Książki po angielsku dla początkujących – ucz się i poznawaj literaturę

Czy czytanie książek w zupełnie obcym języku może nieść za sobą jakąkolwiek korzyść dla początkujących? Bazując na obecnych technikach nauczania w przedszkolach i szkołach, wygląda na to, że tak – i to nie tylko w przypadku dzieci! Choć z pozoru niemożliwe do zrozumienia, książki czytane maluchom pozwalają im oswoić się z dźwiękami i tonacją odpowiednią dla konkretnego języka, tak konieczną podczas późniejszej nauki. Dodatkowa pomoc w postaci obrazków i ilustracji zdecydowanie przyspiesza i wspomaga przyswajanie nowych słów i zwrotów, a jednocześnie przykuwa uwagę malucha. Jak wybrać książki po angielsku dla początkujących i dzieci i dlaczego warto włączyć je do codziennej zabawy z dziećmi?

Książki dla dzieci po angielsku

Znalezienie na rynku książek i opowiadań dziecięcych w języku angielskim nie sprawia dziś najmniejszego problemu. Powstawanie coraz większej liczby sklepów z obcojęzycznymi książkami ułatwiło pracę z najmłodszymi nie tylko wychowawcom w przedszkolach językowych, ale i rodzicom chcącym oswoić swoje dzieci z językiem obcym. Wśród tak licznych opcji trudno jednak wybrać te właściwe – dzieci, choć uwielbiają różnorodność, lubią też swojego rodzaju powtarzalność – zmienianie książek codziennie może je szybko zniechęcić do nowego języka. Czym więc kierować się podczas dobierania książek dla początkujących?

Książki obrazkowe dla najmłodszych

książki po angielsku dla początkującychJeśli chodzi o wprowadzanie najmłodszych dzieci w podstawy języka obcego, najłatwiej zrobić to za pomocą historii, które są im już znane. Klasyki takie jak „Księżniczka na ziarnku grochu” (The Princess and the pea), „Piękna i bestia” (Beauty and the Beast), czy „Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków” (Snow White and the Seven Dwarfs) to doskonałe historie wprowadzające, które znają zarówno dzieci, jak i dorośli. Znajomość bajki w języku polskim pozwala na tworzenie analogii, dzięki którym maluch nie poczuje się przytłoczony zupełnym brakiem zrozumienia historii i będzie mógł odnieść to, co słyszy, do tego, co już zna.

Nauka przez książki aktywizujące

Książeczki, które wymagają od dziecka werbalnej odpowiedzi lub wskazania na elementy na obrazku są doskonałym sposobem na przyswajanie języka obcego nawet z najbardziej początkującym maluchem. Większość książeczek z serii Can you say it too? lub Baby’s very first.. skupiają się na jednej, określonej tematyce i odgłosie, pozwalając dziecku powtarzać i utrwalać ograniczony zestaw słów przez całą historię. Takie sprecyzowane ćwiczenia to szansa na aktywizację językowych zasobów słownikowych dziecka i wprowadzenie języka z poziomu biernego słuchacza, do czynnego użytkownika. Nawet, jeśli dziecko zapamięta z tekstu jedno czy dwa słowa – to i tak dobry start i szansa na oswojenie dziecka z nieznanym.

Historie dla początkujących i zaawansowanych

Oczywiście nie tylko dzieci zaczynają swoją przygodę z językiem obcym – właściwie każdy, niezależnie od wieku, może podjąć naukę i spróbować swoich sił w przyswajaniu zupełnie nowego sposobu komunikacji. Dzieciom oczywiście idzie to łatwiej za sprawą wzmożonego rozwoju umysłowego, jednak nawet młodzież i dorośli mogą podchwycić coś z ich technik. W sklepach znajdziesz nie tylko książeczki dla maluchów, ale też serie, które spodobają się dziesięciolatkom, a być może nawet i Tobie. Pamiętasz kultowego czarodzieja, Harrego Pottera? Jego przygody to prawdziwie uniwersalna historia wprowadzająca już znacznie bardziej zaawansowane, a jednocześnie wciąż zrozumiałe słownictwo, które pozwoli rozwinąć zdolności językowe właściwie każdej grupie wiekowej. Ucz się języka i poznawaj klasyki brytyjskiej literatury – nic nie stoi na przeszkodzie, byście i Ty i twoje dziecko władali językiem angielskim!