej przyzwyczaili ich klienci cywilni.

Celebryci są nieustannie monitorowani przez media, tabloidy i grupy fanów, którzy nie opuszczają swoich ulubionych gwiazd na krok. To z kolei oznacza, że ryzyko wydostania się informacji na zewnątrz i tym samym złamania tajemnicy i zachowania dyskrecji jest tu niezwykle wysokie.

Z tego też powodu nie każdy prawnik może od razu reprezentować osoby publiczne. Adwokaci, na których stawiają gwiazdy i celebryci to przede wszystkim specjaliści z dużym doświadczeniem, także w sprawach publicznych. Osoba ta musi być rozpoznawalna na arenie adwokatów i szanowana w swojej dziedzinie. Praca z osobami publicznymi może być w pewnym stopniu zaszczytem, gdyż pracujący z gwiazdą adwokat z pewnością wkrótce będzie rozpoznawany przez szerszą publiczność i w związku z tym bardziej szanowany. Sława ma jednak swoje słabsze strony.

Kluczowe zachowanie dyskrecji

Zachowanie dyskrecji i konieczność przestrzegania zasad etyki adwokackiej nie ulega wątpliwości w przypadku żadnego prawnika, jednak w kontekście spraw osób publicznych kwestia ta jest nieco utrudniona i przez to jeszcze ważniejsza. Celebryci będący pod ciągła obserwacją świata stają się obiektem zainteresowania mediów niezależnie od tematu, jednak to te najbardziej dramatyczne są zwykle najcenniejszą zdobyczą.

Dlatego też gdy tylko w życiu celebryty zacznie rozgrywać się dramat (rozwód, podział majątku, spadek, wypadek drogowy, czy oszustwa finansowe), tabloidy próbują zdobyć o nim jak najwięcej informacji.

Reporterzy posuną się do wszystkiego. Rolą mecenasa jest umiejętna ochrona prywatnych i poufnych informacji oraz ukrywanie danych, które nie koniecznie powinny ujrzeć światło dzienne. Będą to więc wszelkiego rodzaju kompromitujące zdjęcia, ale też informacje które mogą narażać bezpieczeństwo osoby publicznej.

Ludzki, ale i bezlitosny

Prawnik celebryty staje się często również jego powiernikiem. Choćby sprawa była bardzo dyskretna, adwokat musi wiedzieć o niej wszystko. Dlatego też cecha tak istotna jak umiejętność współczucia i wzbudzenia zaufania w osobie publicznej jest w zawodzie adwokata wysoko ceniona. Wśród celebrytów zaufanie jest jednak utrudnione, więc i tu prawnik musi pokazać swoje ludzkie oblicze i umiejętnie wejść do życia celebryty. Gdy jednak sprawa zostaje przeniesiona na forum publiczne lub dochodzi do konfrontacji dwóch stron, adwokat gwiazdy musi okazać się bezlitosny.

W przypadku osób publicznych dość często trafiają się przypadki wymuszeń pieniędzy. Ludzie pragną wykorzystać gwiazdę, która ma zwyczajnie więcej pieniędzy. Najlepsi adwokaci gwiazd nie pozostawią na nich suchej nitki. Jednocześnie adwokat musi pamiętać, że w osobach publicznych również spotyka się zawiść i zazdrość, jednak jej skala jest tu bardzo rozdmuchana. Prawnik osób publicznych powinien potrafić doradzić swojemu klientowi kiedy należy się wycofać z konfliktu, zamiast na siłę bronić jego niesłusznej sprawy.