Metoda vacuum vs metoda butejki – którą metodą wybrać w terningu oddechowym?

Już od jakiegoś czasu bardzo dużo mówi się o korzyściach, jakie niesie za sobą trening oddechowy. Dzisiaj jest to już nieodłączny element terapii psychicznej, walki ze stresem, ćwiczeń rozluźniających i wielu innych aspektów codziennego życia. Tak duża popularność treningów oddechowych wypracowała dwie popularne metody – metodę vacuum oraz metodę Butejki, które, choć różnią się od siebie, to bardzo dobrze wpływają na proces oddychania. Zobaczmy więc, czym są te metody i którą najlepiej wybrać.

Czym jest metoda vacuum?

Zaczynając od tej metody, należy zaznaczyć, że jest ona stosowana rzadziej niż druga metoda oddechu, gdyż stosowana jest głównie przez sportowców chcących wpłynąć na poprawę swoich mięśni. Wpływa ona przede wszystkim na dotlenienie mięśni brzucha i wzmocnienie całego tego obszaru. Dzięki temu brzuch jest w stanie chronić narządy układu pokarmowego i wpływać na ich prawidłowe funkcjonowanie. 

Co więcej, silne mięśnie brzucha wpływają pozytywnie na postawę ciała, budowę kręgosłupa itp. co pozwala uniknąć wielu schorzeń w tej partii ciała. 

Na czym polega?

Metoda ta to nic innego jak wykonywanie ćwiczeń oddechowych raz dziennie w kilku seriach. Polegają one na:

  1. Wzięciu głębokiego oddechu i natychmiastowemu wypuszczeniu całego powietrza z płuc
  2. Gdy powietrza nie ma, należy wstrzymać oddech i maksymalnie zassać powietrze w brzuchu wciągając go i przyciągając mięśnie do kręgosłupa
  3. W takie pozycji warto wytrzymać 15 sekund i następnie wypuścić powietrze

Aby ćwiczenie przyniosło rezultaty, należy wykonać co najmniej 3 powtórzenia w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. 

Jakie są korzyści z ćwiczeń? 

Vacuum stosowane jest przede wszystkim, by wzmocnić mięśnie brzucha, zwęzić talię i poprawić wygląd sylwetki w tych okolicach, natomiast niesie to za sobą również takie korzyści jak:

  • Redukcja bólu kręgosłupa
  • Rozluźnienie ciała po długim czasie stania lub siedzenia 
  • Dotlenienie głębokich warstw mięśni, które na co dzień są w stanie spoczynku 
  • Zmniejszenie objawów hiperlordozy lędźwiowej i miedniczej 
  • Lepsza stabilność ciała (zwiększona koordynacja i równowaga)
  • Zmniejszenie ryzyka urazu dysku oraz przepukliny pachwinowej 

Największą zaletą metody oddychania vacuum jest dużo większa kontrola swoich mięśni czy to podczas treningu, czy codziennych czynności redukująca ryzyko ich kontuzji, natomiast posiada ona również jedną istotną wadę. Metoda vacuum działa tylko na okolice brzucha i dolnego odcinka kręgosłupa, co np. przy problemach układu krążeniowego nie sprawdzi się dobrze. 

Czym jest metoda Butejki?

Aby więc działać na wielu płaszczyznach ciała, poleca się metodę Butejki, czyli ćwiczenia stworzone przez prof. Konstantyna Pawłowicza Butejko pozwalające poprawić proces oddychania. W dzisiejszych czasach wiele osób ma problem z prawidłowym oddychaniem. Stres, przejadanie się, brak ruchu, nadmierny sen i przegrzewanie organizmu prowadzą dzisiaj do hiperwentylacji, czyli płytkiego oddechu, który szybko wypuszcza CO2 z organizmu, prowadząc do wielu schorzeń sercowo-naczyniowych. 

Na czym polega?

Metoda Butejki to nic innego jak wykonywanie spokojnych oddechów z częstotliwością 10 oddechów na minutę z uwzględnieniem tzw. pauz kontrolnych. Można je wykonywać na różne sposoby dostosowane indywidualnie, dlatego przy tej metodzie poleca się współpracę z trenerem oddechu. Oddychanie metodą Butejki wymaga kontroli i nauki prawidłowych wzorców oddechu, a to właśnie trener jest w stanie pomóc nam z ich wypracowaniem i wesprzeć w pracy nad oddechem. 

Jakie korzyści daje ta metoda?

Butejko zauważył, że prawidłowy oddech działa na praktycznie wszystkie części ciała i umysłu człowieka, dlatego korzyści płynące z ćwiczeń jego metody są naprawdę rozległe. Do najpopularniejszych należą: 

  • Ograniczenie chrapania, bezdechu sennego, astmy, alergii 
  • Leczenie nieżytu nosa, wysokiego ciśnienia, bólów głowy
  • Redukcja migren, ataków paniki, depresji stresu, przemęczenia
  • Zwiększenie swobody oddychania, odporności, dobrego samopoczucia

Nie da się więc ukryć, że jeśli zależy nam na poprawie zdrowia i zwiększeniu spokoju ducha, to ta metoda sprawdzi się naprawdę u każdego. Jedynym warunkiem jest jej dobre opanowanie, w którym pomoże specjalista od oddechu. 

oddech

Którą metodę wybrać?

Na samym końcu rozważmy, która metoda sprawdzi się lepiej w codziennym treningu oddechu. Nie da się ukryć, że metoda vacuum naprawdę dobrze wpływa na układ mięśniowy, ale to właśnie metoda Butejki skupia się na znacznie większej partii ciała, w tym na układzie krążeniowym i stanie psychicznym człowieka. Wpływ oddechu na ciało i duszę stał się ogromny dzięki Butejce, dlatego właśnie tak wielu trenerów oddechu poleca właśnie tę metodę, zaś metoda vacuum jest jej dobrym uzupełnieniem.