Kto to jest statysta?

Popularność zawodu statysty wzrasta wraz z rozwojem branży filmowej. Liczba powstających filmów i reklam stale rośnie, a co za tym idzie, popyt na statystów jest coraz większy. Nie wszyscy jednak wiedzą, kto to jest statysta. W poniższym artykule rozwiejemy te wątpliwości i wskażemy, w jaki sposób zacząć zarabiać na statystowaniu.

Kim jest statysta?

Statysta to osoba, która uczestniczy w planach zdjęciowych filmów, seriali, reklam i różnego rodzaju programów telewizyjnych, ale nie odgrywa tam większej roli i nie wypowiada żadnych kwestii. Statyści tworzą między innymi tłum na ulicach lub są  przypadkowymi przechodniami czy też gośćmi restauracji, kina, sklepu czy innego obiektu. Statyści to te osoby, które w scenach odgrywają przechodzących przez korytarze szpitalne pacjentów lub widzów na koncercie. Bez statystów produkcja filmowa byłaby bezbarwna, ale w żadnym wypadku nie można nazywać statystów tłem. W większości przypadków statyści są nierozpoznawalni w konkretnych scenach, ale są integralnymi uczestnikami poszczególnych wydarzeń i wprowadzają do produkcji wrażenie naturalności.

Statysta nie musi mieć wykształcenia kierunkowego, tj. ukończonej szkoły filmowej, chociaż w wielu przypadkach właśnie tak jest, gdyż początkujący aktorzy zaczynają od statystowania. Po nabraniu doświadczenia i zainteresowaniu swoją osobowością oraz wyglądem statysta ma szansę na otrzymanie ważniejszej roli. Szczególnie ważna jest świadomość tego, że statystą może być osoba w każdym wieku – zarówno dziecko, jak i nastolatek, osoba dorosła czy senior.

Kto zatrudnia statystę?

Kiedy już odpowiedzieliśmy na pytanie, kto to jest statysta, przychodzi czas na doprecyzowanie informacji związanych ze szczegółami tej profesji. Znalezienie zatrudnienia na planie filmowym na własną rękę jest niebywale trudne, więc większość adeptów statystowania zaczyna od współpracy z agencją statystów. Profesjonalna agencja statystów zrzesza osoby zainteresowanie statystowaniem i wyszukuje dla nich angaże w produkcjach o różnym charakterze.

Osoby zainteresowane pracą w charakterze statysty powinny znaleźć dobrą agencję i zgłosić się na casting. W Agencji Artystycznej Infernal casting można przejść online – wystarczy wysłać swoje zgłoszenie poprzez formularz zawarty na naszej stronie.

Więcej informacji dotyczących współpracy oraz korzyści z niej wynikających znajdziesz pod adresem https://www.agencjainfernal.pl/. Rozpoczęcie współpracy z agencją może być pierwszym krokiem do kariery aktora lub tylko dodatkowym zajęciem gwarantującym dobre zarobki.