Na czym polegają gry w programach logopedycznych?

Wady wymowy u dziecka, nawet te niewielkie, zawsze martwią rodziców. Chcą oni bowiem zaszczepić u swojej pociechy pewność siebie i zapewnić jej świetny start w życiu. Niestety dzieci niechętnie dają się namówić na wizyty u logopedy. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest wprowadzenie do codziennego grafiku zabaw z wykorzystaniem komputera. Warto zaopatrzyć się w program logopedyczny, ale koniecznie dopilnujmy by był on dobrany do wady wymowy i wieku naszej pociechy. Źle dobrany poziom spowoduje szybkie zrażenie się dziecka do zabawy i jego niechęć do dalszej pracy.

Na czym polegają programy logopedyczne?

W zestawach dla młodszych dzieci mogą one bazować na poznawaniu głosek poprzez np. wybieranie litery na którą zaczyna się pokazany rysunek. Wyższy poziom jest przeznaczony dla dzieci umiejących już czytać. Zadania tam będą polegały min na powtarzaniu za lektorem głosek, które następnie będą rejestrowane przez mikrofon. W ten sposób program zweryfikuje czy dziecko wymawia poszczególne głoski poprawnie czy też nie. Mogą one bazować także na odczytywaniu nazwy z obrazka lub wymawianiu alfabetu w dobrej kolejności. Programy logopedyczne często zawierają ciekawe gry polegające np. na sterowaniu animowanym pojazdem za pomocą głosu. Dziecko poprzez dobranie odpowiedniej wysokości lub barwy głosu będzie mogło spowodować jechanie samochodu w określonym kierunku. Tego typu zabawy będą nie tylko świetnym ćwiczeniem, ale dostarczą także wiele radości, a nasza pociecha, mając perspektywę wygrane, będzie chętnie podejmowało wyzwanie jakie daje gra.

Ile kosztują takie programy logopedyczne?

Ceny programów logopedycznych znacznie się różnią i wahają się od 70 zł nawet do 1000zł, profesjonalny wybór takich pomocy edukacyjnych dostępny jest na stronie Liger. Największy wybór będziemy mieli podczas kupowania przez Internet. Warto porównać ceny i zawartość zestawów. Jeśli to logopeda polecił nam konkretne oprogramowanie warto zapytać czy ma on możliwość jego zamówienia, często się zdarza, że posiadają oni zniżki na tego typu pomoce terapeutyczne.

Programy logopedyczne bardzo często wykorzystywane są w celu pobudzenia rozwoju dzieci upośledzonych umysłowo. Wszelkie zaburzenia dotyczące układu nerwowego mogą spowodować problemy z wymową, dlatego specjalistyczne gry i zabawy są dodatkowymi elementami terapii. Umożliwiają one naukę wypowiadania poszczególnych głosek, rozpoznawanie liter, pisanie, ponadto dziecko będzie miało szansę na zdobycie dobrych nawyków odpowiedniego ułożenia języka w jamie ustnej.

Kiedy warto kupić program logopedyczny?

programy logopedyczneProgramy logopedyczne są stosowane przy leczeniu wielu wad wymowy, od problemów z pojedynczymi głoskami, przez jąkanie i seplenienie. Pamiętajmy, aby osiągnąć maksymalne korzyści gry komputerowe mogą nie wystarczyć. Codzienne ćwiczenia przed lustrem i regularne spotkania z logopedą są niezbędne podczas leczenia cięższych zaburzeń. Jeśli nasze dziecko ma problemy z wymową, koniecznie zadbajmy o jak najlepsze warunki, tak aby nasza pociecha mogła sprawnie dogonić w tej kwestii swoich rówieśników. Gdy podejmiemy się zakupu programu zadbajmy o odpowiednie miejsce w mieszkaniu, tak by dziecko miało dostęp do komputera w dowolnym momencie, kiedy tylko będzie miało chęci na ćwiczenia. Otoczenie powinno być możliwie jak najbardziej wyciszone, by nasza pociecha mogła dokładnie usłyszeć dźwięki dochodzące z głośnika. Warto wiedzieć, że nawet jeśli nasze dzieci nie przejawiają żadnych problemów z wymową i ich rozwój względem rówieśników jest porównywalny, możemy zaopatrzyć się w program logopedyczny w celu profilaktycznym. Dziecko w wolnej chwili będzie mogło utrwalać dobre nawyki, nienaganną dykcję i poprawną wymowę nawet najtrudniejszych głosek.