Jak działają agencje aktorskie?

Wydawać się może, że agencje aktorskie zarezerwowane są tylko dla największych gwiazd filmowych, o które biją się reżyserzy z całego świata i z którymi można się kontaktować jedynie za pośrednictwem agentów. Okazuje się jednak, że skupiają one wokół siebie nie tylko profesjonalistów o kierunkowym wykształceniu, ale także amatorów traktujących aktorstwo bardziej jako hobby i fajną zabawę, niż drogę zawodową, którym wystarczającą radość sprawia statystowanie bądź epizodyczne role filmowe.

Czy warto podpisać umowę z agencją aktorską?

agencja aktorskaPodpisanie umowy z agencją niesie ze sobą wiele korzyści. Agent, przedstawiciel agencji, negocjuje warunki umów z producentami filmów, promuje obiecujących aktorów, wysyła informacje o castingach. To właśnie agencje aktorskie podsuwają reżyserom i producentom kandydatów na konkretne wole. Niektóre agencje nakładają na aktora prawo wyłączności, co oznacza, że ten może być związany tylko z jedną agencją. Za każdą przyjętą rolę aktora, agencja odejmuje od kwoty jego honorarium prowizję dla siebie, jako zapłatę za pomoc w znalezieniu roli. Warto również wiedzieć, że tego typu firmy zazwyczaj zajmują się nie tylko filmami i serialami, ale także rynkiem reklamowym, interesują się więc także castingami do reklam i mogą podsyłać propozycje wystąpienia w nich. Niektóre agencje aktorskie zajmują się też doborem aktorów do różnego rodzaju jednorazowych eventów oraz imprez okolicznościowych, na przykład takich, który będą prowadzić dany festiwal.

Jaką agencję wybrać?

Przed podpisaniem umowy z agencją, należy dokładnie i wnikliwie ją przeczytać. Trzeba zwrócić uwagę informacje takie jak to, z kim podpisujemy daną umowę (z przedstawicielem firmy? Córką-spółką?), w jakiej wysokości będą nasze honoraria (ile będzie wynosić prowizja?). Wszystkie zapisy w umowie powinny być czytelne i zrozumiałe. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, należy je natychmiast wyjaśnić.
Zapisanie się do agencji filmowej, nawet, gdy nie planuje się poważnej kariery aktorskiej, jest też sposobem ciekawego spędzania czasu , na którym można nieco zarobić. Nawet statystowanie pozwala na podejrzenie jak działa przemysł filmowy ‘od środka’, jak wygląda profesjonalny plan filmowy, na czym polega praca charakteryzatora, operatora, czy asystentów reżysera. Jest to więc świetna gratka dla osób interesujących się filmem. Można poznać różnych, ciekawych ludzi, zawrzeć nowe przyjaźnie i znajomości, a nawet poznać największe gwiazdy filmowe – popularnych aktorów czy znanych reżyserów.
Informacji o agencjach aktorskich najlepiej i najłatwiej jest szukać w internecie. Warto nie opierać się tylko na informacjach zawartych na stronach agencji, ale także zapoznać się z opiniami ludzi związanymi kiedyś, lub obecnie z daną firmą. Gdy ludziom coś nie odpowiada, nie omieszkają napisać o tym w internecie, więc jeżeli agencja ma problem z wypłacaniem wynagrodzenia na czas bądź posiada w umowie kruczki prawne, informacja o tym na pewno znajdzie się w internecie.