Na jakie okazje wywiesza się flagi maryjne?
Symbolika to bardzo ważny aspekt życia wielu ludzi. Za jej pomocą poprzez różnego rodzaju przedmioty, kolory czy wzory, można wyrazić swoje uczucia, poglądy czy też przynależność do społeczeństwa lub wyznań religijnych.
Flagi w tym przypadku odgrywają chyba najważniejszą rolę. Dla wielu osób to tylko kawałek różnokolorowego materiału. Jednak nie jest ważne to, czym flaga jest w rzeczywistości, ale to czego jest symbolem. W kościele katolickim istnieją flagi kościelne, które mają różne znaczenie.
Jedną z nich jest flaga Maryjna, którą bardzo często można zauważyć w kościołach i innych miejscach religijnych podczas ważnych świąt, uroczystości lub nabożeństw Maryjnych. Jednak czym tak naprawdę jest flaga Maryjna, jak wygląda, jakie jest jej znacznie i kiedy się ją wywiesza?
Czym jest flaga Maryjna?
Dla wielu osób flagi kościelne mają ogromne znaczenie, ponieważ stanowią one pewnego rodzaju symbol przynależności do danej wspólnoty religijnej. Nie inaczej jest w przypadku flagi Maryjnej. Jest to flaga, która powstała na cześć Maryi i wykorzystywana jest podczas ważnych uroczystości i świąt w kościele katolickim, poświęconych właśnie Maryi.
Jest to wyjątkowa flaga, ponieważ nie odnosi się ona go religii, organizacji czy też ważnego wydarzenia, ale do konkretnej osoby. Z tego względu flaga ta wykorzystywana jest zazwyczaj tylko podczas pewnych okresów w roku.
Jak wygląda flaga Maryjna?
Wiele osób z pewnością widziało już flagę Maryjną, ale może nie być tego świadomym. Flaga ta składa się z dwóch kolorów białego oraz niebieskiego. Występuje ona w układzie poziomym, gdzie kolor biały znajduje się na górze flagi, natomiast kolor niebieski na dole.
Barwa niebieska jest dość jasna i jest to bardziej błękit, który przypomina odcień nieba. Kolor ten symbolizuje stałość i wierność, natomiast kolor biały jest symbolem czystości, niezawisłości raz nieskazitelności. Co ciekawe Polska to jedyny kraj, w którym barwy biało – niebieskie stanowią symbol Matki Boskiej.
To zestawienie kolorów występuje nie tylko na fladze Maryjnej, ale wykorzystywane jest także w różnych dewocjonaliach i ozdobach religijnych, które mają symbolizować Maryję. Ponadto kolorystykę tą możemy również znaleźć w ubiorze Dziewczęcej Służby Maryjnej, co również ma symbolizować powiązanie z Matką Boską.
Komu dedykowana jest flaga Maryjna?
Flaga Maryjna jak sama nazwa wskazuje, dedykowana jest w pełni Matce Bożej. Z tego względu jest ona wykorzystywana jako dekoracja kościołów podczas ważnych uroczystości, nabożeństw oraz świąt Maryjnych, a także wszędzie tam, gdzie chce się podkreślić znaczenie Maryi w kościele katolickim.
Flaga ta powstała poprzez połączenie dwóch kolorów, które symbolizują Matkę Boską. Flaga ta może być wykorzystywana przez każdego, kto chce podkreślić swój udział w aktualnych uroczystościach maryjnych i tym samym zaznaczyć swoją przynależność do wspólnoty kościoła katolickiego.
Kiedy i gdzie wywiesza się flagę Maryjną?
Flagę Maryjną wywiesza się między innymi 1 stycznia, czyli podczas obchodzenia Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki, a także 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Szczególnie w tych okresach flaga Maryjna to obowiązkowa dekoracja wszystkich kościołów katolickim.
Oprócz tych ważnych uroczystości, flagi maryjne bardzo często używa się także podczas lokalnych świąt i nabożeństw Maryjnych. Ma ona na celu podkreślenie tego, że w danym czasie obchodzone jest święto ku czci Matki Boskiej.
Oprócz samych kościołów flagę tą bardzo często wiesza się również przy kaplicach, pomnikach maryjnych i innych tego typu miejscach religijnych. Czasami również osoby prywatne czy różnego rodzaju instytucje państwowe zawieszają na swoich domach i budynkach te flagi po to, aby zaznaczyć, że w tym czasie oni również biorą czynny udział w uroczystościach Maryjnych.
Wywieszając flagę Maryjną, warto pamiętać o tym, aby zawiesić ją w prawidłowy sposób, czyli tak, aby biały kolor znajdował się u góry, a niebieski na dole. Ponadto w sytuacji, gdy wieszamy tę flagę w rzędzie z innymi np. flagą państwową oraz papieską, powinna ona znaleźć się skrajnie po prawej stronie.