Jak wygląda zabieg redukcji lwiej zmarszki botoksem?

Lwia zmarszczka, czyli bruzda pojawiająca się między brwiami najczęściej uwidacznia się u osób o dynamicznej mimice. Pojawia się, gdy często marszczymy się przy odczuwaniu silnych emocji takich jak choćby zdziwienie, niezadowolenie, gniew czy frustracja. To także wyznacznik procesu starzenia się skóry.

Współczesna medycyna pozwala jednak na skuteczne pozbycie się jej. Nie trzeba się przy tym uciekać do chirurgicznych operacji. W pełni wystarczy zabieg botoksem, przeprowadzony przez specjalistę. Jak najlepiej przygotować się do tego zabiegu? Czy efekt po nim jest trwały, czy może trzeba go powtarzać?

Zabieg redukcji lwiej zmarszczki botoksem – jak wygląda?

Lwia zmarszczka może się objawić jeszcze nawet przed 30. rokiem życia. Stanowi powód do kompleksów dla wielu osób, szczególnie kobiet. Jeśli zdecydujemy się na zabieg zniwelowania jej, musimy wyszukać odpowiadającą nam klinikę medycyny estetycznej oraz umówić się na wizytę, którą poprzedza konsultacja medyczna. Lekarz przeprowadzając wywiad informacyjny, może zgodzić się na wykonanie zabiegu “od ręki” lub przesunąć go na inny termin w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Najważniejszą częścią wizyty lekarskiej jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej – popularnie zwanej botoksem. Proces ten jest całkowicie bezbolesny, nie wymaga wcześniejszego podania znieczulenia miejscowego. Preparat wstrzykuje się w miejsce zmarszczki za pomocą bardzo cienkiej, ledwo wyczuwalnej na skórze igły. Uczucie porównywane jest przez wiele osób, które poddały się zabiegowi, do ugryzienia komara. Zabieg trwa do 30 minut i nie zostawia po sobie żadnych śladów w postaci siniaków, obrzęków czy zaczerwienienia. Występować może jedynie lekkie zaróżowienie skóry.

Pierwsze widoczne efekty zaczynają się pojawiać po około 3 dniach, a na efekt ostateczny trzeba zaczekać od tygodnia do maksymalnie dwóch.

Ile jednostek botoksu jest potrzebne do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu?

Dawka botoksu, czyli toksyny botulinowej powinna być dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta i pacjentki. Każda skóra bowiem jest inna, podobnie jak zmarszczki. U jednych bruzda między brwiami będzie głębsza, u innych natomiast płytsza. Lekarz adekwatnie dostosowuje więc każdorazowo liczbę jednostek preparatu.

Zazwyczaj wstrzykuje się około 15 jednostek botoksu w wybrany fragment skóry. Ogromną zaletą wstrzykiwania toksyny botulinowej jest to, że przedostaje się ona bezpośrednio do mięśnia, a nie do organizmu. Botoks nie zagraża zdrowiu czy życiu pacjenta, jest bezpiecznym preparatem, który nie stanowi alergenu.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed przystąpieniem do zabiegu, należy w rozmowie z lekarzem opowiedzieć o swojej historii medycznej, przebytych chorobach, operacjach oraz odbytych zabiegach i przyjmowanych lekach. Pomoże to lekarzowi wykryć ewentualne przeciwwskazania do usunięcia lwiej zmarszczki. Lekarz przekaże też wtedy szczegółowe zalecenia w kontekście przygotowania się do zabiegu. 

Na 10 dni przed usunięciem bruzdy należy wstrzymać przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, suplementów oraz witaminy E w każdej formie. Nie zaleca się także korzystać z saun czy solariów ani pić w tym czasie soków czy naparów z nasion dziurawca, gdyż mogą one potencjalnie zaszkodzić w uzyskaniu ostatecznego efektu. Istnieje również zagrożenie wystąpienia powikłań lub efektów niepożądanych po zabiegu. Zarówno przed zabiegiem, jak i po nim zabronione jest także spożywanie alkoholu. W dniu usunięcia lwiej zmarszczki nie powinno się forsować ani wykonywać ćwiczeń czy treningów sportowych.

Jak długo utrzymuje się efekt po zabiegu?

Wygładzenie bruzdy między brwiami za pomocą toksyny botulinowej utrzymuje się przez około 6 miesięcy. W tym czasie skóra pozbawiona jest sztucznego efektu maski, a twarz może być tak samo dynamiczna pod względem mimiki, jak przed zabiegiem. Po pół roku zaleca się powtórzyć zabieg, tak aby utrzymać ciągły, nieprzerwany rezultat. Aby jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem, pozbawionym lwiej zmarszczki zaleca się zmniejszenie pracy mięśni w okolicy czoła i brwi. Nieco mniej dynamiczna mimika pozwala na dłuższe zachowanie wygładzonej skóry.

zmarszczki

Jeśli poszukujesz odpowiedniej placówki medycznej, która pomoże ci w usunięciu lwiej zmarszczki we Wrocławiu, zapraszamy do Centrum Medycznego Medus. Uzyskasz tam preferowane przez siebie efekty w sposób profesjonalny i spersonalizowany pod Twoje potrzeby.