Jak walczyć z depresją?

Depresja to bardzo poważna choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia i uniemożliwia ona osobie chorej normalne funkcjonowanie. Wiele osób myli depresję z chandrą, która może być spowodowana np. zmianą pogody i jest możliwa do samodzielnego zwalczenia. Czym wiec jest depresja i jak ją zwalczyć?

Depresja jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, 4 najpoważniejszą na świecie. W Polsce na depresje cierpi co 10 Polka, to kobiety i osoby starsze są na nią najbardziej narażone. Ponad połowa samobójstw na świecie jest spowodowana właśnie tą chorobą, dlatego jest ona tak poważna i niebezpieczna.

Jak rozpoznać chorobę?

Im szybciej depresja jest wykryta tym łatwiej ją wyleczyć. Pierwsze objawy tej choroby przejawiają się w następujący sposób:

  • przez bardzo długi czas czujemy zły nastrój
  • tracimy chęć do życia
  • nie potrafimy normalnie funkcjonować w codziennym życiu

Te trzy symptomy już powinny zapalić w naszej głowie czerwone światło, natychmiast należy udać się do specjalisty. On zadecyduje, czy nasze zaburzenie jest depresją, czy tylko chwilowa chandrą i zastosuje odpowiednie działania.

Jak wygląda leczenie?depresja

Samo leczenie depresji odbywa się farmakologicznie i terapeutycznie. Psychoterapię osób z depresją oferuje np. Polski Instytut Ericksonowski. Bardzo istotnym elementem jest wsparcie rodziny i bliskich. Osoba chora na depresję zazwyczaj odsuwa się od innych, dlatego należy ją w tym wszystkim zrozumieć i po prostu przy niej trwać.

Przed depresją można się chronić, jednak potrzebna jest do tego odpowiednia wiedza i świadomość. Przede wszystkim trzeba się wysypiać, do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy 8 godzin snu na dobę.  Kolejnym istotnym czynnikiem jest dieta, która zapewni nam wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Nasz organizm za sprawą odpowiednich produktów wydziela hormon szczęścia. Dobre samopoczucie stymulowane jest również za sprawą rozwiniętego życia towarzyskiego.