Jakie badania powinien przejść niemowlak w pierwszych miesiącach życia?

Zdrowie dziecka na samym początku jego drogi życiowej jest najważniejsze. To w czasie noworodkowym i niemowlęcym jest on najbardziej narażony na różne infekcje, choroby, urazy, które mogą się na nim odbić w późniejszym życiu. Dlatego też tak ważne w tym okresie są badania i systematyczne wizyty u specjalistów. Zobaczmy więc jak dbać o zdrowie dziecka od pierwszych momentów życia, jakie przeprowadzać badania i po raz pierwszy udać się do lekarza. 

Jakie badania przeprowadza się tuż po narodzinach?

Pierwsze minuty życia są dla noworodka najbardziej stresujące, ale to właśnie w tym czasie należy przeprowadzić kluczowe w późniejszym etapie badania. Na samym początku ocenia się stan dziecka w tzw. skali Apgar (w 1 i 5 minucie życia) badając:

  • Oddech
  • Czynność serca
  • Napięcie mięśni 
  • Odruchy 
  • Kolor skóry 

Do 24 godzin od narodzin dziecko powinno być też dokładnie zmierzone (sprawdza się waga, długość ciała, obwód główki, obwód brzuszka i obwód klatki piersiowej), ale także obserwowane pod kątem wad wrodzonych. W tym celu patrzy się na kręgosłup, narządy płciowe, kończyny, brzuch, jamę ustną, biodra i klatkę piersiową badając je głównie poprzez dotyk. 

Inne badania przeprowadzane w szpitalu

Oprócz powyższych „wstępnych oględzin” noworodka w szpitalu wykonuje się również serię badań i szczepień w pierwszym tygodniu życia, a należą do nich:

  • Badanie wzroku (reakcja źrenic na światło)
  • Badanie krwi z piętki malucha oceniające poziom bilirubiny (odpowiadającej za żółtaczkę poporodową)
  • Badania przesiewowe pod kątem hipotyreozy i mukowiscydozy 
  • Przesiewowe badanie słuchu 
  • Pierwsze szczepienia na gruźlicę, żółtaczkę typu B

Są więc to badania sprawdzające, czy wszystkie zmysły dziecka rozwijają się prawidłowo oraz wykrywające ewentualne schorzenia rozwojowe. Ich wykonanie jest zazwyczaj obowiązkowe, ale niewyrażenie na nie zgody nie niesie za sobą tak dużych konsekwencji, jak np. odmowa badań wykonywanych tuż po narodzinach. 

Wizyta u pediatry

Jak można zauważyć, w pierwszym tygodniu życia dziecko przebywając w szpitalu, jest pod ścisłą obserwacją, ale gdy wraca do domu, również mogą pojawić się reakcje organizmu, których rodzice nie są w stanie od razu zauważyć. Dlatego też już w drugim tygodniu życia należy udać się do pediatry. Specjalista ponownie dokonuje pomiarów malucha i dodatkowo sprawdza, jak goi się pępek.

Następna wizyta odbywa się dopiero w szóstym tygodniu, podczas której sprawdza się ciemiączko, ocenia się rozwój kości, pracę serca i płuc oraz odwodzenie stawów.

Kolejne wizyty (od drugiego miesiąca) to czas ponownych szczepień dziecka przeciw żółtaczce, błonicy, tężcowi, krztuścowi, które są regularnie powtarzane do szóstego miesiąca życia

Badania profilaktyczne wykonywane u dzieci

Oprócz powyższych badań u pediatry sprawdzających prawidłowy rozwój noworodka można również przeprowadzić badania profilaktyczne takie jak:

  • Ponowne badanie okulistyczne
  • Echo serca
  • Tętno w pachwinie sprawdzające przepływ krwi 
  • Badanie palpacyjne sprawdzając jamę brzuszną 
  • Sprawdzanie odruchów noworodkowych (ssanie, zaciskanie piąstek, chwyt itd.)

Mogą one oprócz podstawowych badań zwrócić uwagę na ewentualne problemy rozwojowe, które na późniejszym etapie mogłyby być trudniejsze do wyleczenia. 

Jakie badania dodatkowe?

Podobnie ma się rzecz z badaniami dodatkowymi. Ich wykonanie jest kwestią indywidualną, ale czasem mogą się one okazać świetnym rozwiązaniem np. w walce z wadami postawy.  Do takich badań można zaliczyć USG stawów biodrowych. Jak stwierdza specjalista od USG bioderek w Gdańsku: badanie to świetnie wykrywa dysplazję lub ewentualne zwichnięcia, a przeprowadzając je w 6 tygodniu życia, można bardzo szybko zareagować rehabilitacyjnie. 

niemowle

Podsumowanie

Widać więc, że kwestia regularnych badań noworodka i niemowlaka niesie za sobą bardzo duże oddziaływanie na jego przyszłe życie. Na początkowym etapie rozwoju nietrudno o rozmaite schorzenia, przed którymi mogą uchronić różnorakie badania. Zazwyczaj nie są one dla malucha inwazyjne, dlatego nie warto się przed nimi wzbraniać i systematycznie uczęszczać do pediatry, który również podpowie, jak nawet profilaktycznie i dodatkowo zadbać o zdrowie naszego dziecka.