Jak działa spirulina w procesie odchudzania?

Spirulinę kojarzy się z zielonym, a czasem nawet turkusowym, proszkiem. Czym ona jest? Uzyskuje się ją z mikroalg, które rozwijają się w ciepłych wodach. Są organizmami beztkankowymi, charakteryzującymi się dużą ilością chlorofilu i białka. Spirulina jest źródłem wielu składników odżywczych. 

Jakie są właściwości spiruliny?

Jest bogata w witaminy: A, B1, B2, B12 (co może być szczególnie ważną informacją dla osób na diecie roślinnej), C, D, E, K. Dodatkowo zawiera też fikocyjaninę, która zwalcza stany zapalne. Spirulina pomaga w procesie dojrzewania erytrocytów za sprawą kwasu foliowego, co może być dobrą wiadomością dla chorujących na anemię. Zawiera też żelazo, selen (pierwiastek potrzebny dla osób zmagających się z chorobami tarczycy), cynk, mangan i miedź. Innymi cennymi składnikami są kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, kwas linolenowy, działający przeciwmiażdżycowo i przeciwnowotworowo (hamuje wzrost komórek nowotworowych).

Najczystsza spirulina w tabletkach

Zażywanie spiruliny wzmacnia odporność, działa przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Świetnie radzi sobie też z wirusami – niszczy m.in. wirusy odry, grypy i opryszczki. Oczyszcza organizm z toksycznych substancji i metali ciężkich. Będzie też dobrym wsparciem dla osób zmagających się z cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi czy podwyższonym cholesterolem. Zmniejszy możliwość pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Spirulinę poleca się alergikom ze względu na to, że zatrzymuje uwalnianie się histaminy. Kolejną zaletą korzystania ze spiruliny może być uniknięcie marskości wątroby lub w ogóle problemów związanych z tym organem.

Spirulina opóźnia proces starzenia się, utrzymuje kondycję skóry w dobrej formie. Wiąże się to z tym, że produkt ten chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wzmacnia włosy i paznokcie. Jest też dobrym antyoksydantem i zmniejsza negatywne skutki chemioterapii.

Stosowanie spiruliny podczas diety – działanie

Jeżeli chodzi o działanie spiruliny na proces odchudzenia, to nie można widzieć w niej substancji, która sprawi, że waga nagle spadnie. Oczywiście spirulina poprawia przemianę materii i ułatwia odchudzanie, ale stosowana jest raczej jako suplement diety. Niektórzy stosujący spirulinę zauważyli u siebie zmniejszenie apetytu.

Podczas redukcji potrzebny jest błonnik, który poprawia perystaltykę jelit, a spirulina jest jego znakomitym źródłem. Błonnik ogranicza też wchłanianie się niechcianych tłuszczów i cukrów do jelit. Są różne rodzaje diet, a w przypadku tych bardzo restrykcyjnych spirulina zapewni dostarczenie organizmowi mnóstwa składników odżywczych. Nie dopuści do pojawienia się jakichś szkodliwych niedoborów.

Najczystsza spirulina na zdrową utratę wagi

Przy decydowaniu się na dietę często pojawia się strach przed efektem jojo. Korzystając ze spiruliny, nie ma tego problemu. Systematyczne zażywanie spiruliny poprawia jakość treningów. Ćwiczącemu zwiększa się wydolność i ma więcej energii podczas treningu.

działanie spiruliny u osób aktywnych fizycznie

Podstawowym składnikiem diety sportowców są produkty bogate w białko, bo u osób uprawiających aktywny tryb życia zwiększa się zapotrzebowanie na ten makroskładnik. Jego niedobry mogą przyczynić się do kontuzji lub przemęczenia. Z tych powodów osobom na diecie, które, oprócz zmniejszenia kaloryczności posiłków, dużo ćwiczą, zaleca się stosowanie spiruliny. Zawiera ona około 70% białka.

Najczystsza spirulina w smaku ma dość ostry posmak. Jest świetnym dodatkiem do potraw, a najlepiej sprawdzi się jako składnik koktajli. Można przyjmować ją również w postaci tabletek. Spirulina jest raczej bezpieczna, ale przed zażyciem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zaleca się też kupowanie spiruliny w aptekach, ponieważ sprzedawane tam produkty są pewnego pochodzenia i ogranicza się tym samym ryzyko zakupienia zanieczyszczonego produktu.