Jak poradzić sobie z urazem kręgosłupa?

Z bólem kręgosłupa boryka się coraz więcej osób. Bardzo często odpowiada za to siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej bądź zbyt ciężka praca. Nierzadko również ból kręgosłupa jest związany z urazami powypadkowymi, których leczenie jest skomplikowane i długotrwałe. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza, a następnie podjęcia odpowiednio dopasowanego leczenia oraz fizjoterapii bądź rehabilitacji.

Pacjenci, którzy najczęściej przychodzą do specjalisty skarżąc się na ból i dyskomfort, wcześniej doświadczyli wypadku komunikacyjnego bądź urazu, spowodowanego niewłaściwym poruszaniem się. W takich przypadkach najważniejsze jest wykonanie odpowiednich badań, które wskażą jaki odcinek kręgosłupa wymaga specjalistycznego leczenia.

Jakie są najczęstsze urazy kręgosłupa? Jak objawia się pourazowy ból kręgosłupa? Czy urazy kręgosłupa można skutecznie wyleczyć?

Jakie urazy kręgosłupa wyróżniamy?

Ból kręgosłupa możemy odczuwać w różnych miejscach – począwszy od odcinka szyjnego aż po lędźwie. Każdy z nich będzie objawem zupełnie innego schorzenia lub urazu. Z racji tego, że przyczyna wystąpienia bólu może być różna, konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki. To na jej podstawie specjalista zweryfikuje dlaczego ból w ogóle się pojawił i podejmie odpowiednie kroki, mające na celu jego zupełne wyleczenie bądź zniwelowanie dyskomfortu.

Przyczyną wystąpienia bólu może być prowadzenie niewłaściwego trybu życia, przede wszystkim pozbawionego aktywności fizycznej, zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne oraz problemy z prawidłowym funkcjonowaniem stawów czy uraz powypadkowy.

W medycynie wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje urazu kręgosłupa. Uraz zamknięty, który nieleczony może doprowadzić do uszkodzeń kostnych i łącznotkankowych. Drugi rodzaj, penetrujący, może spowodować uszkodzenia głębszych tkanek (przede wszystkim rdzenia kręgowego). Do najpopularniejszych urazów zalicza się między innymi złamania z przemieszczeniem lub bez przemieszczenia oraz zwichnięcia.

Jak wygląda leczenie urazu kręgosłupa?

W zależności od przyczyny wystąpienia urazu, różnić się będą od siebie poszczególne metody leczenia. Oprócz tego lekarz zwróci szczególną uwagę na miejsce powstania urazu, czyli na odcinek kręgosłupa szyjny, piersiowy lub krzyżowo–lędźwiowy.

Leczeniem urazów kręgosłupa zajmują się lekarze o specjalizacji ortopedycznej oraz neurochirurgicznej. Ból kręgosłupa o lekkim nasileniu, który pojawił się jako objaw schorzenia lub zapalenia, może być z powodzeniem leczony przez ortopedę. To właśnie on zleci podstawowe badania diagnostyczne, jakim jest wykonanie zdjęcia RTG. Ortopeda zajmuje się także leczeniem dyskopatii, rwy kulszowej czy kręgoszczeliny i kręgozmyku.

Znaczna większość urazów kręgosłupa jest leczona operacyjnie. Bezinwazyjne metody leczenia, w tym zwłaszcza endoskopowe operacje na kręgosłupie, polegają na przeprowadzeniu zabiegu bez konieczności nacinania skóry i wiązadeł. Oznacza to, że pacjent nie jest narażony na poważne komplikacje pooperacyjne, a po samej operacji szybciej wraca do pełnej sprawności.

Medycyna umożliwia również szybkie wyleczenie dyskopatii czy zapalenia rwy kulszowej za pomocą jednego zastrzyku. Leczenie kręgosłupa polega jednak na dokładnym wywiadzie i diagnostyce, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie zabiegu lub operacji, gwarantującej powrót do zdrowia pacjenta.

Rehabilitacja po leczeniu kręgosłupa

Na rehabilitację pourazową powinien zdecydować się każdy, kto przeszedł leczenie urazu lub schorzenia kręgosłupa. W zależności od przypadku i potrzeb pacjenta, fizjoterapię należy rozpocząć jeszcze w trakcie leczenia urazu lub tuż po jego zakończeniu. Współpraca na linii ortopeda–pacjent–fizjoterapeuta i stosowanie się do wszystkim zaleceń specjalistów gwarantuje powrót do sprawności sprzed urazu.

Osoby z urazami, mogą liczyć na pomoc specjalisty jakim jest fizjoterapeuta z Opola. Fizjoterapeuta, po zapoznaniu się ze wszystkimi danymi medycznymi będzie w stanie wybrać odpowiednie ćwiczenia, które pomogą w pełnym powrocie do zdrowia bądź zmniejszą odczuwalny podczas chodzenia, siedzenia lub leżenia ból. Fizjoterapia ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku urazów, które powstały w wyniku wypadków komunikacyjnych – nierzadko konieczna jest wtedy reedukacja chodu oraz prowadzenie terapii manualnych.

fizjoterapeuta opole

Fizjoterapia pourazowa obejmuje także zastosowanie u pacjenta kinesiotapingu, czyli specjalnych plastrów o działaniu sensorycznym. Duże znaczenie ma również fizykoterapia, wykorzystująca pole magnetyczne oraz inne urządzenia regenerujące i zmuszające kość do zrostu. To właśnie fizykoterapia ma ogromne znaczenie w rehabilitacji pourazowej. U pacjentów zmagających się z napięciem i bólem, świetnie w fizjoterapii po urazach kręgosłupa sprawdza się masaż.