Porządki w ogrodzie na jesień – co warto zrobić?

Jesień to okres, kiedy niezbędne jest zadbanie o ogród. Uporządkowanie terenu zielonego jest bardzo istotne, ponieważ ma to istotny wpływ na stan gleby w następnym roku. Jesienią należy dokładnie uporządkować ogród, jak również zadbać o odpowiednią ochronę drzew, krzewów i innych roślin. 

Jesienne prace w ogrodzie – dlaczego są ważne?

Bardzo ważne, aby przed zimą sprzątnąć suche liście, które masowo opadają i zanieczyszczają trawnik. Jesienią niektóre gatunki drzew i krzewów potrzebują odrębnej pielęgnacji – przycięcia gałęzi i usunięcia sparciałych części. Ponadto kwiaty na rabatach powinny być dokładnie przygotowane na nadchodzące mrozy – tyczy się to przede wszystkim roślin wieloletnich. Oprócz tego, jedną z fundamentalnych czynności jest odpowiednie zadbanie o trawnik. 

Widać zatem, że jesienne prace w ogrodzie są bardzo istotne. Każdy ogród powinien być dokładnie przygotowany na okres zimowy, który wiąże się z silnymi mrozami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Porządkowanie ogrodu jesienią wymaga nie mniejszej ilości pracy, niż na wiosnę – mimo, że czynności są nieco inne, to bywają jednak podobnie czasochłonne. Jesienne prace zajmują bez wątpienia sporo czasu, dlatego każda osoba posiadająca własny ogród, powinna nastawić się na aktywnie spędzony weekend, jak nie dwa. Nasuwa się zatem pytanie – jak powinny przebiegać jesienne porządki w ogrodzie i na co w tym czasie należy zwrócić uwagę? 

pielęgnacja ogrodów jesienią

Porządki w ogrodzie na jesień – co warto zrobić?

Jesienią przede wszystkim należy zadbać o gruntowne uporządkowanie terenu zielonego, jak również odpowiednio zadbać o roślinność. W tym okresie warto zastosować uniwersalny nawóz, który wzmocni drzewa, krzewy i rabaty. W tej sytuacji najlepszy i najbardziej naturalny bez wątpienia jest kompost. Rozwiązanie to praktykuje wiele osób – zarówno zapalonych ogrodników, jak i amatorów. Kompost skutecznie wzmacnia kondycję drzew i krzewów, a wszystko to dzięki swoim właściwością wzbogacającym glebę w próchnicę. Ten organiczny nawóz sprawia, że ziemia staje bardziej żyzna, dzięki czemu rośliny mogą pobierać więcej niezbędnych składników odżywczych. Rozwiązanie to jest tanie i nie stwarza zagrożenia dla środowiska. Niestety nie każda osoba ma w swoim ogrodzie kompostownik, dlatego w tej sytuacji doskonale sprawdzi się gotowy nawóz, który z łatwością można zakupić w sklepach ogrodniczych. Jesienią powinno się stosować przede wszystkich nawozy fosforowe i potasowe, które działają niezwykle skutecznie, wzbogacając glebę o składniki mineralne. 

Oprócz tego ważne, aby dokładnie zadbać o rośliny – zarówno wieloletnie, jak i jednoroczne. Na rabatach powinno się zrobić gruntowny porządek – usunąć zwiędnięte kwiaty, jak i chwasty. Krzewy, które źle znoszą zimno trzeba dokładnie zabezpieczyć folią i odpowiednio przygotować na zimę. Jesienią niektóre rośliny wymagają przycięcia, a ponadto powinno się z nich usunąć wszelkie uschnięte elementy. Ostatnią, a zarazem też bardzo istotną czynnością jest zadbanie o trawnik, który należy dokładnie skosić i zagrabić z wysuszonych, opadłych liści. 

Dlaczego warto wynająć profesjonalną firmę do pielęgnacji ogrodów w Warszawie?

Firmy oferujące pielęgnacje ogrodów cieszą się ostatnimi czasy niezwykłą popularnością. Wszystko dlatego, że profesjonalni ogrodnicy oferują kompleksową pomoc w pielęgnacji terenów zielonych. Firmy ogrodnicze w Warszawie oferują całoroczne usługi, których jakość stoi na najwyższym poziomie. Wykwalifikowani pracownicy proponują pomoc w każdym zakresie prac ogrodowych – strzyżeniu żywopłotów, przycinaniu drzew i krzewów, rewaloryzacji trawników i rabat, nawożeniu gleby, wycinaniu roślin, jak i oczyszczaniu oczek wodnych. Niewiele osób ma czas na prace w ogrodzie, które bywają bardzo czasochłonne. Warto zatem skorzystać z usług ogrodniczych w Warszawie, które szybko i skutecznie doprowadzą teren zielony do porządku.