Jakie mogą być objawy cukrzycy ciążowej?
Ciąża to piękny, ale również trudny i stresujący czas dla przyszłej mamy.
Nie zawsze przebiega ona bezproblemowo, niekiedy ciężarna musi nieco zwolnić swój dynamiczny tryb życia i w szczególny sposób zaopiekować się swoim zdrowiem. Jedną z takich sytuacji może być wystąpienie cukrzycy ciążowej. Kogo może dotyczyć ta choroba i jak postępować, kiedy się pojawi?
Czym jest cukrzyca ciążowa i jakie objawy ją charakteryzują?
Cukrzyca ciążowa to choroba polegająca na zaburzeniu gospodarki węglowodanowej w organizmie, która objawia się hiperglikemią, czyli przekraczającym normę, wysokim poziomem glukozy we krwi. Charakterystycznym dla tego schorzenia jest fakt, że pojawia się ono u kobiet, które nie miały problemów cukrzycowych przed zajściem w ciążę.
Co można uznać za dość kłopotliwe, cukrzyca ciążowa nie daje żadnych wyraźnych objawów a jej symptomy łatwo jest pomylić ze standardowymi dolegliwościami związanymi z ciążą. Napadów głodu, suchości w ustach czy przemęczenia doświadczają przecież wszystkie ciężarne, a nie tylko kobiety chorujące na cukrzycę ciążową. Niemniej jednak należy monitorować te sygnały. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Do objawów cukrzycy ciążowej zaliczamy dodatkowo:
- Wielomocz, czyli bardzo częste i obfite oddawanie moczu i związana z nim potrzeba przyjmowania dużej ilości płynów;
- Cukromocz, czyli obecność glukozy w wydalanym moczu;
- Senność;
- Większą podatność na infekcje skóry, pęcherza i pochwy;
- Zaburzenia widzenia;
- Nagły przyrost wagi ciężarnej;
- Bardzo szybki wzrost płodu, nieadekwatny do stopnia zaawansowania ciąży.
Kiedy pojawia się cukrzyca ciążowa?
Bezpośrednią przyczyną cukrzycy ciążowej jest zaburzona gospodarka hormonalna, której doświadczają kobiety znajdujące się w tym stanie. Ryzyko zachorowania na tę przypadłość podnosi wiek kobiety, jeśli jest ona starsza niż 35 lat oraz wcześniejsze urodzenie więcej niż dwójki dzieci. Czynnikami zwiększającymi zagrożenie cukrzycą ciążową są również:
- Nadwaga ciężarnej;
- Nadciśnienie tętnicze;
- Zespół policystycznych jajników;
- Genetyczne skłonności do nietolerancji węglowodanowej;
Jak wygląda diagnostyka cukrzycy ciążowej?
Cukrzyca ciążowa najczęściej jest diagnozowana pomiędzy dwudziestym czwartym a dwudziestym ósmym tygodniem ciąży, kiedy wykonuje się tzw. test obciążenia glukozą. Polega on na tym, że kobiecie pobiera się krew na czczo, po czym musi ona wypić szklankę wody, w której rozpuszczono 75 gramów glukozy. Napój ten ma bardzo słodki smak, dlatego często dodaje się do niego soku z cytryny, by zapobiec uczuciu mdłości. Kolejnych poborów krwi dokonuje się po godzinie a następnie dwóch.
Warto jednak przeprowadzić pierwsze badanie stężenia glikemii we krwi już w 10 tygodniu ciąży. Jeśli jego wskaźniki są podwyższone, lekarz prowadzący ciążę wyda odpowiednie zalecenia a kobieta pomimo dolegliwości będzie mogła poczuć się zaopiekowana i bezpieczna. Niezdiagnozowana cukrzyca ciążowa jest zaś zagrożeniem zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka.
Jakie mogą być skutki zaburzeń gospodarki węglowodanowej w ciąży?
Nieleczona cukrzyca ciążowa może prowadzić do nieprawidłowo dużej masy ciała dziecka po porodzie. Zdarza się także, że noworodek cierpi na niedocukrzenie (hipoglikemię), ponieważ przebywanie w łonie matki nauczyło jego organizm produkowania zbyt dużej ilości insuliny. Taki stan ma negatywny wpływ na układ nerwowy nowonarodzonego człowieka. Kobieta może skolei stale zachorować na cukrzycę typu drugiego.
Cukrzyca ciążowa – jakich zasad należy przestrzegać?
Dla ciężarnej z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej powinna zostać przygotowana specjalistyczna dieta, której musi ściśle przestrzegać w zakresie rodzaju i czasu posiłków. Jeżeli takie działanie nie wyeliminuje problemu, należy wesprzeć się insulinoterapią. Na szczęście insulina w niezwykle niskim stopniu przenika przez łożysko i jest bezpieczna dla rozwijającego się dziecka.
Dobrą praktyką jest, by kobieta chorująca na cukrzycę ciążową prowadziła dzienniczek z przyjmowanymi posiłkami, dawkami insuliny i pomiarami poziomu cukru we krwi. W miarę możliwości warto zaangażować się także w aktywność fizyczną, która wspomaga spalanie glukozy i zmniejsza insulinooporność tkanek.
Jesteś w ciąży, pochodzisz z województwa dolnośląskiego i zastanawiasz się, gdzie przyjmuje zaufany diabetolog w Jeleniej Górze? Centrum Medyczne Zabobrze to jak najbardziej właściwy adres! Znajdziesz tam nowoczesną poradnię diabetologiczną i doświadczonych specjalistów.