Jak zadbać o ogród na wiosnę?

Wiosna jest porą roku kiedy należy zadbać o ogród po zimowym okresie zastoju  i odpoczynku. To niezwykle ważny czas dla każdego ogrodnika. W pierwszej kolejności wykonujemy prace porządkowe, przycinamy drzewa, nawozimy, sadzimy i rozsadzamy rośliny, pielęgnujemy trawniki. Już wiosną można cieszyć oczy pięknie kwitnącymi drzewami i krzewami, roślinami takimi jak: przebiśniegi, krokusy, forsycje, tulipany, szafirki, narcyzy, hiacynty, magnolie i wiele innych. 

Wiosenna pielęgnacja ogrodu

Od wiosennych prac w ogrodzie zależy jego piękno w późniejszym okresie. To najbardziej pracowity czas. Zanim rozpocznie się sadzenie roślin, trzeba wykonać wiele prac porządkowych. W pierwszej kolejności konieczne jest wygrabienie pozostawionych jesienią zeschłych liści i łodyg roślin wieloletnich, aby umożliwić wzrost młodym pędom, a także przekopać glebę i usunąć chwasty. Trzeba również spulchnić ziemię wokół drzew i krzewów w celu jej napowietrzenia. Temperatura pozwala już na usunięcie zimowych okryć. Należy również zadbać o trawnik i wykonać wiele zabiegów pielęgnacyjnych.  Dokładne wygrabienie pobudzi trawę do wzrostu, usunie z niej liście, resztki gałązek i suchej trawy. Dzięki nakłuwaniu gleby zostanie ona dokładnie napowietrzona i pobudzona do rozrastania się i wzrostu. W marcu możemy także zakładać trawniki lub uzupełniać w nich ubytki. W tym celu należy spulchnić ziemię, wysiać nasiona i wykonać wałowanie, żeby nie zostały one porwane przez wiatr, wypłukane przez deszcz i lepiej się ukorzeniły. 

usługi ogrodnicze w Warszawie

Przycinanie roślin 

Wiosną wykonujemy także cięcie drzewek owocowych, w taki sposób, by do środka korony dochodziło zarówno światło, jak i powietrze. Koniecznie trzeba usunąć stare, przerośnięte pędy oraz przyciąć krzewy. Skrócenie ich spowoduje rozkrzewianie się rośliny i efektowniejszy jej wygląd. Natomiast forsycje przycinamy dopiero po przekwitnieniu. Jeśli chodzi o iglaki, to warto usunąć pędy uszkodzone podczas zimy. Pamiętajmy o posmarowaniu ran po cięciu drzew maścią ze środkiem grzybobójczym. 

Sadzenie drzew owocowych na wiosnę

Wiosna jest porą roku, kiedy należy sadzić drzewa owocowe i krzewy, szczególnie te wrażliwe na niskie temperatury. Drzewa z gołym korzeniem najlepiej sadzić wczesną wiosną, natomiast kupowane w pojemnikach przez cały rok. Rośliny posadzone wiosną mają dłuższy czas na ukorzenienie się i zimą nie przemarzną. Najkorzystniej wzbogacić wtedy ogród o brzoskwinie, nektaryny, czereśnie, morele. Warto je także nieco przyciąć, co ułatwi im rozbudowę systemu korzeniowego. Kluczową sprawą jest systematyczne nawadnianie wiosennych nasadzeń z powodu szybkiego wysuszania gleby o tej porze roku. 

projektowanie ogrodów w Warszawie przez firmę ogrodniczą

Sadzenie krzewów na wiosnę

Wiosną sadzimy krzewy ozdobne. Pierwsza połowa kwietnia jest najlepszym czasem na wykonanie tej czynności, ponieważ wtedy rośliny mają większą możliwość przyjęcia się. Można zacząć wtedy sadzenie krzewów magnolii, piwonii drzewiastej, krzewów owocowych takich jak: maliny, jeżyny, agrest. Jeśli w ogrodzie rosną starsze z nich, to należy przeprowadzić ich pielęgnacyjne cięcie. 

Czy warto zatrudnić firmę zajmującą się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów?

Zakładanie i pielęgnacja ogrodu nie jest łatwym zadaniem, dlatego trzeba poświęcić temu zadaniu wiele czasu. Nie zawsze nim dysponujemy ze względu na obowiązki zawodowe.  Poza tym nasze nieprofesjonalne działanie nie zawsze daje gwarancję sukcesu, dlatego warto skorzystać z oferty profesjonalnej firmy, która trudni się zakładaniem i całoroczną pielęgnacją ogrodów. Specjaliści nie tylko go zaprojektują, ale dopasują rośliny do preferencji klienta i warunków środowiskowych. 

Taką firma Verano specjalizująca się w pielęgnacji i zakładaniu ogrodów w Warszawie wyczaruje magiczną przestrzeń, w której relaks będzie czystą przyjemnością.