Kiedy konieczne jest leczenie implantologiczne?
Implanty dentystyczne to jedna z technik stomatologicznych, która jest powszechnie stosowana w profesjonalnych gabinetach. To skuteczny i sprawdzony sposób na to, aby uzupełnić ubytki zębowe w jamie ustnej w sposób wyglądający na jak najbardziej naturalny i dopasowany do pozostałych zębów pacjenta. Aby jednak ta metoda była skuteczna, należy przeprowadzić u pacjenta dokładne badania w celu potwierdzenia, czy kwalifikuje się on do wykonania tego zabiegu. Kiedy leczenie implantologiczne jest wskazane, a kiedy nie warto go wykonywać ze względu na możliwość nieprzyjęcia się implantu? Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu.
Kilka słów o implantach
Implanty dentystyczne to specjalnie przygotowane wszczepy, których zadaniem jest zastąpienie korzenia zębowego u pacjenta. Zabieg przeprowadza się chirurgicznie, a implant wszczepiany jest w kość wyrostka zębodołowego. Ulega on procesowi osseointegracji z kością, dzięki czemu staje się stałą i solidną podstawą do założenia uzupełnienia protetycznego w postaci korony zębowej lub mostu na implantach w Gdańsku. Implanty mają postać śruby, która wkręcana jest w odpowiednie miejsce w jamie ustnej, w miejscu, w którym dawniej był korzeń usuniętego zęba, który dentysta chce zastąpić poprzez wykonanie implantu i założenie koronki. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjent, śruba może mieć średnicę od 3 do 5 mm oraz długość od 7 do nawet 21 mm. Jest ona wykonywana z czystego tytanu, który jest doskonale tolerowany przez organizm człowieka i pozwala na wykonanie trwałego zastępnika korzenia, który jest odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne, na których działanie się narażone naturalne korzenie zębowe.
Koronki zębowe, mosty stomatologiczne lub rekonstrukcja całego zgryzu pacjenta na implantach dentystycznych jest bardzo trwała i mocna. Ponadto prezentuje się niezwykle estetycznie i naturalnie, przypominając doskonale pozostałe zęby pacjenta, do których należy dopasować odcień, stopień przezroczystości, wielkość oraz połysk zakładanej kronki lub innego uzupełnienia ubytku. Sam implant, czyli tytanowa śruba, jest ukryty całkowicie w dziąśle oraz zasłonięty założonym na niego uzupełnieniem. Dzięki temu metalowa część jest zupełnie niewidoczna i nie psuje naturalnego efektu. Takie właściwości sprawiają, że implanty zębowe w połączeniu z dobrze dopasowaną koronką lub mostem dają naprawdę estetyczny efekt.
Wskazania i przeciwwskazania do leczenia implantologicznego
Zakładanie implantów zębowych to sposób na to, aby skutecznie i na stałe pozbyć się nieestetycznej dziury w jamie ustnej spowodowanej brakiem jednego lub kilku z zębów stałych. Leczenie implantologiczne może zostać zastosowane w przypadku braku jednego zęba w dowolnym miejscu w jamie ustnej, kilku pojedynczych zębów zlokalizowanych obok siebie lub w różnych miejscach, a także w przypadku konieczności dokonania rekonstrukcji całej jamy ustnej. Zabieg ten pozwala na uniknięcie konieczności noszenia protezy zębowej, którą należy ściągać na noc i zakładać każdego dnia rano. Jest to ogromna wygoda oraz możliwość pozbycia się problemu, który jest niezwykle wstydliwy i budzi duży dyskomfort szczególnie w przypadku osób młodych, które straciły ząb w wyniku zaawansowanej choroby dziąseł lub uzębienia, albo w wyniku niefortunnego wypadku.
Zabieg zakładania implantu tytanowego wymaga ingerencji chirurga dentystycznego i jest nieco bardziej skomplikowany niż standardowa wizyta u stomatologa. Mimo iż jest to metoda bardzo skuteczna, to jednak nie zawsze może być wykonana. Pacjent przed podjęciem decyzji o założeniu implantu powinien być dokładnie przebadany, aby ryzyko odrzucenia wszczepionej śruby było jak najmniejsze. Przeciwwskazaniami, które uniemożliwiają założenie implantu zębowego, są między innymi: zbyt mała przestrzeń między zębami sąsiadującymi, zły stan jamy ustnej, niewielkie rozmiary wyrostka zębodołowego, choroby układowe i choroby krwi, choroby niszczące organizm, takie jak AIDS czy alkoholizm, a także cukrzyca, przewlekłe choroby dziąseł oraz wiek poniżej 16 roku życia.