Jakie tkaniny nadają się do szycia kurtek?

W dobie przesytu tym, co ma do zaoferowania współczesny rynek odzieżowy określany często mianem instant fashion, coraz więcej osób decyduje się na szycie ubrań na zamówienie. Umożliwia to nie tylko uzyskanie perfekcyjnego dopasowania do sylwetki, lecz także wybór materiału, który zostanie użyty do uszycia naszej garderoby.

Jak wybrać odpowiednią tkaninę?

Tkanina wykorzystana do stworzenia skrojonej na miarę kreacji powinna niewątpliwie spełniać wymagania klienta pod względem estetycznym. Żadna osoba nie będzie przecież chciała nosić ubrania uszytego z materiału, który nie idzie w parze z jej gustem. Kwestia wyboru odpowiedniej tkaniny nie kończy się jednak na wyglądzie. Istotną cechą stroju, poza urodą, powinna być jego funkcjonalność, dlatego materiał należy dobrać odpowiednio do typu odzieży i jej przeznaczenia. W wypadku takich części garderoby, jak spodnie, spódnice, bluzki czy bluzy, wybór tkanin jest szeroki i z reguły nie nastręcza większych trudności. Sytuacja zmienia się, gdy potrzebny jest odpowiedni materiał na uszycie kurtki lub płaszcza.

Materiał dostosowany do potrzeb

Przed wyborem tkaniny na kurtkę należy zastanowić się, gdzie i kiedy dana kurtka będzie noszona. Niewykluczone, że potrzebujemy czegoś lekkiego, co zostanie ubrane od święta i posłuży wyłącznie do przejścia między samochodem a pomieszczeniem. W takim wypadku główny nacisk położymy zapewne na wygląd i na nic więcej. Opisana sytuacja nie jest jednak częsta i zazwyczaj kurtka służy nam jako bariera ochronna w obliczu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Tkanina, która posłuży do uszycia okrycia wierzchniego, powinna być więc wytrzymała, a także odporna na takie zjawiska pogodowe, jak deszcz, śnieg czy wiatr. Kurtka ma też przede wszystkim chronić przed zimnem, dlatego istotne będzie zastosowanie odpowiedniego ocieplenia.

tkaniny na kurtki

Idealna tkanina na kurtkę

Współcześnie na rynku dostępne są różne gatunki materiałów, które z powodzeniem mogą być wykorzystane do szycia wysokiej jakości kurtek, a także innych części garderoby, takich jak płaszcze czy torebki.

  • UNICORN

Jest to nowoczesna tkanina wykonana z poliestru służąca do szycia odzieży wierzchniej – kurtek męskich i damskich, zarówno sportowych, jak i tych w typie casual, do użytku codziennego. Materiał ten jest delikatny i miękki w dotyku a przy tym niezwykle wytrzymały. Wierzchnia warstwa tkaniny jest pokryta poliuretanem, co powoduje jej błyszczenie. Jest wodoodporna i wiatroszczelna, a także łatwa w utrzymaniu czystości. Spód materiału UNICORN pokrywa odzieżowy ocieplacz, na którym tkanina została przepikowana, dzięki czemu idealnie nadaje się do szycia kurtek przeznaczonych do noszenia w niższych temperaturach.

  • MATRIX

Podobnie jak UNICORN jest to tkanina wykonana z poliestru pokrytego warstwą poliuretanu nadającego połysk. Materiał jest wodoszczelny, wiatroodporny i łatwo zmywalny. Mimo delikatności w dotyku stanowi tkaninę niezwykle wytrzymałą. Jej spód pokrywa ocieplacz, na którym tkanina została przepikowana, a także dodatkowa warstwa fizeliny zamykającej materiał. MATRIX idealnie nadaje się do szycia kurtek i innych okryć wierzchnich, na przykład becików i śpiworków dla dzieci.

  • BABY HOLO

Ten typ tkaniny także został wykonany w stu procentach z poliestru, a jaj warstwa wierzchnia jest pokryta bezbarwnych poliuretanem nadającym połysk. Jest wodoodporna, wiatroodporna i łatwa w utrzymaniu czystości a przy tym bardzo wytrzymała. W przeciwieństwie do UNICORN i MATRIX nie jest jednak pikowana i nie posiada dodatkowej warstwy ocieplacza.

Wybór odpowiedniej tkaniny na kurtki sprawi, że nasza odzież wierzchnia będzie zarówno ładna, jak i wytrzymała oraz odporna na trudne warunki atmosferyczne.