Jakie odkurzacze są najmniej awaryjne?

Chyba nikt nie wyobraża sobie dziś sprzątania bez użycia odkurzacza. W praktycznie każdym domu obecny jest choćby jeden model. Wybór wśród kolejnych typów odkurzaczy nie jest jednak wcale taki prosty. Sklepy oferują bowiem obecnie cały szereg coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie.

Najczęściej do wyboru mamy więc odkurzacze workowe, bezworkowe, wielofunkcyjne i piorące. Uważa się, że najmniej problematyczne są oczywiście te pierwsze. Większą awaryjnością odznaczają się niestety odkurzacze wodne. A szkoda, bo idealnie nadają się one w domach, w których mieszkają alergicy.  Czym charakteryzują się jednak kolejne modele i jak wyglądają zasady ich działania?

Rodzaje odkurzaczy – workowe, bezworkowe, wielofunkcyjne

Najpopularniejszymi modelami odkurzaczy są oczywiście odkurzacze workowe. Stanowią klasyczne i zarazem najtańsze sprzęty tego typu. Posiadają worek w którym zbierają się zabrudzenia, kurz i wszystko to, co znajdzie się na czyszczonej podłodze. Oczywiście taka prawidłowość wiąże się z regularnym i systematycznym opróżnianiem jego zawartości. Robi się to zazwyczaj raz w miesiącu, w zależności od częstotliwości samego sprzątania. Same worki dzielą się zaś na papierowe lub tekstylne, a więc wielorazowego użytku. Niestety, to że odkurzacze workowe są najtańszymi odpowiednikami tego rodzaju sprzętów świadczy również o tym, że odznaczają się dość słabą siłą ssania. Są zatem mniej skuteczne w przypadku zbierania pyłów, alergenów i roztoczy.

Drugim, najpopularniejszym rodzajem odkurzaczy są urządzenia bezworkowe. W przeciwieństwie do poprzedników, z powodzeniem pochłaniają one różnego rodzaju roztocza, alergeny i pyły. Wszystkie zanieczyszczenia zbierane się w specjalnym pojemniku, który również wymaga regularnego wymieniania. Sprzęty bezworkowe są niestety droższe od odkurzaczy workowych.

Specjalnym rodzajem odkurzaczy są również odkurzacze wielofunkcyjne, a więc połączenie dwóch wyżej wymienionych typów. Pracują one zarówno z workiem, jak i bez niego. Wszystko zależy tak naprawdę od oczekiwań i potrzeb właściciela. Jeśli zdecydujemy się na użycie systemu bez worka, pracują wtedy systemy cyklonu lub wodne. Generalnie rzecz biorąc, największą zaletą modeli wielofunkcyjnych, jest jak sama nazwa wskazuje – ich wszechstronność. Z powodzeniem radzą sobie bowiem z myciem podłóg, usuwaniem pyłów i alergenów, ale i praniem dywanów.

Odkurzacze piorące natomiast, to specjalna propozycja dla alergików. Nie dość, że podobnie jak tradycyjne sprzęty usuwają kurz, to jeszcze przy okazji piorą wykładziny, dywany, tapicerki, a nawet fotele. Zazwyczaj takie modele wyposażone są w dwa pojemniki. W pierwszym znajduje się czysta woda i środek czyszczący, a w drugim woda, która jest już brudna – pochodząca z prania. Aby jednak praca szła sprawnie i szybko, a czyszczenie nie wymagało częstego napełniania i opróżniania kolejnych pojemników, warto wybrać model  o jak największej objętości. Mimo, że jeszcze kilka lat temu tego typu odkurzacze były dość drogie, dziś ich ceny znacznie spadły.

Serwis z dojazdem do klienta

serwis odkurzaczy

Niezależnie od tego na jaki typ odkurzacza się zdecydujemy, nawet te najmniej awaryjne mogą niestety nas zaskoczyć i ulec usterce. Nie trzeba jednak wpadać w panikę. Kłopoty ze sprzętem wcale nie oznaczają, że trzeba go wyrzucić. Możemy skorzystać z pomocy serwisu elektronicznego, który ponad wszelką wątpliwość poradzi sobie z niejednym problemem. Na przykład takiego, jak Limes Serwis – z dojazdem do klienta. Zaoszczędzone przy takim wyborze czas i pieniądze, to nieoceniony plus!