Jak uzyskać uprawnienia do wykonywania badań USG?

Systematyczne wykonywanie badań jest profilaktyką, którą powinien wykonywać każdy człowiek. Chodzi tu nie tylko o badanie krwi, które może wykonywać coraz więcej osób, przez co nie do końca wiadomo, czy zostało ono prawidłowo zrobione, ale również na przykład o USG, do którego wykonywania trzeba mieć już dużo więcej kompetencji.

Czym są badania USG?

Ultrasonografia, czyli USG to badanie diagnostyczne, które pozwala dokładnie przedstawić i ocenić stan narządów wewnętrznych. Wykorzystuje się przy nim ultradźwięki, które są nieinwazyjne i nieszkodliwe dla człowieka. Mówi się, że jest ono bezpieczniejsze od RTG czy nawet od topografii komputerowej a pozwala równie dobrze zdiagnozować pacjenta.

Rodzaje USG

Badanie to stało się na tyle popularne, że można je podzielić na cztery ogólne typy:

  • Ultrasonografię powłoki ciała (badającą tarczycę, pęcherz, piersi, jamę brzuszną itd.)
  • Endosonografię wykonywaną za pomocą głowicy wprowadzanej do otworów w ciele
  • USG śródoperacyjne
  • USG gałki ocznej i skóry

Wszystkie z tych rodzajów są wykonywane za pomocą ultrasonografu, czyli urządzenia przepuszczającego za pomocą specjalnej głowicy fal ultradźwiękowych. Fale te odbijając się od tkanek, wracają do głowicy i pozwalają wyświetlać obraz diagnostyczny.

Po co wykonuje się USG?

Ultrasonografia to od wielu lat niezawodna metoda pozwalająca na diagnostykę schorzeń większości narządów, ale najczęściej słyszy się o USG w przypadku ciąży. Badanie to pozwala monitorować rozwój płodu, zwłaszcza jeśli zewnątrz zauważa się jakieś deformacje.

Ponadto USG służy do wykrywania wszelkich chorób narządowych, w tym nadczynności lub niedoczynności tarczycy, guzków i urazów oraz nowotworów (zwłaszcza piersi).

Co daje badanie USG?

Mimo, że badanie to pozwala uniknąć rozwoju wielu ciężkich chorób, to w dalszym ciągu wykonuje się je gdy już zostaną one stwierdzone przez lekarza w inny sposób. Choć można wykonywać je profilaktycznie, to mało kto się na nie decyduje i przez to zauważa chorobę dużo później, niż by mógł.

Weźmy na przykład raka piersi. Młode kobiety, po 25 roku życia powinny badać swoje piersi systematycznie (min. raz w roku) właśnie za pomocą USG, ponieważ tkanka gruczołowa sutka jest na tyle duża, że powala przeprowadzić nieinwazyjne kontrolne badanie, a nie przesiewową mammografię. Regularność pozwoli wykluczyć pojawienie się nowotworu lub na tyle szybko go zdiagnozować, by jego wyleczenie nie było większym problemem.

Łatwa dostępność i bezpieczeństwo badania USG przemawiają więc za tym, by nie odkładać go wyłącznie na potencjalne schorzenia a systematycznie monitorować stan swoich narządów.

Jak wygląda badanie?

USG wykonuje lekarz specjalista. Na wspomnianą już głowicę ultrasonografu nakłada on specjalny żel przepuszczający ultradźwięki. Następnie przykłada on ją do odkrytej części ciała pacjenta, którą chce zbadać i powoli przesuwa. Jedynie lekki ucisk i zimny żel wywołują delikatny dyskomfort badania, nic poza tym, a już w trakcie tej czynności dostępny jest obraz,  więc diagnoza jest możliwa praktycznie od razu.

Kto może wykonywać USG?

To badanie jest powszechnie dostępne, a to znaczy, że wykonuje się je w większości szpitali i przychodni publicznych czy prywatnych – podobnie jak badania krwi. Różnica tkwi jednak w specjaliście, który przede wszystkim jest do tego odpowiednio wyszkolony.

Kurs USG

Nie można wykonywać USG bez wcześniejszego przeszkolenia popartego nauką. Takie szkolenie pozwala nabyć kwalifikacje do przeprowadzania tych badań, ale ponadto uczy:

  • Jak obsługiwać urządzenie
  • Co to jest anatomia ultrasonograficzna i w jaki sposób wyświetla prawidłowe obrazy
  • Jakie są standardy Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU)
  • Jak obserwować zmiany patologiczne organów
  • Jak stawiać diagnozy po zaobserwowanych zmianach

Widać więc, że są to informacje niezbędne, ale zarazem nie tak ogólnodostępne. Przyswaja się je na studiach oraz kursach usg, które dzięki zdaniu egzaminów i wydaniu certyfikatu PTU nadają specjalistom odpowiednie kwalifikacje do wykonywania badań USG, które już od dawna pozwalają ludziom dbać o zdrowie i życie.