Planowanie ciąży, czyli świadome macierzyństwo

Coraz więcej kobiet decyduje się na świadome posiadanie dziecka, podejmując tak ważną decyzję wspólnie z partnerem. Oznacza to nie tylko lepsze przygotowanie się do samej ciąży, ale przede wszystkim do późniejszego macierzyństwa i zmian fizycznych oraz emocjonalnych z tym związanych. Jak zatem świadomie planować ciążę, aby faktycznie był to szczęśliwy czas wyczekiwania na maleństwo?

Planowanie ciąży – jak wygląda świadome macierzyństwo?

W teorii każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że pojawienie się na świecie dziecka to duża odpowiedzialność i spore zmiany w dotychczasowym życiu. Jednak rzeczywistość może okazać się zbyt trudna, jeśli już na etapie planowania ciąży przyszli rodzice nie przygotują się do nowej roli.

Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko, przemyśleń zarówno kwestie organizacyjne, jak i finansowe, ale również wszystkie sprawy zdrowotne, które będą miały wpływ na przebieg ciąży i późniejszy poród.

Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka coraz częściej nie jest lekkomyślnym kaprysem, a dokładnie przemyślaną kwestią. Dlatego też do świadomego macierzyństwa pozytywnie podchodzi coraz więcej kobiet, które czas ciąży traktują jako moment na emocjonalne i fizyczne przygotowanie się do nadchodzących zmian.

W jaki sposób można przygotować się do macierzyństwa? Co warto wiedzieć planując ciążę?

Czy do ciąży i macierzyństwa można się przygotować?

Kluczową kwestią w przygotowaniach do ciąży odgrywa stan zdrowia obu rodziców. Jeśli planujemy ciążę, warto podejść do tego rozważnie i ustabilizować wszystkie sprawy zdrowotne, aby ciąża przebiegała bez zbędnych komplikacji aż do szczęśliwego rozwiązania. Warto zatem wprowadzić regularną aktywność fizyczną i popracować nad zmianami nawyków żywieniowych. Oprócz tego zaleca się, aby przyszła mama poddała się leczeniu stomatologicznemu, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.

Planując ciążę, warto znaleźć zaufanego i dobrego lekarza ginekologa. Nie tylko zleci on wykonanie konkretnych badań, które pozwolą na dokładny przegląd zdrowia przyszłej mamy, ale również na podstawie wyników przepisze odpowiednią suplementację. Zaufany lekarz z pewnością również poinformuje o wszystkich zmianach w organizmie, jakie zaczną zachodzić w trakcie ciąży oraz odpowie na liczne pytania dotyczące wszystkich objawów oraz tej mniej komfortowej strony ciąży.

Jakie badania przed planowaną ciążą warto zrobić?

Wiele kobiet, które świadomie planują swoje macierzyństwo, praną sprawdzić stan swojego zdrowia. Dobre wyniki mogą zagwarantować brak pojawienia się typowych komplikacji w trakcie ciąży i przy porodzie. Badania, jakie powinny zostać zrobione najczęściej zleca ginekolog.

Co zatem należy zbadać planując ciążę? Tradycyjnie ginekolog skieruje na badanie krwi z oznaczeniem morfologii, poziomu hormonów tarczycy oraz poziomu cukru. Dodatkowo konieczne jest zbadanie się pod kątem HIV, różyczki oraz kiły. Pacjentki powinny również zbadać się na obecność toksoplazmozy i cytomegalii. W trakcie badań bardzo często przyszli rodzice weryfikują swoją grupę krwi z czynnikiem Rh.

Wyniki badań i ich właściwa interpretacja przez lekarza ginekologa, pozwoli na dokładne zaplanowanie ciąży i dobrania konkretnej suplementacji. Z tego też powodu coraz więcej kobiet decyduje się na znalezienie zaufanego ginekologa, u którego nie tylko będą konsultowały swoje plany, ale również odpowiednio przygotują się do zajścia w ciążę.

Prowadzenie ciąży przez ginekologa

Zaufany ginekolog, który będzie prowadził ciążę to podstawa jeśli planujemy świadome macierzyństwo. Samodzielne przygotowanie się do zajścia w ciążę oraz do nadchodzących zmian jest możliwe, ale może się okazać trudne i traumatyczne.

Stała opieka lekarza, to ogromne wsparcie dla przyszłych rodziców, którzy pragną posiadać swoje pierwsze dziecko. W trakcie konsultacji lekarzowi można zadać wszystkie nurtujące nas pytania. Dodatkowo, zaufanie do ginekologa będzie przekładało się na bardziej komfortowy poród, a co się z tym wiąże – odpowiednie przygotowanie do niego.

Doświadczony ginekolog z Pobiedziska może również zlecić badania przyszłemu tacie, aby zweryfikować, czy wszystko w jego stanie zdrowia jest w porządku.

Świadomie planowanie ciąży to niezapomniana przygoda, dlatego dobrze jest się do niej odpowiednio przygotować.