Jak wybrać najlepsze mieszkanie?

Szukanie mieszkania na sprzedaż to ważne zajęcie, gdy jesteśmy zainteresowani zakupem. Decyzja, który lokal wybrać może być ciężka. Może stać się łatwiejsza, jeżeli mieszkanie będzie spełniało kilka naszych wymagań. Pierwszym z nich jest oczywiście cena, nie zawsze jest jednaka najważniejsza. Kolejne kryterium to metraż, jeśli posiadamy dużą rodzinę jest to bardzo istotna kwestia. Lokalizacja też ma swoje znaczenie. Chcemy by mieszkanie znajdowało się w okolicy centrum. Jeżeli jednak tylko ta cecha odbiega od oczekiwań warto zdecydować się na zakup mimo tego.

Kupno od dewelopera

Deweloper sprzedaje nowe mieszkania na tak zwanym rynku pierwotnym, np. mieszkanie od dewelopera. Jest też inwestorem finansującym powstający budynek. Przy kupnie takiego lokalu nie ma możliwości natychmiastowego wprowadzenia się. Blok dopiero powstaje, co sprawia, że mieszkanie będzie całkiem nowe.

Nowe budynki mieszkalne najczęściej powstają na obrzeżach miast. Mimo tego infrastruktura jest dość dobrze rozwinięta. Daje to możliwość łatwych dojazdów do pracy, szkoły czy na zakupy. Ponadto w miejscach dalej od centrum możemy liczyć na spokój.

Mieszkania na sprzedaż od dewelopera dzielą się na dwa rodzaje, pod klucz lub do wykończenia. Pierwszy typ jest już gotowy do zamieszkania. W drugim przypadku mieszkanie przeznaczone jest do samodzielnego wykończenia według własnego pomysłu. Mamy, więc możliwość dowolnego rozmieszczenia pomieszczeń.

Zakup od prywatnego właściciela

sprzedaż mieszkań grudziądzDruga droga do zakupu własnego mieszkania to rynek wtórny. Mamy tu do czynienia z mieszkaniami od prywatnych właścicieli, innymi słowy używanymi. Mieszczą się w już użytkowanych budynkach, właściciel sprzedaje mieszkanie samodzielnie lub za pośrednictwem agencji nieruchomości. Zalety rynku wtórnego to:

  • Bardzo często dobra lokalizacja.
  • Możliwość dokładnego sprawdzenia wnętrz.
  • Można zakupić mieszkanie w pełni lub częściowo umeblowane.
  • Ogromna zaleta to możliwość szybkiego wprowadzenia się. Nie trwa to dłużej niż kilka dni. Czasem możliwe jest nawet z dnia na dzień.

Pojawia się też oczywiście kilka wad tego rozwiązania. Podstawowa to stan budynku. Nie zawsze jest w pełni zadowalający. Samo W mieszkaniu mogą pojawić się problemu, o których właściciel nie wspomniał podczas przedstawiania oferty.

Mieszkania używane często wymagają remontu. Czasem ze względu na stan techniczny, ale też wystrój niepasujący do naszego gustu.

Mieszkania na sprzedaż

Mieszkania na sprzedaż oferowane są na dwa sposoby. Pierwszy to lokale sprzedawane przez dewelopera. Są to mieszkania w trakcie powstawania, nie można, więc od razu się wprowadzić. Mimo tego mają inne zalety, są nowe i w idealnym stanie. Mogą być wykonane pod klucz lub do własnego wykończenia.

Rynek wtórny to mieszkania używane. Nie zawszę są w dobrym stanie, mogą wymagać remontu. Usytuowane są jednak w dogodnej lokalizacji. Każda z opcji ma, więc swoje wady i zalety.