Jakie są przesądy związane z kupowaniem zegarków?

Zegarki są elementem biżuterii noszonym chętnie zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Połączenie funkcji ozdobnej z użytkową sprawia, że zegarek powinien być wspaniałym prezentem. Nader często panuje jednak przekonanie, iż jego ofiarowanie jest niewłaściwe. Co kryje się za tym poglądem i czy musimy się nim przejmować?

Przesądy wciąż żywe

Wiara w tajemnicze związki między wydarzeniami oraz rzeczami a ich wpływem na ludzkie życie to właśnie wiara w przesądy. Przesądy są głęboko zakorzenione w wierzeniach i kulturze, przez co często sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wpływają na nasze zachowanie. Nawet osoby, które nie uważają się za przesądne, potrafią strapić się na myśl o siedmiu latach nieszczęść w wyniku stłuczenia lusterka. Duża część przesądów dyktuje nam, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy dawać w prezencie. Wśród kontrowersyjnych przedmiotów znajdują się buty, noże, nożyczki, a także zegarki. Jakie są przesądy dotyczące zegarków?

Zegarek odlicza nasz czas

Zabobony są typem mądrości ludowej przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jeżeli nasza babcia twierdziła, że nie należy dawać zegarka w prezencie, prawdopodobnie powiedziała to naszym rodzicom, a rodzice nam. Często żadne z nich tak naprawdę nie wierzyło w przekazywany następnemu pokoleniu przesąd, ale przecież lepiej dmuchać na zimne. Tylko co złego jest w zegarku? Według wierzeń ofiarowanie zegarka w prezencie znaczyło, że czasomierz będzie od tej pory odliczał minuty do rozstania z daną osobą. Nieprzyjemne? Bardzo. Logiczne? Ależ nie!

 

zegarek

 

 

Chiński przesąd

Wiele źródeł mówi, że przesąd o zegarku mógł do nas dojść aż z Chin. W wierzeniach Państwa Środka czasomierz uznawany jest za nieodpowiedni prezent ze względu na zbieżność brzmienia znaku oznaczającego zegar („zhong”) z frazą „song zhong”, czyli życzenie końca/życzenie śmierci.  To, czy zabobon rzeczywiście przywędrował z Dalekiego Wschodu nie jest pewne. Pewne jest natomiast to, że nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, by przesąd miał jakiekolwiek przełożenie na rzeczywistość. Ofiarowany w prezencie zegarek nie jest ani odliczaniem chwil do rozstania, ani życzeniem śmierci. 

Zegarek to doskonały pomysł na prezent

Wyzwólmy się z kulturowego dyktatu zabobonów i spójrzmy na sprawę trzeźwym okiem.  Właściwie dopasowany zegarek pełni funkcję biżuterii, będąc równocześnie przedmiotem użytkowym. Kto z nas nie lubi prezentów, które są ładne, a na dodatek przydatne? Szeroki wybór zegarków sprawia, że znajdziemy coś dla każdego, niezależnie od płci, wieku, gustu i stylu życia. Nikt też nie powiedział, że można mieć wyłącznie jeden zegarek. Zmieniamy pierścionki, naszyjniki i bransoletki, możemy więc zmieniać i czasomierze, dopasowując je do konkretnych kreacji i tworząc szykowne stylizacje. 

Zegarki damskie 

Przy wyborze zegarków damskich stajemy w obliczu niezwykłego zróżnicowania modeli pod względem wielkości, kolorów i zdobień. W ofercie producentów znajdziemy czasomierze delikatne i eleganckie, które będą pasować do codziennych stylizacji. Nie brakuje również zegarków bogato zdobionych, które bez trudu mogą zastąpić bransoletkę jako dopełnienie szykownej kreacji. Dla pań chętnie łączących elementy sportowe z bardziej eleganckimi idealnym wyborem będzie zegarek Ice Watch dostępny w różnych kolorach z tarczami od monochromatycznej po perłową ze wskazówkami w kolorze różowego złota. Część modeli oferuje możliwość grawerowania, co czyni ten zegarek doskonałym prezentem. 

Zegarki męskie i unisex 

Wybierając zegarek w prezencie dla mężczyzny warto zwrócić uwagę na wielkość i kolor koperty oraz materiał, z jakiego został wykonany pasek. Firma Esprit oferuje czasomierze ze skórzanymi paskami z kopertami w kolorach czerni, szarości, srebra i złota. Wszystkie modele posiadają datownik, występuje też możliwość grawerowania, dzięki czemu zegarki tej firmy będą wspaniałym prezentem na każdą okazję. Poza propozycjami z linii damskich i męskich można także sięgnąć do oferty unisex firmy Skagen. Zegarki tej serii występują w wielu kolorach, cechują się prostotą oraz elegancją i doskonale nadają się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. 

Podaruj zegarek w prezencie

Zapomnijmy o przesądach i ofiarujmy zegarek w prezencie. Szeroki wybór kolorów, kształtów i zdobień sprawi, że na pewno znajdziemy coś odpowiedniego, co wywoła radość u osoby, którą chcemy obdarować.