Jaki grill wybrać do altanki?

W ciągu ostatnich miesięcy wielu z nas musiało przyzwyczaić się do nowego trybu pracy zdalnej. Minusem tej nowej rzeczywistości jest fakt, że nasze domy nie są już sanktuariami odpoczynku, ale równie często służą jako biuro. Przez to trudniej oddzielić nam czas pracy od czasu relaksu.

Na szczęście zbliżają się cieplejsze pory roku a wraz z nimi okazja do wypoczywania na świeżym powietrzu. Prawdziwymi szczęściarzami są posiadacze własnej altany, w której mogą zorganizować spotkanie dla znajomych. A jaka aktywność najlepiej sprawdza się na takich spotkaniach? Wielu z nas bez wahania odpowie, że grillowanie.

Altanka i grill do zabudowy – jakie są zalety takiego rozwiązania?

Grill ogrodowy pozwala na przyrządzenie wielu pysznych potraw, wykorzystując żar znajdującego się pod rusztem paleniska. Małe grille przenośne chętnie zabieramy ze sobą na pikniki i wycieczki. Przy ogrodowej altance warto jednak zainstalować na stałe bardziej zaawansowane urządzenie i zdecydować się na grill do zabudowy.

Grill do zabudowy może stać się stylowym centrum Twojego ogrodu. Nowoczesne modele słyną ze swojej elegancji a odpowiednia aranżacja sprawi, że urządzenie wspaniale podkreśli styl altanki. Wśród zalet grilla w zabudowie można wymienić większą powierzchnię grillowania, za sprawą której przyrządzisz więcej porcji naraz. Obok możesz zaaranżować wygodny blat dla lepszej organizacji naczyń i smakołyków.

Grill betonowy do altanki

Grill betonowy to nic innego jak zestaw kształtek z betonu, które po odpowiednim ustawieniu przypominają domek ze starych kreskówek. Wiele modeli wyposażonych jest także w dekoracyjny czopuch. Wewnątrz montuje się palenisko, komin, ruszt, popielnik i opcjonalnie termometr. Całość niejednokrotnie okala praktyczny blat roboczy.

Zaletą betonowego grilla jest znacznie bardziej atrakcyjna cena niż w przypadku konstrukcji zbudowanych z klinkieru lub innego materiału. Ceny najprostszych zestawów zaczynają się już od 400 zł. Zadowalającą dla siebie opcję znajdą również osoby mające wysokie oczekiwania co do sprzętu barbecue. Powinny jej szukać na półce cenowej od 2000 zł do 4000 zł. Dla wielu przekonującym argumentem jest fakt, że betonowy grill można zainstalować samodzielnie.

Swojski design betonowego grilla idealnie wpasowuje się w otoczenie większości polskich altanek. Należy pamiętać, że nie może on zostać zamontowany w pobliżu drzew, gdyż uciekające przez komin ciepło i iskierki mogłyby zagrażać ich gałęziom. Najlepiej, by jedna ze ścian altanki osłaniała grill od wiatru.

Gazowy czy tradycyjny – jaki grill wybrać do altanki?

Zarówno gazowy, jak i tradycyjny grill ogrodowy świetnie sprawdzą się przy altance. Grill tradycyjny to taki, w którym rolę źródła ciepła pełni spalający się węgiel lub pellet. Dzięki obraniu takiej metody grillowania, możemy roztaczać wokół charakterystyczny zapach, który wiąże się dla wielu z nas z najlepszymi wspomnieniami. Niektórzy uważają, że smaku potraw otulonych węglowym dymem nie da się skopiować w żaden inny sposób.

Grill tradycyjny jest jednak znacznie trudniejszy do rozpalenia niż gazowy i często wymaga użycia rozpałki. Zaletą grillowania na gazie jest fakt, że w podjęciu tej czynności nie przeszkodzi nam gorsza pogoda. Grill gazowy pozwala na znacznie bardziej dokładne manipulowanie temperaturą i nie wymaga usuwania popiołu.

Zakup grilla do altanki – na co zwrócić uwagę?

Marzy Ci się grill zamontowany na stałe przy Twojej altance? Zakup ten z pewnością sprawi Ci wiele radości, o ile przed jego wykonaniem dobrze zastanowisz się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze, jaka powierzchnia grillowania najlepiej zaspokoi apetyty Twoich znajomych? Niekoniecznie prawdą jest, że im większy grill, tym lepszy, ponieważ duże urządzenia wymagają więcej energii by się rozgrzać.

Po drugie, czy wybrany przez Ciebie model będzie łatwy w czyszczeniu? Warto zadbać, by ruszt i inne części były wykonane ze stali nierdzewnej, która nie sprawia problemów przy usuwaniu brudu i jest odporna na środki czystości. Po trzecie, na jakich dodatkowych funkcjach najbardziej Ci zależy? Wystarczy chwila wnikliwych poszukiwać, by znaleźć grill z obracanym rożnem lub zestawem dedykowanych akcesoriów.