Jakie rodzaje testów na koronowirusa wykonasz prywatnie we Wrocławiu

Testy na koronawirusa od momentu pojawienia się pandemii stały się już jednym z elementów codziennego życia. Jednak z uwagi na to, że wyróżniamy kilka różnych rodzajów testu, pojawiają się pytania o to, który z nich jest najlepszym wyborem. Jako że w każdym przypadku odpowiedź na to pytanie będzie zupełnie inna, poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rodzajów testów na koronawirusa, które być może pomogą w rozwianiu wątpliwości.

Rodzaje testów na koronawirusa

Test kasetkowy

Jest to najszybciej dostępny i najtańszy rodzaj testu. Można go kupić w aptekach i sklepach spożywczych za kilkadziesiąt złotych. Test wykonywany jest samodzielnie na podstawie próbki krwi pobranej z palca i pomaga wykrywać przeciwciała z grupy IgG oraz IgM, pomagające określić, czy pacjent ma za sobą przebyte zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to test wykazujący najniższą skuteczność, w związku z czym nie jest zbyt mocno rekomendowany.

Test na przeciwciała

Podobnie jak test kasetkowy nie służy wykrywaniu aktywnego zakażenia, lecz określić, czy osoba badana przechodziła koronawirusa, lub czy wytworzyła przeciwciała w odpowiedzi na chorobę. Test przeprowadzany jest na podstawie próbki krwi żylnej lub z opuszka palca. W zależności od wybranej metody można jedynie określić ogólną obecność przeciwciał lub wyróżnić ich typ i poziom stężenia we krwi.

Kiedy przeprowadzić test?

Test wykonuje się po przebyciu choroby, najlepiej w przeciągu 2 lub 3 tygodni od momentu pojawienia się objawów zakażenia. Wynik dodatni wskazuje na przebycie koronawirusa, a do tego może być wskazaniem do wykonania dodatkowego testu PCR, aby upewnić się, czy infekcja jest nadal aktywna, zwłaszcza jeśli test wykaże obecność przeciwciał IgM, produkowanych w ciągu pierwszych kilku lub kilkunastu dni od zakażenia. Z kolei wynik negatywny może oznaczać brak przebytego zakażenia lub to, że organizm jeszcze nie zdążył wytworzyć przeciwciał.

Test antygenowy

W przeciwieństwie do wyżej wymienionych rodzajów testów test antygenowy służy do wykrywania aktywnego zakażenia koronawirusem. Tutaj jednak materiałem do badań nie jest krew, lecz wymaz pobrany z nosogardzieli. Jego zadaniem jest wykrycie stężenia białek wirusa, wywołujących zakażenie. Skuteczność testu określa się na poziomie 90%, a kolejną zaletą jest szybkość przeprowadzenia testu, jako że wyniki można otrzymać już po kilku minutach.

Kiedy przeprowadzić test?

Test wykonuje się w przypadku wystąpienia wyraźnych objawów COVID-19, przy czym trzeba zdawać sobie sprawę, że w tym przypadku wynik pozytywny będzie automatycznie nakładał konieczność izolacji. Test wykazuje nieco niższą skuteczność w sytuacji, gdy objawy infekcji są łagodne lub nie występują, dlatego też wówczas może być konieczne potwierdzenie wyniku dodatkowym wykonaniem testu PCR.

Test genetyczny

Jest to test o najwyższej skuteczności spośród wszystkich istniejących testów na koronawirusa. Podobnie jak w przypadku testu antygenowego, pobierany jest od pacjenta wymaz z nosogardzieli, z tym że w przypadku testu PCR badany jest materiał genetyczny wirusa, określany jako RNA. Wynik dodatni nie wymaga już dodatkowego potwierdzenia i wymaga poddania się natychmiastowej izolacji.

Kiedy przeprowadzić test?

Test najlepiej wykonać dzień po pojawieniu się pierwszych objawów, a także w przypadku kontaktu z osobą chorą w celu sprawdzenia, czy nie doszło do zarażenia. W takim przypadku wynik będzie najbardziej miarodajny po upływie od 7 do 9 dni od chwili potencjalnego kontaktu z wirusem.

Gdzie i jakie testy są wykonywane we Wrocławiu?

Jakie testy na koronawirusa wykonasz prywatnie we Wrocławiu? Grupa medyczna Medical Progress dzięki współpracy z laboratoriami we Wrocławiu umożliwia wykonanie w korzystnej cenie szybkiego testu antygenowego Panbio Covid-19 Ag, który można wykonać zarówno w celu sprawdzenia się na obecność koronawirusa, jak i w przypadku wyjazdu zagranicznego, jako że test jest akceptowany we wszystkich krajach, z uwagi na zgodność z metodą PCR na poziomie przekraczającym 97%. Dostępny jest również test RT-PCR w wersji klasycznej oraz za pomocą metody ID-NOW™, oznaczającego przeprowadzenie testu z wykorzystaniem metody molekularnej.