Jakimi metodami usuwa się blizny pooperacyjne?

Często mówi się, że blizny dodają uroku osobie, które ją noszą, jednakże sami zainteresowani rzadko się z tym zgadzają. Zazwyczaj trudno się pogodzić z dużymi, kolorowymi bliznami, które są niechlubną pamiątką po zabiegu operacyjnym. W większości przypadków można coś z tym zrobić. Medycyna estetyczna oferuje kilka zabiegów, które sprawią, że blizny albo znacznie się zmniejszą albo zostaną całkowicie usunięte.

Jaką metodą można usunąć bliznę po operacji?

Na rynku istnieje wiele sposobów, dzięki którym można się pozbyć nieestetycznych defektów skórnych. Do najpopularniejszych należą laser i plazma azotowa.

Laser, mimo że jest to nowy sposób na pozbycie się niepożądanych zmian skórnych, to jest bardzo skuteczny i często polecany przez lekarzy. Zabieg wykonuje się przy użyciu laserów frakcyjnych. Podczas laserowego usuwana blizn osoba przeprowadzająca procedurę precyzyjnie kieruje wiązki światła, przedostające się w głąb skóry, najpierw do tkanki podskórnej, a potem do skóry właściwej, powodując mikrouszkodzenia.

W trakcie zabiegu następuje reakcja fototermiczna. Za jej sprawą woda znajdująca się w tkance skórnej podgrzewa się i odparowuje. Konsekwencją tego działania jest uruchomienie procesów regeneracji tkanki skórnej, a także pobudzenie produkcji kolagenu tj. substancji, która jest odpowiedzialna za nienaganny stan skóry. Laser dzięki zniszczeniu zmienionej tkanki pobudza ją do autoodnowy. Należy pamiętać, że w celu uzyskania satysfakcjonujących efektów, należy wykonać serię tego rodzaju zabiegów.

Jak dbać o skórę po działaniu lasera?

Powierzchnia ciała poddana zabiegowi jest podrażniona i zaczerwieniona. Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia wysypki, ale nie jest to zmiana skórna występująca u wszystkich pacjentów. Poza tym po kilku dniach skóra zaczyna się złuszczać. Przez pierwsze kilka dni skórę należy dogłębnie nawilżać, stosować łagodne środki pielęgnacyjne oraz unikać szorstkich ręczników i ubrań. Oprócz tego skóra nie może być wystawiana na słońce, należy zrezygnować z solarium, basenu, peelingów, czy sauny. Przy każdorazowym wyjściu z domu warto zaaplikować krem z filtrem UV.

Laserowe usuwanie blizn – co należy o tym wiedzieć?

Nie u każdej osoby można przeprowadzić taki zabieg. Młode mamy muszą zaczekać z planowaniem usunięcia blizn do zakończenia laktacji. Podobnie jest w przypadku osób posiadających bardzo mocną opaleniznę, wtedy trzeba odczekać kilka tygodni/miesięcy aż kolor skóry nieco zblednie.  Oprócz tego osoby zażywające lepki przeciwzakrzepowe, antybiotyki czy sterydy również muszą się wstrzymać z przeprowadzeniem zabiegu

urządzenie plazma

Wykorzystanie plazmy azotowej do poprawy wyglądu skóry

Plazma azotowa to kolejna bardzo skuteczna propozycja zabiegu, który poradzi sobie ze szpetnymi bliznami pooperacyjnymi. Warto na nią postawić, zwłaszcza w przypadku, kiedy inne metody zawiodły. Ta metoda nie tylko usuwa blizny pooperacyjne, ale również pobudza tkanki do uaktywnienia naturalnych procesów odbudowy oraz wzmocnienia skóry. To z kolei sprawia, że cera staje się bardziej napięta, jędrna oraz gładsza. 

Zabieg polega na stworzeniu wielu punktów sublimacji na skórze, jednocześnie zachowując pełną plastyczność. Plazma powstaje w obrębie łuku elektrycznego, pod wpływem wysokiej temperatury następuje miejscowe odparowanie tkanek skórnych, wywołując przemianę skóry z ciała stałego w lotny. Urządzenie z plazmą nie powoduje poparzeń, przypalania czy krwawienia. Jeżeli pacjent ma niską odporność na ból, stosuje się znieczulenie miejscowe.

Po przebytej procedurze wymagana jest krótka rekonwalescencja, ponieważ w miejscu, w którym została zaaplikowana plazma, mogą pojawić się strupki, których nie wolno samemu odrywać, muszą odpaść same. Stanie się tak od 4 do 10 dni w zależności od rozmiaru strupków, miejsca przeprowadzonego zbiegu i predyspozycji genetycznych. W zależności od rodzaju blizny należy wykonać jeden zabieg lub całą serię (maksymalnie 3 zabiegi, których odstęp powinien wynosić minimum 4 tygodnie). 

Blizny pooperacyjne nie muszą z nami zostawać za zawsze, można się ich pozbyć, wykorzystując w tym celu zabiegi medycyny estetycznej. Najlepsze metody to laser i plazma izotopowa, które w krótkim czasie zredukują widoczność bądź całkowicie usuną nieestetyczne blizny. Przed zabiegiem warto skonsultować się z lekarzem, który doradzi odpowiednią metodę.