Jak dobrze dobrana firanka wpływa na wygląd salonu

Wbrew pozorom, dobór firanki do salonu zależy od wielu czynników, jeśli zależy Ci na tym, by salon rzeczywiście wyglądał estetycznie. Liczy się dobór odpowiedniej szerokości, grubości materiału, deseniu, czy też rodzaju firany. Inną kluczową sprawą, jaką trzeba koniecznie przemyśleć, jest rodzaj stylizacji, jaką pragniesz uzyskać we wnętrzu. Jak zatem dobierać firany do salonu?

Jakie znaczenie ma dobrze dobrana firanka?

Niejeden projektant wnętrz właśnie od aranżacji okna rozpocznie swoją pracę. Zasłony dobiera się wprawdzie do mebli, dlatego, że te zmienisz szybciej niż obicia zakupionych foteli, lecz to przede wszystkim pięknie udekorowane okno przykuwa uwagę po wejściu do pomieszczenia. Zadbane, czyste, oprawione w wyjątkowy sposób okno będzie miało niebagatelne znaczenie dla wyglądu Twojego salonu. 

Dobrze dobrana firanka nada ciepłego, domowego charakteru i stworzy przytulny klimat. Do tego można upiąć ją na liczne sposoby, tworząc dzięki temu jeszcze bardziej nietuzinkową atmosferę. Z kolei firanka dobrana w sposób przypadkowy, zawieszona bez większej dbałości o efekt zepsuje nawet najpiękniejszą aranżację.

Jak wybrać firankę – przydatne wskazówki

W pierwszym kroku zastanów się nad tym, jaką funkcję mają pełnić wybrane przez Ciebie firany. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na wpuszczeniu do pokoju większej ilości światła, stawiaj na lekkie, zwiewne tkaniny, które sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach z oknami na północ, gdzie światła naturalnego na ogół jest najmniej. 

Zależy Ci na większej prywatności? Rozważ zatem połączenie firanki z roletami lub coraz bardziej dziś popularnymi zasłonami zaciemniającymi. Rolety nie zajmują miejsca i nie przytłaczają pomieszczenia, lecz są trudne w czyszczeniu i najmniej estetyczne ze wszystkich dostępnych obecnie rozwiązań. 

Z kolei zasłony typu blackout potrafią przytłoczyć pomieszczenie, zatem dokładnie rozważ ich zawieszenie w mniejszym pomieszczeniu. W zamian jednak za to potrafią nadać wnętrzu bardzo elegancki wygląd. W przypadku innych rodzajów zasłon możesz rozważyć satynę lub żakard.

Jak dopasować długość firan?

Długie firanki i zasłonki, ciągnące się od sufitu aż do ziemi potrafią nadać złudzenie wyższego pomieszczenia, warto jednak z tym uważać w mniejszych pokojach, dlatego, że może pojawić się uczucie przytłoczenia. Rozwiązanie takie dobrze sprawdzi się w dużych i przestronnych pomieszczeniach, z kolei w mniejszym salonie warto postawić raczej na firanki sięgające maksymalnie do parapetu. Zasłony mogą być już dłuższe, stylowo upięte po bokach, co może nadać naprawdę ciekawy efekt. 

Wzory, kolory i materiały – jak wpasować firanę we wnętrze?

Podstawową zasadą jest to, że jeśli decydujesz się w pomieszczeniu na dekoracyjne tynki, cegiełki, mocniejsze kolory i inne, odważniejsze aranżacje, to wówczas firana w salonie powinna być gładka, monochromatyczna i pozbawiona wzorów. Jest tak dlatego, że w przeciwnym razie powstanie we wnętrzu nieprzyjemny dla oka miszmasz. I odwrotnie – aby ożywić proste, pozbawione dekoracji wnętrze, można się pokusić o wzory i odważniejsze, pasujące do wnętrza kolory.

biała firana do salonu

Liczy się również rodzaj wnętrza. Do romantycznych aranżacji świetnie wpisują się wszelkie lekkie woale, tiule, koronki i tym podobne, jeśli jednak idziesz w stronę nowoczesnego minimalizmu, postaw raczej na proste, monochromatyczne rozwiązania. Tutaj sprawdzi się m.in. organtyna lub lekki tiul.

Szerokość firany – na co zwrócić uwagę?

Tutaj już dużo zależy nie tylko od samego rozmiaru okna, lecz także od innej kwestii. Jeśli zależy Ci jedynie na prostej firance, która zamaskuje okno od jednego końca do drugiego, dobierz dokładnie taką ilość materiału, jaka Ci będzie w tym celu potrzebna. Gdy jednak zależy Ci na dodatkowych upięciach, zdecyduj się na szerszą firankę. Możesz przemyśleć zawczasu rodzaj stylizacji, by móc wstępnie ocenić, ile dodatkowego materiału potrzebujesz.

Gdzie szukać dobrej jakości firan?

Zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe szczycą się dużym zasobem asortymentu, wśród którego zapewne czeka na Ciebie firanka idealna. Warto jednak zaoszczędzić czas i zapoznać się z ofertą sklepów internetowych, w tym sklepu My Kaliad Home, w którym oferujemy piękne, eleganckie firany i zasłony, praktycznie już gotowe do zawieszenia.