Jak wybrać idealny płyn do soczewek kontaktowych?

Stosowanie szkieł kontaktowych cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Ich użytkowanie jest bardzo wygodne oraz obecnie stosunkowo opłacalne, szczególnie w przypadku wyboru soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych. Jednak taki wybór niesie za sobą dodatkowe obowiązki. Należy pamiętać o tym, aby takie soczewki każdego wieczoru umieszczać w specjalnym pudełeczku, wypełnionym płynem do soczewek. Jak wybrać idealny płyn tego typu i na co zwracać szczególną uwagę? Dlaczego tak istotne jest, aby kontrolować jego termin ważności? Jakie właściwości powinien on mieć, aby spełnić wszystkie wymagania? Sprawdź nasze podpowiedzi i znajdź płyn idealny dla siebie! 

Płyn uniwersalny do soczewek, czyli najwygodniejsza i najbezpieczniejsza opcja

Płyn do soczewek to obowiązkowy element podstawowego wyposażenia każdej osoby, która korzysta ze szkieł kontaktowych. Nie da się go zastąpić w żaden sposób i zawsze trzeba uzupełniać jego zapas. Nie wolno zamiast niego stosować wody z kranu czy wody przegotowanej ani destylowanej, ani też żadnych innych specyfików, przygotowywanych samodzielnie. Nie będą one miały oczekiwanych właściwości i ich stosowanie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Wręcz przeciwnie, może nawet przynieść więcej szkody niż pożytku i doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem oczu lub uszkodzić soczewki. Dlatego nie warto kombinować i najlepiej postawić na uniwersalny płyn do soczewek, którego stosowanie jest niezwykle wygodne. 

Uniwersalny i wielofunkcyjny płyn do soczewek nie tylko je nawilża, ale także zapewnia ich dezynfekcję. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zakładane na oczy soczewki powinny zawsze być idealnie czyste, bo w przeciwnym razie może dojść do podrażnienia spojówki lub do występowania różnych chorób oczu. Dzięki wykorzystaniu płynu wielofunkcyjnego nie będzie trzeba osobno dezynfekować soczewek płynem do czyszczenia po ich ściągnięciu, a potem dodatkowo moczyć ich w płynie nawilżającym. Jedna porcja płynu do soczewek może być używana tylko raz. Nie wolno dwa razy wkładać soczewek do tego samego płynu, ponieważ traci on swoje właściwości. 

Płyny do soczewek pomogą Ci dbać o higienę soczewek

Pamiętaj, że dbanie o soczewki oraz o ich odpowiedni poziom nawilżenia przy zakładaniu to dbanie o zdrowie. Jest to niezwykle ważna czynność, której nie można pomijać. Zakładanie niewyczyszczonych soczewek jest nie tylko niekomfortowe, ale także dodatkowo bardzo niezdrowe oraz niebezpieczne. Może prowadzić do rozmaitych podrażnień i stanów zapalnych, w tym nawet do ropnego zapalenia spojówki.

soczewka na oku

Nienawilżone soczewki będą zacierać oko i sprawią, że gałka nie będzie miała odpowiednich warunków. Ponadto płyn do soczewek ma właściwości nie tylko nawilżające, ale także bakteriobójcze. Dzięki temu zakładane rano soczewki są idealnie czyste i nie będą powodować chorób oczu ani innych problemów. Stosowanie dobrego płynu do soczewek jest więc konieczne i nie należy nigdy pomijać tego kroku.

Zawsze kupuj płyn tylko w sprawdzonych salonach z soczewkami i okularami

Kupując płyn do soczewek, warto wybierać sprawdzone miejsca, w których jest gwarancja zakupu produktu wysokiej jakości. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na to, czy wybrany płyn to dokładnie ten sam rodzaj środka, co zawsze. Stawianie na sprawdzoną markę i typ pozwoli uniknąć potencjalnych alergii oraz wszelkich innych problemów podczas korzystania. Kupowanie tego typu produktów w sprawdzonych sklepach zagwarantuje Ci także, że będzie miał on naprawdę długi termin przydatności. Jest to niezwykle ważne, ponieważ przeterminowany płyn do soczewek może uszkodzić szkła kontaktowe lub nie zapewnić im odpowiedniego poziomu nawilżenia. Może także doprowadzić do podrażnienia oczu.