Kiedy usuwanie ósemek nie jest konieczne?

Zęby mądrości powszechnie są uznawane za niepotrzebne. Wbrew temu, że nie jest to konieczne, wielu dentystów zachęca do usunięcia ósemek, aby zapobiec pojawieniu się problemów z zębami. Okazuje się, że u większości pacjentów ekstrakcja ósemek jest zabiegiem zbędnym, gdyż nie ma żadnych objawów wskazujących na jakiekolwiek powikłania wynikające z ich obecności. 

Ósemki znajdują się w trudno dostępnym miejscu w jamie ustnej, przez co dokładne szczotkowanie jest utrudnione. Warto jednak pamiętać, iż pomimo trudności związanych z utrzymaniem higieny ósemek, odgrywają one ważną rolę w rozdrabnianiu pokarmu i przeżuwaniu, co pozytywnie wpływa na cały układ trawienny. Odpowiednio zadbane ósemki nie wymagają zatem usunięcia – zwłaszcza jeśli z ich umiejscowieniem nie wiążą się żadne powikłania zdrowotne. 

Usuwanie ósemek – czy zawsze jest to konieczne? 

Obecnie panuje mylne przekonanie, iż każdą ósemkę, która wyrośnie u pacjenta, należy usunąć. W praktyce jednak jeśli nie ma żadnych przeciwskazań zdrowotnych, a zęby mądrości są zdrowe i zadbane – nie należy ich wyrywać. Dentyści z doświadczeniem doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję pełnią ósemki i jeśli nie ma takiej potrzeby, nie zachęcają pacjentów do tego, aby decydowali się na ich ekstrakcję. 

Usuwanie zębów mądrości nie jest prostym zabiegiem chirurgicznym. Ząb umiejscowiony w nieodpowiednim miejscu, może po ekstrakcji doprowadzić do poważnych powikłań. Nie wspominając już o tym, że wyrwanie zęba mądrości często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia ekstrakcji w znieczuleniu miejscowym, a nawet pod narkozą. Dlatego jeśli już potrzebne jest usunięcie ósemki, warto wybrać klinikę stomatologiczną, w której dentysta posiada odpowiednie do tego kwalifikacje.

Prewencyjne usuwanie ósemek nie ma zatem sensu. Powikłania po zabiegu są na tyle bolesne i poważne, iż doświadczeni stomatolodzy odradzają tego typu działanie. 

Kto powinien zdecydować się na usunięcie ósemek? 

Pomimo tego, że usuwanie zdrowych ósemek niekoniecznie jest potrzebne, istnieją sytuacje, w jakich stomatolog może podjąć decyzję o ich ekstrakcji. Bez wątpienia do takich wyjątków należy zaliczyć ból zęba, który nie ustępuje pomimo przyjmowania leków przeciwbólowych. Oprócz tego ósemki należy usunąć po wystąpieniu takich objawów jak: 

  • bóle głowy, 
  • wysoka temperatura ciała (po wykluczeniu innych przyczyn zdrowotnych), 
  • obrzęk twarzy w okolicy szczęki, 
  • opuchnięte dziąsła, krew w jamie ustnej, 
  • nieświeży oddech, 
  • ból szczęki podczas żucia. 

Ekstrakcja konieczna jest także w sytuacji, kiedy ósemka wyrosła w złym miejscu i ma ona negatywny wpływ na inne zęby. Nieprawidłowe umiejscowienie ósemek może doprowadzić do stłoczenia zębów, co przyczyni się do zmiany w ich położeniu, szybszym zużyciu oraz pojawieniu dolegliwości bólowych. Ósemkę należy także usunąć jeśli istnieje szansa, że podczas noszenia aparatu ortodontycznego, może mieć ona nacisk na pozostałe zęby, powodując komplikacje. 

Bezpieczne usuwanie zębów mądrości u stomatologa 

Ekstrakcja ósemek to poważny zabieg z zakresu stomatologii, który przeprowadzany przez chirurga. Przed przystąpieniem do usunięcia zęba, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, aby dokładnie sprawdzić jak umiejscowiony jest ząb i czy po jego wyrwaniu nie dojdzie do poważnych powikłań zdrowotnych. Dlatego też decydując się na usunięcie zębów mądrości, warto wybrać gabinet stomatologiczny, w którym dentysta posiada doświadczenie w tego typu zabiegach. 

Samo usunięcie ósemki musi być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym, a w bardziej złożonych przypadkach – pod narkozą. Pozwoli to dentyście na dokładną ekstrakcję zęba ze wszystkimi korzeniami, oczyszczenie rany oraz zaszycie jej. 

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest bezpieczniejsze dla osób poniżej dwudziestego roku życia, gdyż wtedy istnieje mniejsza szansa na wystąpienie komplikacji po zabiegu. Dlatego warto już w młodym wieku wybrać się do stomatologa i sprawdzić, czy zęby nie wymagają wyrwania. 

dentysta

Jak wybrać gabinet do usunięcia ósemek? 

Usuwanie ósemek we Wrocławiu przebiega w spokojnej i komfortowej atmosferze, w pełnym znieczuleniu. Dokładny wywiad lekarski oraz zbadanie anatomii szczęki i wykonanie zdjęcia RTG pozwala na chirurgiczne wyrwanie zęba, zmniejszając tym samym szanse na pojawienie się komplikacji. Po zabiegu należy bezwzględnie stosować się do otrzymanych zaleceń.